امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۳:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64346
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌ای که گذشت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هفته‌ای که گذشت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.

این سیاست‌ها که در 24 بند شاخص‌ها و رویکرد‌های اقتصاد مقاومتی و افق دید مسئولان نظام و اقتصادی را ترسیم کرده است با استقبال از سوی سران قوا و مدیران روبرو شد.

براین اساس، نمایندگان مجلس دست به کار شده و پیشنهاد تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی را در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی کردند.

همچنین جلسه سران قوا در محضر رهبر انقلاب تشکیل شد تا هر سه قوه راه‌های اجرا و تحقق این سیاست‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

نشست روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز در بابت اقتصاد مقاومتی از دیگر اخبار این حوزه بود که روز سه شنبه هفته گذشته برگزار شد.

از دیگر اخبار مهم اقتصاد کلان موضوع اجرا و رویکرد دولت یازدهم در این راستا است که در همین باره وزیر اقتصاد در روزهای گذشته از شروع توزیع فرم خوداظهاری در روزهای آینده و تا پایان اسفند سال جاری خبر داد.

وزیر اقتصاد در این باره گفته است که قانون هدفمندی یارانه‌ها نهایتا تا اردیبهشت ماه سال آینده اجرا خواهد شد.

وی گفته است که شیب حامل ‌های انرژی در سال آینده یکسان نخواهد بود و به نسبت تاثیر آنها در بازار و جامعه متفاوت است.

در این راستا گمانه زنی‌های مختلفی از سوی کارشناسان و نمایندگان مجلس در باب پرداخت یارانه نقدی و چگونگی اجرای هدفمندی به گوش می‌رسد.

محمدرضا پور ابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره گفته است که 70 درصد اطلاعات پایه خانوار در اختیار دولت است و همچنین در گام اول با خود اظهاری، یارانه افراد حذف نمی شود و نیز افزایش قیمت گازوئیل ملایم خواهد بود.

این نماینده مجلس عدم پرداخت یارانه به افراد نیازمند را منوط به راستی آزمایی دولت دانسته و گفته است: با توجه به اطلاعاتی که دولت از خانوار و نیز متوسط هزینه درآمد خانوار دارد غربالگری خواهند شد.

همچنین از دولت و مجلس خبر می رسد که نشست مشترک میان این دو قوه برقرار است.

فولادگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته است این جلسه میان معاون اول رئیس جمهور و 7 نماینده اقتصاددان مجلس برگزار شده که محور آن چگونگی پرداخت یارانه به جامعه هدف و نیازمندان طبق قانون است.

این نماینده مجلس از تعیین پایه درآمد برای اختصاص یارانه نقدی تا آخر سال خبر داده و بیان داشت: متولی اجرای توزیع فرم‌های خوداظهاری و تهیه آن وزارت اقتصاد و کار هستند.

به گزارش فارس از دیگر اخبار مهم این حوزه منتشر شدن آمار واردات و صادرات 11 ماهه سال جاری است که از سوی گمرک بود.

براین اساس، 42 میلیارد دلار کالا به کشور طی این مدت وارد شده و نیز در مقابل 37 میلیارد دلار صادرات وجود داشته که البته بخشی از آن مربوط به صادرات مواد خام است.

با این حال آمارها نشان می‌دهد که تجارت خارجی کشور با کسری 5 میلیاردی روبرو است.

همچنین با نگاهی به آمار واردات خودرو می توان گفت: در 11 ماه گذشته یک میلیارد دلار خودرو به کشور وارد شده که رشد 60 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

اعلام نرخ رشد اقتصادی از سوی مرکز آمار از دیگر اخبار این حوزه است که در شش ماه اول سال جاری این نرخ به منفی 2 درصد رسیده است.

همچنین رئیس سازمان امور مالیاتی از افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 93 به هشت درصد خبر داد و گفت: درآمد وصولی مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری 74 درصد رشد کرده است.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها