امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64462
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد محمدحسین شرافت ظهر امروز در جمع خبرنگاران از کشف مجموعه‌ای از سکه‌های تاریخی و تحویل آن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از یزد محمدحسین شرافت ظهر امروز در جمع خبرنگاران از کشف مجموعه‌ای از سکه‌های تاریخی و تحویل آن به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد خبر داد.

وی اظهار داشت: سکه، مستندات و تاریخچه آن، یکی از انواع آثار تاریخی مهم و در نوع خود هویت‌دار و هویت‌بخش و سند گویای تاریخ جوامع بشری تلقی می‌شود.

شرافت خاطرنشان کرد: با استناد به علم سکه‌شناسی و کشفیات آن که شاخه‌ای از باستان‌شناسی است، می‌توان بسیاری از ابهامات و ناگفته‌های تاریخی را آشکار و ثابت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد عنوان کرد: این سکه‌ها مجموعه‌ای از سکه‌های تاریخی مربوط به دوران تاریخی مختلف اعم از پیش از تاریخ، دوران اسلامی و دوران متاخر هستند که با طی مراحل قانونی برای بهره‌برداری فرهنگی تحویل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد شد.

وی خاطرنشان کرد: سکه‌های اهدایی این کشف بی‌نظیر، عبارت از 800 قطعه سکه ارزشمند متعلق به دوران مختلف تاریخی و قریب به 15 دوره تاریخی اعم از پیش از تاریخ مثل سکه حکومت‌های محلی الیمائی یعنی همزمان با دوران هخامنشی و اشکانی در ایران، سکه‌های عهد ساسانی و ضرب شده در میبد، منطقه‌ای مثل حکومت آل مظفر در یزد، اسلامی و مذهبی مثل سکه‌های ضرب آسیای صغیر در برهه تاریخی پس از فتوحات اسلامی با نشانه دینی "بسم الله"، شیعی با علامت‌های 12 امامی دوران حکومت ایلخانی، سکه‌های دوره صفوی ضرب شده به مناسبت تاجگذاری شاه اسماعیل و ... هستند.

شرافت ادامه داد: میراث فرهنگی با همراهی کارشناسان خبره استان یزد تلاش می‌کند در کمترین زمان ممکن این مجموعه را در مراکز موزه‌ای برای بهره‌برداری علاقه‌مندان در معرض دید عموم قرار دهد.
انتهای پیام/2464/غ30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها