امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64296
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، پنجمین عصرانه ادبی فارس با عنوان پاسداشت شاعر، منتقد و روزنامه‌نگار انقلاب اسلامی «عباس ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، پنجمین عصرانه ادبی فارس با عنوان پاسداشت شاعر، منتقد و روزنامه‌نگار انقلاب اسلامی «عباس خوش‌عمل کاشانی» دقایقی پیش با حضور سیدنظام‌الدین موسوی مدیر مسئول خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی از شاعران پیشکسوت ادبیات انقلاب اسلامی، محمد عزیزی استاد زبان و ادبیات فارسی، حسین قرایی استاد زبان و ادبیات فارسی، عبدالرحیم سعیدی راد و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این مراسم، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بیان داشت: بنده وظیفه خود می‌دانم که از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و مدیریت محترم آن و حسین قرایی که این برنامه پاسداشت از شاعران و نویسندگان پیشکسوت انقلاب اسلامی را تدارک دیده‌اند تشکر کنم.

* این خبرگزاری در خط درست انقلاب اسلامی و رهبری قدم بر می‌دارد

وی اضافه کرد: اگرچه حاضرم همین جا شهادت دهم که هر روز دو خبرگزاری را مشاهده و مطالعه می‌کنم که نخستین خبرگزاری، خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس است؛ یعنی یک علاقه‌ای بین ما و این خبرگزاری وجود دارد که نتیجه تلاش صادقانه چند ساله این خبرگزاری است که در خط درست انقلاب اسلامی و رهبری قدم برمی‌دارد و به ادبیات نیز توجه می‌کند.

قزوه برگزاری مراسم پاسداشت یا بزرگداشت از شاعران و نویسندگان پیشکسوت را امری ضروری در جامعه دانست و گفت: جماعتی همانند آقای خوش‌عمل آدم را یاد بچه‌های بی‌ریایی می‌اندازد که در خط مقدم جنگ حضور داشته و روی مین می‌رفتند؛ خیلی از آدم‌هایی که بر روی مین می‌رفتند کسی نمی‌دید، اما در ادبیات کسانی که بر روی مین می‌روند زیاد هستند یعنی عاشقانه بر روی مین رفته و نامی نمی‌خواهند بلکه می‌روند و راهی را هموار می‌کنند.

وی افزود: اگر ما در شعر انقلاب حدود 2000 شاعر داشته باشیم شاید به جرأت بتوانم بگویم که بیش از 200 نفر از آنها جزو کسانی هستند که در برهه‌ای شاگردی استاد خوش‌عمل را کرده‌اند و از راه مجله جوانان که سال‌ها چاپ می‌شد به ادبیات کشور معرفی شده‌اند.

* آقای خوش عمل همیشه در خط ولایت و انقلاب بوده‌ و هستند

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: بنده افتخار این را داشتم که از سال 69 به بعد که در روزنامه مؤسسه اطلاعات آمده‌ام همکار آقای عباس خوش‌عمل باشم، در آن سال‌ها صفحه بشنو از نی را اداره می‌کردند که بعدها چندین دوستان ادبی را با وساطت بنده و آقای خوش‌عمل به روزنامه اطلاعات آوردیم که آقای سهیل محمودی یکی از آن افراد به شمار می‌رفت.

وی اضافه کرد: آقای خوش‌عمل در طنز مکتوب و طنز شفاهی استوانه‌ای است. حال اینکه در ادبیات جدی هم حضور داشته‌اند و همیشه در خط ولایت و انقلاب بوده‌اند که قابل ارزش است. الان نیز این شاعر با وجود بیماری که دارند، در سایت‌ها جوانان شاعر را راهنمایی کرده و با گرفتن اشکالات اساسی از آنها به راهنمایی شاعران جوان می‌پردازد.

قزوه ادامه داد: عباس خوش‌عمل اشراف خوبی به زبان عربی، ادعیه و زبان و فرهنگ اسلامی دارند یا بهتر است بگویم ملاست که در این زمینه به خوبی کار کرده و درس خوانده است.

وی با بیان اینکه آقای خوش‌عمل جوانان بسیاری را طی 30 سال گذشته هدایت و تربیت کرده است، بیان کرد: این شاعر افراد زیادی را در فضای مطبوعات، رسانه و مجازی هدایت و تربیت کرده است و جزو کسانی است که عمری در این زمینه گذاشته است.

* روایت علیرضا قزوه از خبر فوت «عباس خوش عمل»

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: آقای عباس خوش‌عمل یکبار هم طعم مرگ را چشیده‌اند یعنی یادم است که صبح زودی به روزنامه اطلاعات آمدم که در آن زمان این روزنامه در خیابان خیام بود، در آن روز دیدم که آقای خوش‌عمل بسیار ناراحت بود و روزنامه تهران را در مقابل خود باز کرده و خبر فوت خود را می‌دید، دوستان نیز با او شوخی می‌کردند و می‌گفتند آقای خوش‌عمل در این سن جوانی فوت شده‌اند که در آن روز شعری نوشته‌ام:
کیهان خجسته فالی است، من قاصد اجل را

کشتند و زنده کردند عباس خوش‌عمل را
آنان که شعرهاشان حیثیت غزل بود
نزدیک شد بریزم حیثیت غزل را
عباس شعرهایش چون خمره عسل بود

آن خرس‌ها ربودند این خمره عسل را

وی اضافه کرد: بیش از 20 سال است که آقای عباس خوش‌عمل را ندیده‌ام یعنی این همه سال‌ها این شاعر را با تلفن و فضای مجازی می‌دیدم، اما طی دو سه سال اخیر، آقای خوش‌عمل همه وقت خود را صرف سایت شاعران فارسی‌زبان می‌گذارند و تاکنون دست بسیاری از شاعران را گرفته و با این فضا مرتبط کرده‌اند.

قزوه ادامه داد: امروز ما به همراه آقایان رضا اسماعیلی، سعیدی‌راد و خوش‌عمل و تعداد بسیار دیگری از شاعران که حدود 17 نفر هستند، 2400 شاعر فارسی‌زبان را در این سایت تحت پوشش قرار می‌دهیم که تاکنون عضو شده‌اند، اما باید گفت تعداد کسانی که می‌خواستند در این سایت عضو شوند بسیار بیشتر از این تعداد بوده است، اما اینها جزو کسانی هستند که شایستگی این کار را داشته و شعرشان مورد تأیید مدیران قرار گرفته است.

* سایت شاعران فارسی زبان، دلی اداره می‌شود نه با بودجه‌های دولتی

وی افزود: در سایت شاعران فارسی‌زبان، شاعرانی از کشور افغانستان و حتی شاعرانی از سراسر اروپا، استرالیا، تاجیکستان، هند و روسیه و حتی بسیاری از کشورها هم‌اکنون با این سایت مرتبط هستند، حتی شاعران پیشکسوت همانند مصطفی محدثی خراسانی، حسین اسرافیلی و بسیاری دیگر از شاعران پیشکسوت در این سایت عضو هستند.

قزوه عنوان کرد: بدانید که این تشکیلات 17 نفره در طول یک سال هیچ بودجه‌ای نداشتند، همه بچه‌ها نیز در خط درست و در خط رهبری و در فضای امروز جامعه قرار دارند. این افراد برای حتی 5 نفر سربازی که ربوده شده‌اند شعر گفته‌اند و از اشعار دیگر آنها نیز می‌توان به حفاظت حرم حضرت زینب سلام‌الله علیه و فضای فلسطین اشاره کرد که به صورت جدی در این حوزه‌ها کار می‌کنند.

وی افزود: در این فضا، این دوستان کار دلی را شروع کرده‌اند که حتی برخی اوقات از جیب‌شان خرج می‌کنند و ادبیات این مملکت را نگهداری می‌کنند. حتی در فضای تحریم و دشواری‌های اقتصادی در صورتی که آقایان سعیدی‌راد، اسماعیلی و خوش‌عمل می‌توانند در جاهای مختلف با حقوق‌های آنچنانی مشغول کار شوند بدون احتساب مسائل مالی در حال انجام کار دلی در راستای اهداف انقلاب هستند البته در این راه گام‌های مؤثری برداشته اند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: در ماجرای بزرگداشت مرحوم خلیل عمرانی ورود پیدا کردیم، و سخنانی گفتیم دوستان به بنده گفتند چرا این موارد را عنوان کردید؟ بنده هم گفتم به امثال آقای خوش‌عمل با مشقاتی که در زندگی‌شان روزمره دارند و حتی فاقد بیمه تأمین اجتماعی هستند انگ شاعر دولتی می زنند اگر شاعر دولتی بدین معنی است که روزی بیش از 8 ساعت از وقت خود را با اینترنت مجانی صرف اهداف انقلاب اسلامی می‌کنیم.از اینکه به ما بگویند شاعران دولتی، ناراحت نمی‌شویم.

* برخی‌ها در فیس‌بوکشان به انقلاب و حضرت امام (ره) توهین می‌کنند!!

وی اضافه کرد: این نسل، نسل شاعرانی هستند که شعر انقلاب را تاکنون حفظ کرده‌اند و این نسل، نسل شاعرانی است که در سایت‌هایشان وابسته به جایی نیستند و در فیس‌بوک‌هایشان توهینی به انقلاب نمی‌کنند و پرچم انقلاب و جمهوری اسلامی ایران را توهین نمی‌کنند و مجسمه حضرت امام(ره) را نصف نمی‌کنند و شعر توهین‌آمیز درباره ایشان بنویسند. ما اگر اعتراض می‌کنیم، اعتراض می‌کنیم به برخی از افراد برای این است که می‌گوییم اگر بودجه دولتی را دریافت می‌کنید، اینگونه بچه‌ها را پرورش ندهید یا اگر پول انقلاب را می‌گیرد حداقل شاعر انقلاب و شعر انقلاب را پرورش دهید و به داد بچه‌ها برسید.

قزوه ادامه داد: لااقل اگر آنها برای احمد عزیزی کاری انجام نمی‌دهند، پیگیری کارهای او را انجام دهند و حال او را بپرسند و ببینند که بچه‌ها در چه وضعیتی قرار دارند؛ یعنی اگر کسی مسئولیت پدری را قبول می‌کند و می‌گوید من پدر هستم، اگر شده سخت‌ترین کارها را انجام دهد باید بتواند تأمین‌کننده خانواده و فرزندانش باشد. در اینجا باید گفت اگر شماها مسئولیت جایی را قبول می‌کنید و آن نام را تیتر می‌کنید، برای شاعران نیز باید کار کنید.

* وضعیت شعر امروز، وضعیت بسیار خوبی است

وی افزود: وضعیت شعر امروز، وضعیت بسیار خوبی است، آن هم از جهت تولیدات و از جهت اینکه شعر انقلاب به ایجاد یک سبک پرداخته است و اکنون به جای بسیار خوبی رسیده است، اما وضعیت شاعران انقلاب از لحاظ مادی و معیشتی دشواری‌های بسیاری دارد که کسی باید متولی آن باشد.

این شاعر گفت: بنده روزها و شب‌هایی نشسته اندیشیده‌ام که باید چه کاری برای شاعران انقلاب انجام دهیم؟ یعنی باید چکار کنیم که بار شاعران انقلاب را کم کنیم؟ به گونه‌ای که دیگر بیمه هنرمندان دغدغه ما نباشد یا بیمه فردی همانند احمد عزیزی دغدغه جامعه ما نباشد، مگر ما چند نفر امثال احمد عزیزی داریم نهایتاً شاید یک نفر مثل این شاعر باشد که هزینه درمان سالیانه او 50 میلیون تومان شود، اما سوال این است که چرا نباید از هزینه درمانی این شاعر انقلابی بربیاییم.

وی اضافه کرد: جواب سؤال‌هایم را پیدا کرده و طرح‌هایم را در این راستا ریختم، یعنی حدود 300 شاعر را عضو خانه شعر فارسی کردیم که این تعداد از 6 کشور بودند به گونه‌ای که علاوه بر ایران از فارسی‌زبانان 6 کشور دیگر نیز برگه ثبت‌نام پر کردیم. این کارها صورت گرفته است و نیازمند این مهم نیستیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجلس شورای اسلامی و سازمان بودجه به ما کمک کند.

* لزوم تصویب لایحه‌ای برای راه‌اندازی صندوق حمایت از شاعران و نویسندگان فارسی زبان

قزوه ادامه داد: طرح ما این است که در کشور به کتاب‌های تألیفی ما حق‌التألیف تعلق می‌گیرد که این حق‌التألیف از 10 درصد به 20 درصد پشت جلد آغاز می‌شود، اما باید گفت تعداد بسیاری از کتاب‌ها، هر ساله چاپ می‌شود که حدود 50 درصد از این آثار برای کسانی است که فوت شده‌اند که از آنها می‌توان به سعدی، حافظ، مولانا، تاریخ بیهقی و بسیاری از کتاب‌هایی که ناشر برای حق‌التألیفان هیچ وجهی را پرداخت نمی‌کند.

وی افزود: در اینجا این سؤال مطرح است که آیا جز بر این است که امثال آقای احمد عزیزی‌ها و عباس خوش‌عمل‌ها درگیر درمان و هزینه درمان بیماری خود هستند و بیمه‌ای هم ندارند و فرزندان معنوی حافظ و مولانا هستند، نمی‌توانند حق‌التألیف آنها را در کمترین قیمت‌ها در یک صندوقی ریخته و دریافت کنند، یعنی لایحه‌ای تنظیم شده و از سوی وزارت ارشاد به مجلس ارائه شود تا پس از تصویب، این صندوق شکل بگیرد اما با توجه به اینکه با کمیسیون فرهنگی مجلس هم صحبت کردم، تاکنون هیچ رسانه‌ای نتوانسته این صحبت بنده را به خوبی منعکس کند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: اگر این لایحه از سوی وزارت ارشاد به مجلس ارائه و تصویب شود که کتاب‌هایی که حق‌التألیف به آنها تعلق نمی‌گیرد حدود 5 درصد از پشت جلد در صندوقی جمع شود، همه نویسندگان، شاعران و کسانی که مشکل خواهند داشت، این صندوق می‌تواند پاسخگوی آنها باشد.

وی اضافه کرد: طی بررسی‌های بنده این صندوق می‌تواند دست‌کم بالای یک میلیارد تومان سرمایه داشته باشد چرا که دیوان حافظ با قیمت‌هایی بسیار بالا نظیر 500 هزار تومان منتشر می‌شود که اگر حق‌التألیف آنها در آن صندوق مربوطه ریخته شود قطعاً 50 میلیون هزینه احمد عزیزی پولی نخواهد بود که نگران پرداخت آن باشیم.

قزوه ادامه داد: با تصویب این لایحه می‌توان برنامه‌ای را تدوین کرد که همه شاعران و نویسندگان پیشکسوت انقلاب اسلامی و فارسی‌زبان را تحت پوشش قرار داد اما متأسفانه در جامعه امروز می‌بینم که حتی به چهره‌های بزرگ فرهنگی توهین می‌کنند به گونه‌ای که هر روز فرهنگ مهجورتر می‌شود که در اینجا این سؤال مطرح است که چرا نویسندگان و شاعران ما که بیمه ندارند و در دولت قبلی حق بیمه دریافت می‌کردند الان باید حق بیمه آنها قطع شود.

* مشاوران رئیس جمهوری باید از بین فرهنگی‌ترین چهره‌ها انتخاب شوند

وی افزود: معتقدم باید فرهنگی‌ترین چهره‌ها مشاوران رئیس‌جمهور باشند و لااقل برای ما افراد نام‌های نام‌آشنا باشند. چرا باید نام‌های غریب مشاوره شوند؟ چندی پیش دیدم که شخصی آقای حاتمی‌کیا را تهدید می‌کرد که نباید در کشور اینگونه باشد.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: در اینجا این سؤال مطرح است که چرا باید بنده امروز در دادگاه حضور یابم در صورتی که هیچ‌گاه پایم به دادگاه نرسیده است بلکه 20 سال گذشته قاضی بوده‌ام و مدرک قضاوتم را دریافت کرده‌ام اما امروز می‌بینم که ما را به دادگاه‌ها می‌کشانند، نه تنها بنده بلکه امثال حسین‌قدیانی‌ها را نیز به دادگاه می‌کشانند آن هم به دلیل انتقاد از فضای موجود روز است.

وی اضافه کرد: بنده معتقدم که دولت قبلی دولت فرهنگی‌تری بود یا لااقل در فتنه سال 88 آنها بدترین رفتار را با ما کردند، اما ما آنها را به دادگاه نبردیم و ایستاده و از آنها حمایت کردیم، آنهایی که امروز بنده را به دادگاه دعوت کرده و شکایت کرده‌اند کسانی هستند که می‌خواستند از آنها شکایت کرده و دستگیرشان کنند اما امثال ماها نگذاشتیم این کار صورت گیرد، اما امروز می‌بینیم که بسیار بی‌پروا امثال آقای حسین قدیانی و بنده را به دادگاه می‌کشانند و این دادگاه رفتن‌ها جز به خاطر دلسوزی برای نظام نیست.

قزوه افزود: امروز دارم می‌بینم که عضو علی‌البدل یکی از جاهایی که فرهنگی که تنها نام فرهنگی را یدک می‌کشد به مقام اول مملکت توهین می‌کند و حتی به جمهوری اسلامی ایران و نماز جمعه نیز توهین می‌کند و می‌گوید این جماعت خواب رفته و مرده و با این الفاظ از آنها نام می‌برند که همه فیس بوک‌های آنها وجود داشته و در جایی ذخیره شده‌اند.

* رئیس‌جمهور مملکت، باید جزو فرهنگی‌ترین چهره‌ها باشد

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: اگر روزی بنا بر شکایت کردن باشد آنها قطعاً محکوم خواهند شد چرا که آنها نمی‌توانند کاری انجام دهند اما ما در این فضا داریم گذشت می‌کنیم. بنده این فضا را فضای خوبی نمی‌دانم و واقعاً احساس می‌کنم که باید فضا، فضای فرهنگی شود و این فضا باید زیربنای جامعه ما باشد به گونه‌ای که سیاست و اقتصاد باید بر مبنای فرهنگ پایه‌گذاری شود.

وی اضافه کرد: کسی که رئیس‌جمهور مملکت است باید جزو فرهنگی‌ترین چهره‌ها باشد و باید به فرهنگ بیشترین اهمیت را دهد اما چرا باید اینگونه فضاها وجود داشته باشد و بنده تنها به خاطر دفاع از آرمان‌های انقلاب که الحمدلله هیچ مشکلی هم در این راستا نیست، باید در دادگاه‌ها حضور یابم.

قزوه بیان کرد: آدم‌هایی بودند که با یک سیلی بر گوش خود و فرزندانشان راهشان از انقلاب جدا شد اما اگر ما خیلی از این سیلی‌ها هم بخوریم و به زندان هم برویم اینها را یک امتحان دانسته و از انقلاب جدا نمی‌شویم چرا که این مهم برای ما یک امتحان خواهد بود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها