امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۷:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64287
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این مراسم با حضور جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس از جمله سردار حسین سلامی؛ جانشین فرمانده ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این مراسم با حضور جمعی از فرماندهان دوران دفاع مقدس از جمله سردار حسین سلامی؛ جانشین فرمانده کل سپاه، سردار حسین علایی، سردار غلامعلی رشید، سردار احمد غلامپور و فرزند شهید علی هاشمی برگزار خواهد شد.

کتاب «زندان الرشید» خاطرات سردار علی‌اصغر گرجی‌زاده؛ رییس ستاد قرارگاه سپاه ششم و از همرزمان سردار شهید علی هاشمی است.

محمدمحمدی بهداروند با اشاره به اهمیت کتاب «زندان الرشید» گفت: آقای سرهنگی بعد از مطالعه این کتاب تاکید داشت که از بین تمام کتاب‌هایی که از ابتدا تا الان درباره جنگ تحمیلی کار کردم این یکی منحصر به فرد است.

این نویسنده درباره این اثر گفت: «زندان الرشید» شامل خاطرات سردار علی اصغر گرجی‌زاده، رییس ستاد قرارگاه سپاه ششم است که فرماندهی جزایر مجنون را به عهده داشت. ایشان در تاریخ 4/4/67 در آخرین ماه‌های جنگ تحمیلی با سقوط قرارگاه، هدف هلی‌بر عراقی‌ها قرار می‌گیرد.

این نویسنده اضافه کرد: او به همراه سردار علی هاشمی موفق می‌شود به نیزارهای جزیره مجنون بگریزد، ولی کمی بعد علی هاشمی شهید می‌شود و سردار گرجی‌زاده هم پس از 30 ساعت مخفی شدن، به اسارت عراقی‌ها درمی‌آید.

بهداروند افزود: سردار گرجی‌زاده به مدت چهار ماه فرماندهی خود بر قرارگاه سپاه ششم را از عراقی‌ها مخفی می‌کنند ولی بعد از چهار ماه لو می‌رود. وی بعد از لو رفتن، مورد بدترین شکنجه‌ها قرار می‌گیرد. ایشان را به زندان الرشید که مخوف‌ترین زندان عراقی‌ها بوده منتقل می کنند و 8 سال اسارت خود را در این زندان به سر می‌برد.

نویسنده کتاب «گمشده من» این کتاب را سراسر حادثه و هیجان توصیف کرد و افزود: اگر عراقی همان ابتدا می‌فهمیدند که او فرمانده سپاه ششم بوده، صد در صد او را اعدام می‌کردند و تنها به دلیل پایان یافتن جنگ و قبول قطعنامه از اعدام او منصرف شدند. ولی ایشان شکنجه‌های زیادی را متحمل می‌شود که در این کتاب بازگو شده است. گرجی‌زاده در زندان الرشید با مرحوم ابوترابی آشنا می‌شود و با ژنرال‌هایی زیادی از عراق ارتباط برقرار می‌کنند.

به گفته نویسنده، شروع خاطرات این کتاب همزمان با سقوط قرارگاه سپاه ششم است که با محوریت حوادث زندان الرشید ادامه می‌یابد و همزمان با روز آزادی سردار گرجی‌زاده به پایان می‌رسد. همچنین مخاطب از دل خاطراتی که راوی در درون خود مرور می‌کند، با تولد و حیات گذشته او آشنا می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها