امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64291
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از مجموعه صوتی شعرخوانی شاعرانی پیشکسوت به همت رادیو فرهنگ با حضور شاعران بزرگی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از مجموعه صوتی شعرخوانی شاعرانی پیشکسوت به همت رادیو فرهنگ با حضور شاعران بزرگی چون حمید سبزواری، دکتر موسوی گرمارودی، مشفق کاشانی ، محمد علی بهمنی، احد ده بزرگی ، حسین اسرافیلی و عباس براتی پور ، همچنین معاون صدا و مدیر رادیو فرهنگ برگزار شد.

این مراسم با حضور جمعی از اهالی رسانه و خبرنگاران  و همچنین دیگر مدیران رادیو فرهنگ، صبح امروز (هفتم اسفندماه)  در ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

محمد حسین صوفی معاون صدا در جمع خبرنگاران رسانه ها درباره برگزاری مراسم رونمایی از مجموعه صدای شاعران پیشکسوت در رادیو فرهنگ گفت: جلسه امروز جلسه ای شورانگیز است، بخش اعظمی از شاعران متعهد انقلابی در این مراسم حضور دارند که اشعار آنها در تمامی حوزه‌های متفاوت از جمله اخلاق و نوع‌دوستی همیشه بر زبان‌ها جاری بوده و درخشیده است.  

معاون صدا در ادامه گفت: شعر فارسی با گنجینه بی نظیری از معانی نهفته است که پرچم کاروان انسانیت و اخلاق و نوع‌دوستی و زیباپسندی است. امروزه نه تنها در گستره جغرافیایی ایران این اشعار نورافشانی می‌کند بلکه در همه نقاط جهان  و نیز سایر فارسی زبانان از سروده‌های این بزرگان ایران زمین بهره‌مند می‌شوند.

صوفی در ادامه گفت: این مجموعه شعر حاصل ذوق‌، قریحه و سلیقه و تعهد انقلابی و رسالت دینی شاعران و ادبای کشور ما است که با همت شبکه رادیویی فرهنگ گردآوری شده تا در اختیار مخاطبان قرار گیرد. 

وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جلسات متعددی که با شاعران داشته اند گفت: مقام معظم رهبری در جایی می فرمایند« شعر انقلاب هویتی دارد که متصدی و مباشر ارائه گفتمان انقلاب اسلامی است که باید حفظ  و ترویج شود» همچنین در جای دیگری می فرمایند: «من حرکت جدید شعر در ایران را حرکتی روبه کمال حس می‌کنم»  و ایشان در جای دیگر اشاره می‌کنند که در عرصه شعر از کشورهای درجه یک هستیم.

معاون ابراز داشت: هم به لحاظ تولیدی و هم به لحاظ گفتمانی در قالب، اشعارمان رو به رشد است. همچنین تلاش، جدیت، نوع‌دوستی و امید و شادابی در مجموعه اشعارمان دیده می‌شود.

او درخصوص کار رادیو فرهنگ مبنی بر جمع کردن آثار صوتی شاعران پیشکسوت توضیح داد: کاری که رادیو فرهنگ انجام داده بسیار ناچیز است اما در اینجا بنده از عملکرد شما شاعران برجسته سپاسگزاری می‌کنم.

صوفی در بخش دیگری از این سخنان خود به وضعیت رسانه و شعر اشاره کرد و گفت: توسعه فعالیت‌های هنری، ادبی و شعر مرهون هنرنمایی شاعران در رسانه است. رشد شعری هم مرهون تلاش‌های رسانه است. رسانه و شعر یک ارتباط متقابل و دو سویه دارد و می‌توان گفت تعامل وسیعی بین آن‌ها وجود دارد. رادیو نیز از دیرباز محفلی برای تجلی آثار شعری شعرا بوده‌ است. اولین شعرخوانی حدود 50 سال پیش در رادیو با حضور خیل عظیمی از شعرا برگزار شد. سپس به تدریج که شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی توسعه پیدا کردند برنامه‌های هنری و ادبی نیز توسعه بیشتری پیدا کردند.

معاون صدا همچنین وجود شاعران برجسته در رادیو را موجب آبرو بخشیدن به رادیو قلمداد کرد و گفت: این شاعران باعث قدرت و استحکام برنامه‌های رادیو شدند.

معاون صدا با بیان اینکه در حال حاضر چندین برنامه مرتبط با شعر و ادبیات در رادیو وجود دارد، گفت: خیلی از علاقه‌مندان به شعر و شاعری با مراجعه با رسانه‌های رادیو هم می‌توانند شنونده این اشعار باشند و هم زمینه آموزشی برای آن‌ها فراهم است.

معاون صدا در عین حال افزود: به خاطر توجهی که رسانه به شعر و شاعری و ادبیات دارد، روز به روز شاهد توسعه و رونق و پیشرفت شعر و شاعری در کشور هستیم. همچنین شاهد علاقه بیشتر مردم به شعر و ادبیات هستیم؛ البته هنوز هم جای کار داریم و در کشوری که مهد هنر و تمدن است و افتخار این را دارد که دین رسمی‌اش اسلام است، بیش از این‌ها می‌بایست ادبیات و شعر را توسعه دهد.

معاون صدا در ادامه اعلام کرد که کماکان رسانه و رادیو این آمادگی را دارد که نسبت به برنامه‌های ادبی کار کند و از همین جا رادیو دست همکاری را به سوی ادبا و هنرمندان و شعرا برای ارتباط بیشتر دراز می‌کند.

معاون صدا در ادامه به راه‌اندازی شبکه‌های اختصاصی که به ترویج و نشر ادبیات فارسی می‌پردازد، اشاره کرد و گفت: در میان این شبکه‌ها رادیو فرهنگ که وظیفه ذاتی ترویج و نشر ادبیات فارسی را بر عهده دارد در کنار آن نیز رادیو کتاب این وظیفه را بر عهده دارد که با خالقان اثر ارتباط برقرار کند؛ البته در شبکه خانواده و سلامت هم برنامه‌های ادبی از جمله مشاعره وجود دارد.

در ادامه این نشست محسن شریف‌زاده، مدیر رادیو فرهنگ نیز درخصوص آثار صوتی هشت شاعر برجسته در رادیو فرهنگ و رونمایی از این آثار گفت: رادیو فرهنگ با رسالت شبکه ملی و سراسری وظیفه گسترش زبان و ادبیات فارسی را بر عهده دارد. در میان آن، شعر از جایگاه بالایی برخوردار است.

او در عین حال گفت: بسیاری از مردم ما ولو اینکه از سواد مدرسه برخودار نباشند اشعاری را به حافظه دارند و هنوز ما می‌بینیم نسل جوان و میانسال ما شعر دوست دارند.

مدیر رادیو فرهنگ درخصوص این مجموعه با عنوان «صدای شاعران» گفت: در این مجموعه از هشت شاعر برجسته و اخلاقی تقاضا کردیم که هر کدام در دو جلسه سه ساعته به استودیو بیایند و حتی برخی از آن‌ها به رقم کهولت قبول زحمت کردند و به طور کلی در قالب 15 برنامه 15 دقیقه‌ای برای هر یک از این شاعران این فایل صوتی آماده شده است که می‌توان گفت این فایل صوتی برای برنامه‌سازان از جمله شبکه‌های دیگر رادیویی قابل استفاده است. ضمن اینکه در دسترس دوستداران قرار خواهد گرفت.

سعید یوسف‌نیا  مدیر گروه فرهنگ و ادب رادیو فرهنگ که به عنوان مجری در این مراسم حضور داشت از شاعران حاضر در این مراسم خواست تا اشعاری را به یادبود بخوانند.

در ادامه این مراسم حمید سبزواری شاعر پیشکسوت کشورمان گفت:از جمع حاضر برای آغاز این حرکت سپاسگزاری می‌کنم به خاطر اینکه رادیو به فرهنگ و سرمایه این ملت توجه داشته است..

او همچنین خاطرنشان کرد که هر چه از دستگاه‌های فرهنگی ما به جوانان ما برسد کم است. نباید بگذاریم زبان و ادبیات کشورمان برای جوانان و نسل آینده به دست فراموشی سپرده شود.

سبزواری در این نشست شعری را با عنوان «وصول» خواند که با تشویق حاضران روبرو شد.

بنابراین گزارش، مشفق کاشانی در ادامه با خواندن غزلی عاشقانه گفت: پایه آفرینش بر مبنای عشق بنا شده است اظهار داشت: اگر عشق نباشد هستی نیز وجود نخواهد داشت و عظمت و موفقیتی که در صداوسیما می‌بینیم به خاطر کوشش‌های مهندس ضرغامی و این عزیزان در صداوسیماست. از دست‌اندرکاران این برنامه نیز در رادیو فرهنگ به خاطر ابتکاری که داشته‌اند تشکر می‌کنم.  

سیدعلی موسوی گرمارودی یکی دیگر از شاعران پیشکسوت گفت: شعری به یاد ندارم و روستایی وار آمده‌ام ولی تا جایی که حافظه‌ام یاری کند غزلی را با نام مهربانی برای شما می‌خوانم.  

  در ادامه این مراسم محمد علی بهمنی شاعر پیشکسوت کشورمان گفت: بنده از سال 1343 که به رادیو آمدم فعالیت خود را درحوزه شعر زبان فارسی شروع کردم خوشحالم که این مجموعه به همت شبکه رادیویی فرهنگ گردآوری شد که من با همه ذوق و شوقم بتوانم در ضبط این مجموعه دوستانم را یاری کنم.  

  بنابراین گزارش  محمدعلی بهمنی شعری در وصف بهار و عاشقانه خواندند.  

در ادامه این مراسم احد ده‌بزرگی دیگر شاعری که در مجموعه صدای شاعران شعرخوانی کرده است، گفت: کلمه ای برای توصیف خوشحالی خود ندارم و به دست عزیزان گل‌بوسه می‌زنم و شعری با نام غنچه عشق، «خدا را کمی بخند» را تا جایی که حافظه ام یاری کند برای شما می‌خوانم.

عباس براتی‌پور دیگر شاعر نامدار کشورمان با خواندن غزلی با نام عطر نگاه و نیز حسین اسرافیلی که پس از چند ماه بیماری توانستند به رادیو بیایند شعری را بستر بیماری سروده بود را تقدیم مخاطبان حاضر در نشست آئین رونمایی از مجموعه صوتی شعرهای برگزیده شاعران پیشکسوت کشورمان کرد.  

در پایان این نشست توسط معاون صدا و مدیر رادیو فرهنگ از مجموعه شعرخوانی های این 8 شاعر پیشکسوت رونمایی شد.

سپس هفت شاعر حاضر در این مراسم از سوی معاون صدا و مدیر رادیو فرهنگ مورد تقدیر قرار گرفتند و لوح تقدیر دریافت کردند.

در این مراسم از ضیاءالدین خالقی و سهیلا رضایی که وظیفه تدوین و گرداوری این مجموعه را برعهده داشتند، تقدیر و تشکر شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها