امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64294
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مصباحیان استاد دانشگاه در نشست تاریخ و همکاری میان‌رشته‌ای که عصر امروز در تالار ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسین مصباحیان استاد دانشگاه در نشست تاریخ و همکاری میان‌رشته‌ای که عصر امروز در تالار کمال دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ در علوم میان‌رشته‌ای مرزها فرو ریخته‌ می‌شود تفاوت‌ها و این‌همانی‌ها خود را نشان می‌دهد از نظر تاریخی مطالعات بین‌رشته‌ای به یونان قدیم برمی‌گردد.

وی افزود: اما سرآغاز مطالعات بین رشته‌ای در سال 1944 میلادی در دانشگاه میشگان و کالج هنرها و علوم‌ها آغاز شده است در آن کالج رشته بخشی علوم اجتماعی تأسیس می‌شود و بخش‌های که در دایره بحث‌های از علوم اجتماعی تعریف نمی‌شده است را بررسی می‌کرد.

وی افزود: به مرور در دهه 70 و 80 میلادی علوم میان‌رشته‌ای رشد پیدا کرد و مطالعات بین رشته‌ای رشته‌ای مانند سایر رشته‌ها است که مفروضات دارد.

این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که موضوعات مطالعات بین‌رشته‌ای چیست، گفت: مسائلی است که در چارچوب یک رشته خاص نمی‌توان تعریف کرد حتی پس از واقعه 11 سپتامبر 2001 جرم‌شناسی به مطالعات بین‌رشته‌ای سپرده شده است.

وی گفت: مطالعات بین‌رشته‌ای تمام قلمروها را در برمی‌گیرد، بنابراین تمام علوم را تهدید می‌کند و علوم تخصصی شده و به سمت منطقه‌ای شدن در هر حرکت است.

مصباحیان با بیان اینکه علم دارای دو ویژگی عام بودن و ضروری بودن است، گفت: مطالعات بین‌رشته‌ای ناظر بر یک نوع مطالعه و موضوع نیست و به مطالعات نیاز دارد تنها با نگاه مثلا تاریخی یا جامعه‌شناسی نمی‌شود حل کرد باید با مطالعات، مطالعه شود.

وی گفت: علوم مدعی ارزش جهانشمولی است اما مطالعات بین‌رشته‌ای ادعای جهان‌شمول بودن ندارند هر علمی متد خاص خود دارد و مطالعات بین‌رشته‌ای آمیزه‌ای از متدها است و بستگی به نوع متد خاص خود دارد.

وی با بیان اینکه علوم در پی تولید معرفت و تئوری‌ها هستند. گفت: تفاوت علوم و مطالعات بین‌رشته‌ای این است که علوم مستقل هستند و به مطالعات بین‌رشته‌ای وابسته است.

وی در پایان گفت: زمانی در مطالعات بدانیم چی داریم و در رابطه با چی صحبت می‌کنیم رابطه‌ای که از مسئله داریم را بهتر می‌توانیم توضیح دهیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها