امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۳:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64293
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، داریوش رحمانیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در نشست تاریخ و همکاری میان رشته‌ای ...

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، داریوش رحمانیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در نشست تاریخ و همکاری میان رشته‌ای که عصر امروز در تالار کمال دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌وقتی با مسئله میان‌رشته‌ای برخورد می‌کنیم چند نوع پرسش مطرح است و نخستین سؤال این است معرفت تاریخی چیست؟

وی افزود: دومین پرسش این است که رشته چیست؟ و در نهایت میان‌رشته‌ای چیست؟ در هر سه مفهوم باید تاریخ این سه مفهوم را در نظر گرفت و تاریخ تضادها را باید فهم کنیم.

رحمانی ادامه داد: تاریخ یکی از رشته‌ای علوم انسانی است که وقتی به چیستی تاریخ می‌اندیشیم پرسش ایجاد می شود، علم چیست، علوم انسانی چیست و در نهایت تاریخ چیست؟ تاریخ معرفت قدیمی است و هرودت پدر آن است که البته در این زمینه تردیدهای بسیاری وجود دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه وقتی صحبت از تاریخ می‌شود با موجود تاریخی روبه‌رویم گفت: در عصر جدید معارف رشته‌ای و تخصصی بوده است در دانشگاه‌های قدیم علوم تخصصی نبود و به تعریف باستانی پاریزی اقیانوس دانشمندان اقیانوس علما بودند.

وی گفت: معرفت قدیم فلسفه محور است و فلسفه تاج علوم است و ارسطو تاریخ را از شعر پایین‌تر می‌داند و این نگاه از نگاه‌های فلسفی ارسطو است.

وی افزود: در تاریخ با یک موضوع سروکار داریم که اقتضا به چند رشته دارد و در جهان تاریخی هر کدام از علوم جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی، روان‌شناسی سعی دارند به شناخت انسان از دید خود برسند اما در جهان تاریخی انسان را نمی‌توانیم تقسیم‌بندی کنیم و به جامعه شناس بگویم جامعه را بشناس و به روانشناس بگویید که روان انسان را بشناس بلکه مرزها، دانش تصنعی است و نمی‌توان مرزبندی کرد.

وی با بیان اینکه علوم انسانی متعلق به عصر جدید مدرن است، گفت: علوم انسانی در منظومه تفکر مدرن پدید آمده است نگاه دیسبلینی نمی‌تواند به خیلی از مسائل جواب دهد جهانی شدن را کدام رشته تخصصی می‌تواند تعریف کند هر کدام از رشته‌ها فضای محدودی دارند و بیرون را نمی‌بینند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ 20 سال است که در مورد مباحث انسانی و تاریخی مناقشه است که مطالعات میان رشته‌ای می‌تواند به این بحث‌ها بپردازد و مطالعات میان‌رشته‌ای یک واقعیت غیرقابل انکار است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها