امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 16
۱۱:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64547
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه فصل نو با حضور ولی یاراحمدی مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، برنامه فصل نو با حضور ولی یاراحمدی مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و احمد ابوالقاسمی داور سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن، شب گذشته 7 اسفندماه بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما قرار گرفت.
 
* برگزاری مسابقات قرآن یکی از دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی است

در ابتدای این برنامه، ولی یاراحمدی مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه مسابقات سراسری قرآن قدیمی‌ترین مسابقات است اظهار داشت: نخستین دوره مسابقات قرآن در سال 1360 در تهران آغاز شد که این مسابقات را می‌توان یکی از دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران دانست که با حمایت رهبر معظم انقلاب و زحمات و نظرات سازنده خادمان و اساتید قرآن، سبب ارتقای فعالیت‌های قرآنی کشور شد.

وی با بیان اینکه سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن از اول تا ششم اسفندماه به میزبانی استان فارس برگزار شد ادامه داد: حضور چشمگیر مردم قرآن‌دوست کشورمان به ویژه شهر شیراز، خاطره خوشی را رقم زد که امیدواریم در سال‌های آینده نیز شاهد این حضور مثال‌زدنی باشیم.
 
*پویایی خاصیت هر کار فرهنگی است

یاراحمدی با اشاره به رشد مسابقات سراسری قرآن در تمامی ابعاد افزود: خاصیت هر کار فرهنگی به ویژه فعالیت‌های قرآنی، پویایی است به طوری که در این دوره علاوه بر رشد متسابقان، توانایی داوران نیز ارتقای قابل‌توجهی داشت.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: سال گذشته با تجزیه و تحلیل آماری و همچنین مطالعه، سعی در ارتقای سطح کمی و کیفی مسابقات سراسری قرآن داشتیم که حاصل این تلاش حذف مسابقات منطقه‌ای و سهمیه‌بندی هوشمند استان‌ها بود.

وی با اشاره به تهیه کتابچه‌ای برای برگزاری هر چه بهتر مسابقات استانی تصریح کرد: در این کتابچه، استانداردهای برگزاری موفق مسابقات استان قرآنی تهیه شد که ناظر مدیریتی نیز روند اجرای مسابقات قرآن را مورد بررسی قرار داد تا در این عرصه موفق‌تر از گذشته عمل کنیم.
 
*نحوه سهمیه‌بندی استان‌ها برای حضور در مسابقات سراسری

یاراحمدی با بیان اینکه سرپرست هیئت داوران به عنوان ناظر فنی مسابقات قرآن فعالیت می‌کند، گفت: سرپرست هیئت داوران، نوع عملکرد تیم قرآنی هر استان در مسابقات کشوری و سطح برگزاری مسابقات استانی را به همراه میزان جذب متسابقان بررسی می‌کند تا سهمیه استان برای حضور در مرحله کشوری مشخص شود.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه کارنامه عملکرد قرآنی و میزان مسابقات هر استان، سهمیه استان‌ها برای حضور در مرحله نهایی مسابقات قرآن را رقم می‌زند، اظهار داشت: ناظران فنی اعزامی به استان‌ها، عملکرد و فعالیت قرآنی هر استان را بررسی و نتایج را اعلام می‌کنند، البته به استانی که شرکت‌کنندگان آن در مسابقات قرآنی حائز رتبه کشوری یا بین‌المللی شده باشند، یک سهمیه ویژه داده می‌شود.

وی با بیان اینکه در تعیین سهمیه هر استان دو عامل نقش اساسی را ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: میزان جمعیت حاضر در مسابقات استانی، البته نه خود جمعیت استان و همچنین عملکرد تیم قرآنی استان در مسابقات دوره گذشته سهمیه استان‌ها برای شرکت در مسابقات سراسری قرآن را تعیین می‌کند.

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: کیفیت برگزاری مسابقات استانی و همچنین جمع‌بندی ناظر فنی و ناظر اجرایی از عملکرد استان‌ها می‌تواند در تعیین سهمیه استان‌ها مؤثر باشد.
 
*ناظران فنی مسابقات اوقاف از کارمندان سازمان نیستند بلکه از اساتید قرآنی هستند

یاراحمدی با اشاره به اینکه ناظران فنی مسابقات اوقاف از مسئولان سازمانی نیستند، تصریح کرد: ناظران فنی از نخبگان و اساتید قرآنی هستند، به همین دلیل سطح فنی مسابقات اوقاف از جایگاه خوبی برخوردار است.

وی با اشاره به حضور 33 ممتاز قرآنی در سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن گفت: ما نفرات برتر و ممتاز قرآنی کشور همچون فینالیست‌های سال گذشته و کسانی که در مسابقات بین‌المللی قرآن رتبه آوردند را به عنوان سهمیه ممتازها از گروه نفرات استانی جدا می‌کنیم و آنها می‌توانند به طور مستقیم در مسابقات سراسری قرآن کریم راه یابند که این امر در تشویق آنها نقش مؤثری دارد.
 
* داوری یک مهارت است

در ادامه این برنامه، احمد ابوالقاسمی قاری بین‌المللی کشورمان با تقدیر از مردم و مسئولان به دلیل برگزاری هر چه بهتر مسابقات سراسری قرآن، درباره ارتقای سطح کیفی داوری مسابقات گفت: رشد داوران همراه با رشد متسابقان است به طوری که حتی گاهی شاهدیم که برخی از متسابقان، داورانی هستند که در استان خود به داوری می‌پردازند.

وی با اشاره به رشد خوب توانمندی هیئت داوران مسابقات سراسری قرآن افزود: مسئولان باید در جلسات هماهنگی از نظر معرفی آیین‌نامه و خواسته‌های گروه به تبادل اطلاعات بپردازند تا تلاوت مسابقه‌ای بهتری ارائه شود.

این داور بین‌المللی قرآن با بیان اینکه داوری یک مهارت است که براساس سلیقه و نظر شخص صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برپایی کارگاه داوری پیش از برگزاری مسابقات قرآن، می‌تواند داوری بهتر مسابقات و همچنین هماهنگی بیشتر نظرات داوران را در پی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف باید تمامی مراحل مسابقات قرآن را مستقل ببیند، ادامه داد: اگر در هر استان، دفتر امور قرآنی وجود داشته باشد، به طور حتم کیفیت مسابقات استانی نیز بیشتر خواهد شد.
 
*هماهنگی دستگاه‌های قرآنی باعث ارتقای سطح برنامه‌ها می‌شود

سپس یاراحمدی در پاسخ به این سؤال که چرا با وجود سازمان‌های مختلف در امور قرآنی، سازمان اوقاف و امور خیریه، متولی برگزاری مسابقات قرآن است، گفت: در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی تنها سازمانی که به امور قرآنی می‌پرداخت، سازمان اوقاف و امور خیریه بود، بر همین اساس، مسابقات قرآن نیز همچون سایر کشورها برعهده این سازمان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه خادمان قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تلاش بسیاری در ارتقای فعالیت‌های قرآنی داشتند، ادامه داد: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن، سازمان‌های قرآنی دیگری تشکیل شد که به امور قرآنی اهتمام داشتند، بر همین اساس، اگر بین دستگاه‌های قرآنی تعامل خوبی برقرار باشد، شاهد ارتقا و نهادینه کردن امور قرآنی در کشور خواهیم بود.
 
*تعامل دستگاه‌های قرآنی هنوز در جایگاه مطلوبی قرار ندارد

مدیر مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: تلاش بیگانگان برای مهجوریت قرآن نیازمند هماهنگی بیشتر سازمان‌های قرآنی کشور است که البته پس از رهنمون‌های مقام معظم رهبری در دهه اخیر، تعامل سازمان‌ها بیشتر شده است، اما هنوز در جایگاه مطلوبی قرار ندارد.
 
*در مسابقات قرآن، سازمانی فکر نکنیم

در ادامه ابوالقاسمی با بیان اینکه سازمان‌های قرآنی در گذشته در مقابل یکدیگر فعالیت می‌کردند، خاطرنشان کرد: برای برگزاری بهتر مسابقات سراسری قرآن، باید ستاد عالی مسابقات به صورت گسترده فعالیت کند.

وی با اشاره به اهمیت نگاه قرآنی اظهار داشت: در مباحث فعالیت‌های قرآنی باید قسم بخوریم که سازمانی فکر نکنیم.

داور سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن افزود: اگر قرار است سازمانی به آموزش قرآن بپردازد، مسابقات نیز باید متمایل به نحوه آموزش‌ها باشد تا خنثی‌کننده فعالیت‌های یکدیگر نباشند یا به صورت دیگر، آموزش‌ها در راستای ارتقای مسابقات قرآن باشد.
 
*حماسه قرآنی، جز با همکاری دستگاه‌ها امکان‌پذیر نیست

یاراحمدی با بیان اینکه مسابقات بین‌المللی قرآن ایران بزرگترین رویداد قرآنی کشور است، اظهار داشت: محل برگزاری مسابقات سراسری قرآن، تنها به یک سالن اختصاص نداشت، بنابراین شکل‌گیری این حماسه جز با تعامل و هماهنگی امکان‌پذیر نبود.
 
*برگزاری مسابقات قرآن، وسیله‌ای برای رسیدن به هدفی متعالی

در ادامه مهدی قره‌شیخ‌لو رئیس سازمان دارالقرآن به صورت زنده و تلفنی روی خط این برنامه آمد و به مباحثی درباره اهمیت توجه به هدف مسابقات پرداخت و گفت: برپایی مسابقات قرآن، هدف نیست بلکه وسیله‌ای برای رسیدن به تعالی در امور قرآنی است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون نگاه بسیاری از مسئولان به مسابقات قرآن به عنوان هدف ارزیابی می‌شود، ادامه داد: این نوع نگاه ما را از وظیفه خود دور می‌کند، بنابراین باید بدانیم برگزاری مسابقه باید ما را در رسیدن به انس با قرآن و ارتقای فعالیت‌های قرآنی یاری رساند.

قره‌شیخ‌لو تصریح کرد: از سازمان اوقاف که تاکنون 36 دوره از مسابقات سراسری قرآن را برگزار کرده است انتظار داریم دقیق‌تر عمل کند.

رئیس سازمان دارالقرآن با بیان اینکه هدف اصلی از برگزاری مسابقات، شناسایی و تربیت ظرفیت‌های قرآنی کشور است، اظهار داشت: با برگزاری مسابقات قرآن باید الگوسازی صورت گیرد که در این راستا توجه بیشتر به مسابقات استانی و همچنین هماهنگی و تعامل بیشتر در برگزاری مسابقات سراسری می‌تواند در ترویج فرهنگ قرآنی نقش قابل‌توجهی داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار