امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۹:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64551
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرشته نوبخت، نویسنده جوانی‌ است که در سیزدهمین دوره جایزه شهید حبیب غنی‌پور با رمان «سیب ترش» ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، فرشته نوبخت، نویسنده جوانی‌ است که در سیزدهمین دوره جایزه شهید حبیب غنی‌پور با رمان «سیب ترش» توانسته نظر داوران را جلب کند و نامزد دریافت جایزه از این جشنواره شود. او با ابراز خوشحالی از این که کتابش به مرحله نهایی رقابت‌های جایزه شهید غنی‌پور رسیده است، گفت: باعث افتخار من است که کتابم در جایزه حبیب شرکت داده شده و همیشه آرزو داشته‌ام که طعم این جشنواره مردمی را تجربه کنم. 

نویسنده رمان «سیب ترش» همچنین گفت: اعتبار هر جایزه‌ای در درجه‌ اول، به بانیان و اصول و سیاست‌های درون‌سازمانی آن، در درجه‌ دوم، به آثار منتخبِ آن و در درجه‌ سوم، به استمرار آن برمی‌گردد. از  هر کدام از این جنبه‌ها که نگاه کنید، می‌بینید جایزه‌ شهیدغنی‌پور سرافراز و بسیار شریف است و راستش به همین دلیل هم معتقدم دریافت این جایزه و حتی نامزد شدن کتاب در این جایزه، مایه‌ مباهات و افتخار هر نویسنده‌ای است. جایزه شهید غنی‌پور طی سیزده دوره‌ای که از برگزاری آن می‌گذرد و با منش و سیاستی که به کار گرفته، توانسته است اعتماد نویسندگان و اهالی قلم را جلب کند و به جایزه‌ای معتبر تبدیل شود.

نوبخت، هم‌چنین درباره ابعاد معنوی و مادی جایزه شهید غنی‌پور و میزان تاثیرگذاری این دو وجه بر جریان‌سازی ادبی گفت: به نظر من، جایزه‌ای که خاستگاه آن مسجد است، وجه بارزی دارد که در اصالت، معنویت و ارزش‌های درونی آن نهفته است و فکر می‌کنم این جایزه طی این سال‌ها نشان داده که کاملا مستقل و اصیل است و بر اساس اصول و اهدافی ارزش‌مدار استوار شده است؛ بنابراین ابعاد مادی آن اهمیت چندانی ندارد. ضمن این‌که فکر می‌کنم دیده‌شدن و برجسته‌شدن کتاب، با توجه به نگاه و اصولی که این جایزه دارد و معطوف به خود اثر است، به خودی خود اهمیتِ وجه نقدی آن را کم و کم‌تر می‌کند.

وی همچنین بازگشت جایزه شهید غنی‌پور به زادگاه خود، مسجد جوادالائمه(ع) و شکل‌گیری دوباره حلقه داستان‌خوانی بچه‌های مسجد را به فال نیک گرفت و در پاسخ به این سوال که «آیا می‌توان امیدوار بود جمع صمیمی بچه‌های مسجد به رونق دوباره داستان‌نویسی و تولد نویسندگان جوان منجر شود؟» گفت: امید، ثروت بزرگی است و این حرکت می‌تواند امیدها را به تحقق، نزدیک کند. واقعیت این است که داستان‌خوانی و فعالیت ادبی در مسجد، رویایی است که می‌تواند کمک بزرگی باشد برای پررنگ‌شدن فرهنگ کتاب‌خوانی. ضمن این‌که توجه عموم را به ادبیات، به عنوان آینه‌ تمام‌نمایِ تاریخ و فرهنگِ ایران، برمی‌انگیزد. این، دستاورد بزرگ و بسیار ارزشمندی است و موجب کشف استعدادهای بیش‌تر در زمینه‌ داستان‌نویسی می‌شود؛ به‌شرطی که همواره متوجه این نکته باشیم که ادبیات در نهایت یک پدیده‌ زیباشناختی و فرهنگی است و دست‌یابی به نوعِ فاخرِ آن می‌تواند هدفی والا و ارزش‌مند باشد، نه وسیله‌ای برای تاثیر بر اذهان یا افکار‌.

فرشته نوبخت با رمان «سیب ترش» در بخش رمان با موضوع آزاد، نامزد دریافت جایزه از سیزدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور شده است. مراسم اختتامیه سیزدهمین دوره جایزه شهید غنی‌پور روز دوشنبه 12 اسفند 1392 در مسجد جوادالائمه(ع) برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها