امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64366
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۱
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی جنتی امروز در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال که با حضور حسن انتظاری دبیر شورای علی فضای مجازی، ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، علی جنتی امروز در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال که با حضور حسن انتظاری دبیر شورای علی فضای مجازی، پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی و حسن نجفی سولاری رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال در محل نمایشگاه بین‌المللی برگزار شد اظهار داشت: رشد شگفت‌انگیز فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی افق‌های جدید را پیش روی کشورهای جهان باز کرده است تا جایی که توجه جدی به این فن‌آوری را در توسعه جوامع اجتناب ناپذیر کرده  است.

وزیر ارشاد افزود: در دو دهه اخیر فن‌آوری نوین ارتباطات و اطلاعات با دگرگون ساختن ابزارها و فراهم آوردن بستر تبادل و همچنین نشر آسان موجب تحول بنیادین در رسانه‌ها شده است.

وی با بیان اینکه این ابزارهای حاصل از فن‌آوری نوین نشر بسیاری از آثار فرهنگی را دگرگون ساخته است ادامه داد: همچنین اشکال تازه‌ای از این آثار را نیز ایجاد کرده است.

وزیر ارشاد در ادامه با اعلام اینکه فن‌آوری اطلاعاتی و پیشرفت‌های تکنولوژی تاثیر قابل توجهی در امر توسعه فرهنگی داشته است ادامه داد: این امر به شکلی است که تحقق توسعه فرهنگی بدون فن‌آوری امری است غیر ممکن و دور از ذهن به نظر می‌رسد.

جنتی بیان داشت: نباید دیگر حوزه فرهنگ با شیوه‌های سنتی و ناکارآمد مدیریت شود امروز تعامل اجتماعی از محتوای اطلاعات بسیاری برخوردار شده است و این امر موجب شده تا مدیریت حوزه فرهنگ پیچیده و دشوار شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه فرهنگ و اقتصاد فرهنگی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: اقتصاد فرهنگی عرصه زیرساخت‌های تکنولوژیکی، پاشنه آشیل بسیاری از کشورها شده است.

وی متذکر شد: باید در طراحی الگوی جامعه مدیریت فرهنگی کشور سهم ویژه‌ای داشته باشد و برای آن در حوزه سرمایه‌گذاری فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی سهم قائل شویم.

وزیر ارشاد در ادامه بیان داشت:توجه به این مسئله موجب می‌شود تا از شبیخون و ناتوی فرهنگی جلوگیری شود.

جنتی با بیان اینکه هر گونه طراحی در بهره‌گیری از فن‌آوری‌ها باید در راستای تحقق آرمانی باشد ابراز داشت: فن‌آوری همانند تیغ دولبه‌ای است که اگر با آرمان‌ها و باورها و اهداف جامعه همسویی نداشته باشد زمینه بروز پدیده شوم شبیخون فرهنگی را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تدوین استاندار‌های لازم و ایجاد بسترهای قانونی از جمله پیش‌نیازهای اصلی است اضافه کرد: ایجاد دولت الکترونیک از ضروریات است که در این باره نیازمند مشارکت گسترده عرصه تکنولوژی کشور هستیم.

وی با اعلام اینکه وزارت ارشاد به عنوان یکی از متولیان فرهنگی کشور از طراحان، ناشران در حوزه فرهنگی حمایت می‌کند ادامه داد: واگذاری بسیاری ار امور به بخش خصوصی یکی از سیاست‌های اساسی وزارت ارشاد بوده  که نمونه آن برگزاری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال است.

وزیر ارشاد با اشاره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دولتی و وزارت ارشاد اظهار داشت: به تدریج تمامی فعالیت‌ها در نمایشگاه بین‌المللی کتاب به خود ناشران در بخش خصوصی واگذار می‌شود البته این مسئله باید درباره جشنواره فیلم، موسیقی و سایر جشنواره‌های هنری تحقق یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: متاسفانه به اقتصاد فرهنگ و هنر توجهی نشده است بطوریکه امروز حوزه فرهنگ و هنر سهم بسیار اندکی در اقتصاد کشور دارند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها