امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64556
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در نشست صمیمانه با هنرمندان و بسیج هنرمندان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در نشست صمیمانه با هنرمندان و بسیج هنرمندان خراسان رضوی اظهار داشت:‌ وجود دوستان و هنرمندان مشهدی در عرصه هنر و خصوصا هنر هفتم باعث افتخار برای اهالی این شهر است.

وی افزود: اهالی هنر نباید فعالیت‌های هنری را با مسائل دیگر ادغام کنند چرا که هر رشته هنری مسائل مربوط به خود را دارد و نمی‌توان آنها را با هم تلفیق نمود.

علم‌الهدی ادامه داد: هر کدام از این فعالیت‌ها باید در عرصه و موقعیت خود مورد بررسی قرار گیرد، مثلا سینما و موسیقی در یک عرصه نیستند، کاربرد سینما در عرصه اجتماعی و انقلاب بسیار زیاد است، اما در موسیقی این امر بسیار کمتر نسبت به عرصه سینما دیده می‌شود.

امام جمعه مشهد، هنر را یک علم خواند و افزود: پرورش احساس و عاطفه به عنوان یک ابزار اصلی در هنر این نکته را الزامی می‌کند که همانطور که علم باعث پیشرفت جامعه می‌شود، هنر نیز بر اساس دو بال احساس و عقل به پرواز در می‌آید.

وی گفت: اگر هنر و کاربرد آن در عرصه فکر، عقل و ایمان باشد این هنر بسیار ارزشمند است، یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد نوع ارتباطات است.

علم‌الهدی افزود: سینما یک جریان است، سینمای قبل از انقلاب را نمی‌توان با سینمای بعد از انقلاب مقایسه کرد، در اصل سینما بعد از انقلاب رشد و اصالت یافت و به صورت برجسته مورد توجه همگان قرار گرفت.

امام جمعه مشهد افزود: سینمای قبل از انقلاب به عنوان یک ابزار ایجاد سلطه و سیاست و همچنین ابزار ابتذال و انحراف بود اما سینمای پس از انقلاب بر اساس عِرق ملی و تعهد و تخصص و پایبندی به نظام و انقلاب رشد یافت.

وی با اشاره به اینکه سینمای ایران حرف اول را در منطقه می‌‌زند، تصریح کرد: یکی از رقبای ایران در این زمینه، سینمای ترکیه است که می‌توان گفت این سینما با سینمای ایران از لحاظ فیلم‌نامه‌نویسی، کارگردانی و ... قابل مقایسه نیست، کارهایی که در سینمای ترکیه ارائه می‌شود، اکثرا کارهای تقلیدی دوبلاژ شده است در صورتی که در سینمای ایران آثار فاخری تهیه می‌شود.

علم‌الهدی با اشاره به مشکلات پیش‌رو در این حوزه افزود: با توجه به اینکه مسئولین فرهنگی افرادی متدین هستند، این افراد به دلیل ارزش‌های نظام و انقلاب، از ورود بعضی مسائل به درون این عرصه که با فرهنگ دینی ما فاصله دارد، جلوگیری می‌کنند.

امام جمعه مشهد با ذکر فیلم «رستاخیز» ادامه داد: حملاتی که از سوی اداره فرهنگ و ارشاد در مورد این فیلم صورت گرفت، باید دید از کجاست؟ بنده نیز خود 18 مورد اشکال از این فیلم گرفتم که همه آنها به دلیل سطحی بودن قابل اصلاح است.

وی گفت:‌ باید تمام کارها ارزشی و تأثیرگذار باشد و نقش اصلی‌ ما در این حوزه باید کارگردانی مثبت، هدایت فیلم و ... به سمت مسائل دینی و ارزشی باشد.

امام جمعه مشهد افزود: بسیج هنرمندان با ایجاد جلساتی می‌توانند از برخی مشکلات به وجود آمده جلوگیری نمایند تا ما شاهد اینگونه مشکلات نباشیم.

وی در ادامه در مورد اجرای کنسرت موسیقی در استان عنوان کرد: سینما با موسیقی کاملا فرق می‌کند، در مورد اجرای کنسرت موسیقی بنده در زمان سفر آقای احمدی‌نژاد به استان به ایشان گفتم کارهایی که در استان خراسان رضوی و خصوصا در مشهد مقدس اجرا می‌شود باید در شأن حرم مطهر باشد و باید دید که اگر در شأن حرم نیست، نباید این آثار پخش شود.

علم‌الهدی ادامه داد: با توجه به احترامی که برای امام رضا(ع)‌ قائل هستیم، این مسائل (مجوز اجرای برنامه‌های موسیقی و ...) توسط شورای فرهنگ عمومی که در رأس آن استاندار و دبیر آن سازمان تبلیغات اسلامی است، باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گفته وی، در اجرای کنسرت نیز در مشهد با توجه به وجود حرم مطهر امام رضا(ع) باید جایگاه و بررسی‌های ویژه‌ای داشته باشد اما در دیگر شهرستان‌ها از جمله قوچان و چناران و ... اجرای این برنامه‌ها با توجه به نبود حرم در این شهرستان‌ها اشکالی ندارد.

وی در پایان افزود: مشکلی که وجود دارد، فرافکنی در نقل برخی جملات است که در نهایت تقصیر را به گردن امام جمعه می‌اندازند در حالی که می‌توان با سینما و هنر دینی در این عرصه پیشرفت‌های بسیار و چشمگیری داشت.
انتهای پیام/2202/ر40/چ3000
برچسب ها:
آخرین اخبار