امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64307
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۲
تعداد بازدید: 80
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هفته‌ای که گذشت رسانه‌های کشور به تحلیل، ارزیابی و بررسی راهکارهای اجرایی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در هفته‌ای که گذشت رسانه‌های کشور به تحلیل، ارزیابی و بررسی راهکارهای اجرایی ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص «اقتصاد مقاومتی» که با تکیه بر 24 محور از جمله تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد، استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌‌ها در جهت افزایش تولید، و ... ابلاغ شد پرداختند.
«اقتصاد مقاومتی» اصطلاحی که در چند سال اخیر مطرح شده و در روزهای اخیر این موضوع بیش از پیش مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. «اقتصاد مقاومتی» الگویی است که مقام معظم رهبری برای اولین بار آن را در سخنرانی ابتدای سال 86 در بیاناتشان آوردند.
فشارهای اقتصادی یکی از ارکانی است که بوسیله آن قدرت‌های جهانی برای به زیر سلطه کشیدن کشورهای در حال توسعه از آن استفاده می‌کنند و کشور ما هم از این موضوع مستثنی نبوده است.
بنابراین به نظر می‌رسد یکی از اهداف رهبر انقلاب از گوشزد کردن «اقتصاد مقاومتی» به قوای سه‌گانه و مسئولان کشور استحکام زیرساخت‌های اقتصادی کشور در برابر هجمات و ناملایمات غرب است. 
به گزارش فارس: الگوی اقتصاد مقاومتی ابزاری برای مقابله با جنگ اقتصادی است که رهبر معظم انقلاب با درایت و هوشمندی بارها و بارها تجهیز و بهره‌گیری از این سلاح اقتصادی را به مسئولان، دولتمردان، سیاستگذاران اقتصادی و مردم گوشزد کرده‌اند.
از جمله مسائلی که لزوم توجه به «اقتصاد مقاومتی» را نشان می‌دهد تحریرم‌ و مقابله با تحریرم‌هاست که در این رابطه محمدرضا فرزین دبیر سابق ستاد هدفمندی یارانه‌ها می‌گوید: مواجهه با تحریم و تهدیدهای آن نشان داد برای استقلال سیاسی نیازمند استقلال اقتصادی هستیم، لذا در حوزه تولید دانش اقتصادی و سیاست‌گذاری باید از راهبردها و سیاست‌هایی بهره جوییم که در پس تمام آنها سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی باشد.
بر اساس این گزارش: بحث مذاکرات هسته‌ای و سوء نیت‌های طرف‌های مذاکره کننده در مقابل حسن نیت ما هم لزوم توجه به «اقتصاد مقاومتی» را بیشتر آشکار کرد.
ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که ما در بحث هسته‌ای به مذاکره‌کنندگان روی خوش نشان دادیم اما همچنان از طرف مقابل مذاکره سوء نیت دیدیم، لذا بحث مذاکرات هسته‌ای باعث شده است تا مقام معظم رهبری ابلاغیه اقتصاد مقاومتی را ارائه کند.
لزوم توجه به اقتصادی پویا، کارآمد با زیربنایی محکم از موارد دیگری است که با تکیه بر اقتصاد مقاومتی می‌توان به آن دست یافت و ابوالقاسم حکیمی‌پور اقتصاددان می‌گوید: مقام معظم رهبری معتقدند که باید دولت‌ها اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کارشان قرار دهند، در دولت قبلی مشکلات تورمی داشتیم که آن را نشات گرفته از تحریم می‌دانستند در حالیکه مقام معظم رهبری تحریم را عامل بسیار مؤثری بر مشکلات اقتصادی نمی‌دانستند و معتقدند که عدم توجه به اقتصاد مقاومتی و توان داخلی به اضافه سوء مدیریت باعث تورم و رکود شده است.
پیروی از «اقتصاد مقاومتی» که الگویی علمی و بومی و برگرفته از فرهنگ اسلامی و ایرانی است در کنار تکیه بر استعدادها و سرمایه‌های داخلی می‌تواند کشور را در تحقق آرمان‌های اقتصادی به سرانجام مطلوب برساند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها