امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۰:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64435
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد عباس‌علی‌ صالحی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه مرکز رشد فناوری‌های فرهنگ و زیارت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد عباس‌علی‌ صالحی پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه مرکز رشد فناوری‌های فرهنگ و زیارت که با حضور فعالان عرصه دانش و فناوری و مسئولان استانی و کشوری در پارک علم و فناوری خراسان در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هویت و کانون وجودی ملت ایران به‌ویژه خراسانی‌ها متنعم از وجود امام رضا است.

وی با اشاره به اینکه فرصتی که زیارت برای مشهد ایجاد می‌کند قابل توجه است، افزود: از منظرهای مختلفی همچون منظر اقتصادی با شاخص‌هایی مانند فرصت‌های شغلی، ارتقای سرمایه‌گذاری و تاثیری که شمار زائران در توسعه اقتصادی دارد می‌توان به این امر نگریست.

وی ادامه داد: یکی دیگر از منظرهایی که در این زمینه قابل توجه است مدیریت شهری بوده که با نگاه تأمین نیازهای اولیه و ثانویه زائران مانند تغذیه، اقامت، حمل و نقل، بهداشت و ... است.

صالحی با اشاره به اینکه منظرهای اشاره شده در بحث زیارت قابل مقایسه با گردشگری و توریسم نیست، افزود: بحث زیارت هویتی بوده و فصل متمایز قدرتمندی دارد که آن را از گردشگری و توریسم جدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر توجه به تمایزهای میان زیارت و صنعت توریسم نشود نمی‌توان برداشت درستی از زیارت و فرهنگ آن داشت.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید به زیارت به عنوان فرصتی برای فرهنگ‌سازی نگاه کرد، گفت: زائران صرفاً سیاحان نیستند و با زیارت فرصتی را برای بازگشت به خود ایجاد می‌کنند.

وی تصریح کرد: زیارت فرصتی برای ارتباط با خود و خداست و هویتی در عصر مدرن در دنیای شیعی و غیر شیعی دارد.

وی ادامه داد: توسعه بستر سفره متنعم و پر نعمت رضوی با توجه به شمار بسیار زائران در مشهد به عنوان پایتخت معنوی کشور بر عهده مدیران ارشد کشوری، فرهنگ‌سازان و فرهنگ‌پروران است.

صالحی با اشاره به اینکه حوزه‌های متنوعی در این زمینه وجود دارد، افزود: فضای مشهد از کانون مرکزی تا شعاع و پیرامون، توانایی تغییرات در این زمینه را دارد.

وی گفت: فعالیت‌ها در این زمینه محورهایی دارد که توجه به این محورها می‌تواند ما را یاری کند، مانند شعائر دینی اعم از نمازهای جمعه، مراسم مذهبی و ... که در مشهد برگزار می‌شود و باید این مراسم فضای خاطره‌ای معنوی برجسته را برای زائر ایجاد کند.

وی با بیان اینکه نیازمند ایده‌‌سازی‌های عملیاتی در این زمینه هستیم، ادامه داد: باید به فضا و کالبد شهری در بحث هویت معماری، رنگ‌ها، نظم، زیبایی و طراوت که باید در مشهد ایجاد شود توجه کرده زیرا حس قدسی فضا و کالبد را به زائر منتقل می‌کند.

وی نمادهای شهری اعم از بصری، حجمی، صوتی، مجازی و ... را نیز از دیگر محورها برشمرد و گفت: نمادهایی معناساز و الهام بخش در این بستر برای زائر باید وجود داشته باشد.

صالحی در خاتمه محور دیگر را تاثیرات رفتاری میزبانان عنوان کرد و افزود: رفتار و خصوصیات رفتاری مجاوران امام رضا (ع) به عنوان میزبانان در زائران تاثیر داشته و باید این فضا را برای زائر نیز ایجاد کرده و معرفت افزایی در حوزه فرهنگی را نیز فراهم کنیم.
انتهای پیام/2202/غ40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها