امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۵:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64300
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، پنجمین عصرانه ادبی فارس با عنوان پاسداشت شاعر، منتقد و روزنامه‌نگار انقلاب اسلامی «عباس ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، پنجمین عصرانه ادبی فارس با عنوان پاسداشت شاعر، منتقد و روزنامه‌نگار انقلاب اسلامی «عباس خوش‌عمل کاشانی» با حضور سیدنظام‌الدین موسوی مدیر عامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، حسین اسرافیلی، رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی از شاعران پیشکسوت ادبیات انقلاب اسلامی، محمد عزیزی استاد زبان و ادبیات فارسی، حسین قرایی استاد زبان و ادبیات فارسی، عبدالرحیم سعیدی راد و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد.

* سعیدی‌راد: بعد از این همه سال شاعران انقلاب باید بیایند و از خودشان دفاع کنند

در این مراسم عبدالرحیم سعیدی‌راد، نویسنده و شاعر بیان داشت: اکثر شاعران و نویسندگان انقلاب اسلامی، گمنام مانده‌اند در صورتی که باید در کل کشور شهره باشند.
 وی اضافه کرد: وقتی بعد از این همه سال شاعران انقلاب باید بیایند و از خودشان دفاع کنند همانند علیرضا قزوه و باید از این شخصیت‌ها نیز دفاع کرد، جای تأسف دارد.

سعیدی‌راد ادامه داد: در اینجا این سوال مطرح است که آیا در جمهوری اسلامی ایران بعد از این همه سال، تمدید کردن یک دفترچه بیمه باید آنقدر برای احمد عزیزی مشکل باشد؟ این همه درباره دفترچه بیمه آقای عزیزی صحبت شده است، آقای جعفریان دیگر باید با چه کسانی صحبت کند، این شاعر چندین بار طی مصاحبه‌ اعلام کرده است که دفترچه بیمه آقای عزیزی باید تمدید شود اما تاکنون هیچ کسی از مسئولان فرهنگی این اخبار را نخوانده و یا به آن بی‌توجه هستند.

* لزوم راه‌اندازی خانه شعر برای حمایت از شاعران انقلابی

وی افزود: واقعاً بعد از گذشت این همه سال‌، حال و روز شاعران انقلاب باید این باشد!! جای تأسف حتی برای خود ما دارد. آیا ما نباید یک تشکیلات درست و حسابی و خانه شعر درستی داشته باشیم که شعرا را زیر چتر خودمان بگیریم؛ دیگران وقتی به فکر ما نیستند لااقل ما دست بر سر خودمان بگذاریم.

سعیدی‌راد بیان کرد: حدود 20 سال پیش استاد خوش عمل را دیده بودم؛ ما در محیط مجازی در بخش گفت‌وگو شاعران فارسی زبان که تنها مدیران سایت می‌توانند آن را ببینند، با آقای خوش عمل گفت‌وگو کردم و بارها از طریق همین بخش با برخی از شاعران به سرودن شعرهای مشترک می‌پردازیم که باید گفت شعرهای مشترک بسیاری پشت سایت شاعران فارسی زبان وجود دارد که همه آنها در جایی به یادگار نگهداری می‌شود.
 * محدثی خراسانی: نام عباس خوش عمل، نام پر طنینی در ادبیات معاصر و ادبیات انقلاب است

در این مراسم مصطفی محدثی خراسانی شاعر پیشکسوت انقلاب اسلامی، بیان داشت: آقای خوش عمل می‌گفتند که حدود 25 سال است که علیرضا قزوه را ندیده‌اند که برای بنده بسیار باعث حیرت بود اما این بدین معنا نیست که این شاعر در عرصه شعر انقلاب، خانه نشین شده باشند.

وی اضافه کرد: نام عباس خوش عمل، نام پر طنینی در ادبیات معاصر و ادبیات انقلاب است همانند نام‌هایی در سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی نظیر سیدحسن حسینی، قیصر امین‌پور، حسین اسرافیلی و قادر طهماسبی پرطنین بود با آن طنین نام این فرد در ذهنم ثبت و ضبط بوده است.

محدثی خراسانی ادامه داد: بزرگواری‌های آقای خوش عمل بر همه آشکار است و دوستان در دور و نزدیک بر آن اذعان دارند، یکی از ویژگی‌های برجسته آقای خوش عمل، را در این می‌بینم که علی رغم تلاش فراوان و حضور مستدام در صحنه، باز هم در حوزه شعر پای کار هستند و از طریق سایت فارسی زبانان نیز در جریان تلاش و خلاقیت این شاعر هستیم.

وی افزود: آقای عباس خوش عمل، علی رغم پرکاری و توجه به نسل جوان و تشویق و آموزش آنها و معرفی این شاعران در مجلات و انجمن‌ها و محافل، این کارشان موجب این موضوع نشده که سیر و سلوک اشعارشان دچار وقفه‌ای شود و آن مسیر رو به رشد و تعالی و تعمیق و ژرفایی که شعر خودشان می‌بایست داشته باشد، علی رغم همه تلاش‌هایشان، داشته است.

این شاعر انقلابی گفت: برخی از دوستان هستند که تمام انرژی خودشان را صرف شعر و رشد و تعالی خودشان می‌کنند و زیاد نگران دیگران نیستند اما بعضی دیگر از دوستان هستند که اینقدر مشغول دیگران می‌شوند که خودشان را فراموش می‌کنند اما این جمع بین این دو و این حرکت و مدار تعادلی که بسیار هم دشوار است، ایجاد کرده که این مهم یکی از هنرهای عباس خوش عمل است که هم به دیگران خوب پرداخته و هم به اشعار خود توجه داشته‌‌است.

وی در پایان، بیان کرد: امیدوارم این جوانمردی و عشق‌ و علاقه به شاعران و نویسندگان انقلابی، بیشتر بهانه‌هایی شود تا همیشه از احوال این دوستان مطلع باشیم تا نگذاریم دوستان احساس غربت و تنهایی بکنند.

در ادامه این مراسم مصطفی محدثی خراسانی به قرائت شعری پرداخت که در ذیل آن را می خوانید:
شام است، به صبح محشر اندازیمش
در حال و هوای دیگر اندازیمش
 آن طرح نوی که در سر حافظ بود
ما آمده ایم تا در اندازیمش
 * عزیزی: تنهایی محور شعرهای «عباس خوش عمل» است

محمد عزیزی، نویسنده و استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: من جزو آدم‌هایی هستم که همیشه گوشه‌نشینی را در جمع بودن ترجیح می‌دهم و از دوستانم دور می‌افتم و گاهی سال‌ها، یعنی متأسفانه الان دوران، دوران تنهایی انسان‌ها است.

وی اضافه کرد: شانه به شانه هم هستیم ولی واقعاً از هم بی‌خبریم این تنهایی محور شعرهای آقای عباس خوش عمل و همه دوستان ما است.

عزیزی به قرائت شعری پرداخت که در ذیل آن را می خوانید:
سراغ هم نمی‌گیریم دیگر
برای هم نمی‌میریم دیگر
چرا باغ دل ما بو گرفته است

به بی برگ و بری‌ها خو گرفته است
همه سهراب کش، سودابه خواهیم
مسیر تیغ زهرآلود و چائیم
نشان از چشمه و حیدر نداریم
دما دم لب بر آتش می‌گذاریم

این استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: اشعار عباس خوش عمل بیشتر «رباعی» است و به نظر می‌آید در این قالب، کارهای این شاعر دارای وزن بیشتری است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها