امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64495
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه لبنانی «النشره»، منابع نزدیک به معارضان سوری گزارش دادند هماهنگی جدید ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه لبنانی «النشره»، منابع نزدیک به معارضان سوری گزارش دادند هماهنگی جدید میان اسرائیل و عربستان از زمانی آغاز شده که منافع تل‌آویو و ریاض در مخالفت با نزدیکی ایران و آمریکا یکی شده است و این موضوع به هماهنگی در نبرد داخلی سوریه نیز کشیده شده است.

این منابع تأکید کرده‌اند که اسرائیل اخیرا به صورت لجستیکی در درگیری‌های معارضان با ارتش سوریه در جنوب این کشور وارد شده و دخالت‌های اسرائیل ابزار اصلی حمله‌ای بود که معارضان در آستانه مذاکرات ژنو2 اجرا کرده بودند.

این گزارش همچنین تأکید می‌کند با توجه به اینکه از 1600 تن از معارضانی که برای مداوا به بیمارستان‌های اسرائیل رفته بودند تنها 450 تن از آنها بازگشته‌اند، نشانه‌های آموزش نیروهای معارضان از سوی اسرائیل در نبردهای اخیر مشهود بوده است.

یکی از معارضان ارشد سوری ضمن تأکید بر اینکه حملات هوایی اسرائیل به درخواست ریاض صورت گرفته، گفت: با وجود اینکه حملات اسرائیل، در سیر نبردها چندان فعال نبوده اما پیامدهای روانی فراوانی داشته و به معارضان مسلحی که در محاصره به سر می‌برند این امید را می‌دهد که رها نشده‌اند.

این گزارش تأکید می‌کند که شبکه 10 اسرائیل نیز به صراحت اعلام کرده که حمله هوایی اخیر به مرز لبنان و سوریه، در جهت حمایت از معارضان مسلح سوریه انجام گرفته و منجر به اجرای عملیات بیشتر علیه حزب الله در حومه جنوبی بیروت (ضاحیه) خواهد شد.

این عضو معارضان تأکید کرد که رژیم صهیونیستی همچنین در زمینه اطلاعاتی کمک‌های فراوانی به معارضان سوری کرده‌اند در حالی که معارضان متقابلا کمک‌های ناچیزی به تل‌آویو می‌کنند، یکی از خدمات بستن دریچه‌های سدهای سوریه را که دسترسی به آبهای رودخانه طبریا را تنظیم می‌کنند از سوی معارضان است که  به این ترتیب مردم سوریه از استفاده از این آبها محروم شده و این اقدام سرانه آب اسرائیل را افزایش می‌دهد، این اقدام در حالی صورت گرفته که قرار است منطقه با خشکسالی روبه رو شود.

از سوی دیگر برخی معارضان سوری که مخالف این نرمش در قبال اسرائیل هستند گمانه‌های فراوانی را نسبت به تمرکز معارضان بر حمله به سامانه‌‌های دفاعی ارتش مصر در اطراف دمشق مطرح می‌کنند، معارضان مدعی شده‌اند که 17 مرکز مهم دفاع موشکی ارتش سوریه را نابود کرده‌اند در حالی که خطر این مراکز معارضان را تهدید نمی‌کند و تنها حملات هوایی اسرائیل را در آینده آسان می‌کند و همین مسأله سوالات فراوانی درباره نقش معارضان در این زمینه به میان می‌کشد.

از سوی دیگر و در زمینه سیاسی این منبع معارضان تأکید می‌کند که مأموریت‌های مربوط به نرمش در قبال اسرائیل به «احمد الجربا» رئیس ائتلاف معارضان محول شد در حالی که موضوعات لجستیکی بر عهده «نجیب غضبان» نماینده ائتلاف در واشنگتن گذاشته شده است.

از سوی دیگر، منابع اسرائیلی فاش کردند که در روزهای اخیر دیداری میان «یعقوب مارگی» یکی از اعضای کنیست اسرائیل و عضو حزب «شاس» با برخی نمایندگان گروه‌های مسلح در استانبول ترکیه، برای کمک رسانی به معارضان انجام گرفته و معارضان همچنین از کمک‌های تل آویو در مداوای نیروهای معارضان تقدیر کرده‌اند.

مارگی در این‌باره به منابع اسرائیلی گفته که اولین تصوری که بعد از دیدار با هیأت معارضان دست می‌دهد این است که آنها به شدت نسبت به کمک‌های کشورهای غربی احساس نا‌امیدی می‌کنند.

رادیو اسرائیل گزارش داد که معارضان از این عضو کنیست خواسته‌اند کمک های اسرائیل به معارضان افزایش یابد و تنها به مداوای زخمی‌های معارضان محدود نشود.

منابع پیگیر در این زمینه گزارش داده‌اند که هماهنگی‌ میان معارضان و تل‌آویو در آینده نیز افزایش خواهد یافت و در همین راستا نیز اتاق عملیاتی در خاک‌ اردن برای هماهنگی درباره نبردهای سوریه ایجاد شده است که کارشناسانی از آمریکا، اسرائیل و نمایندگانی از عربستان و اردن و گروه‌های مسلح معارض سوری در آن حضور پیدا می‌کنند و هماهنگی با جبهه النصره نیز از طریق گروه‌های مسلحی که ارتباط خوبی با عربستان و آمریکا دارند صورت می‌گیرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها