امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64559
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد مهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره صد گفت: با توجه به اینکه روز اول جشنواره را در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس محمد مهدی طباطبایی نژاد، دبیر هنری جشنواره صد گفت: با توجه به اینکه روز اول جشنواره را در مراسم افتتاحیه بوشهر طی کردم اما  شنیده ها حاکی از استقبال مخاطبان از تمامی سئانس ها در تهران بود و این استقبال از فیلم کوتاه به طور قطع شوق انگیز است.

وی در ادامه افزود: آغاز به کار جشنواره در بوشهر هم به زعم من شروعی گرم و پرشور و نشاط بود. به طوری که هر سه سالن سینما بهمن بوشهر مملو از جمعیت بود؛ چه سالن اصلی محل مراسم افتتاحیه و چه دو سالن محل نمایش فیلم های جشنواره نشان از استقبال مخاطبان این جشنواره داشت. علاوه بر این از پخش فیلم های 100 ثانیه ای این دوره از جشنواره در 8 استان دیگر نیز استقبال خوبی صورت گرفت. 

وی در یک  نگاه کلی به روز اول نهمین جشنواره بین المللی فیلم های 100 ثانیه ای اظهار داشت: در مجموع اگر بخواهم برآیندی از روز اول جشنواره ارائه دهم، اگر نگویم فراتر از حد انتظار بود اما بسیار دلگرم کننده و امیدبخش بود.

طباطبایی نژاد با بیان اینکه آنچه در تمام جشنواره های دنیا صدق می کند، محدود بودن فیلم های شاخص است، اظهار داشت: ذات هنر اینگونه ایجاب می کند که فیلم های فوق العاده و شاهکار در یک جشنواره به نسبت آثار موجود آن جشنواره کمتر باشد. به این دلیل که خلق شاهکار و یک اثر هنری ماندگار نقطه اوج دوران کاری یک هنرمند است، بنابراین نباید انتظار تعداد بالای آثار خوب در یک جشنواره را داشت. 

وی در این زمینه به ذکر مثالی پرداخت و ادامه داد: در گستره یک دریا هم تنها یک شاه ماهی پیدا می شود، بنابراین روال مذکور در این جشنواره هم صدق می کند.

دبیر هنری جشنواره با بیان اینکه برآیندی که از فیلم های یک جشنواره به دست می دهد، قضاوتی است که در سطح آثار خوب و متوسط رو به بالا اتفاق می افتد، تصریح کرد: همچنین در میان راه یافتگان اسامی فیلمسازانی دیده می شود که غالبا تحصیل کرده سینما هستند و کوله بار دانش آکادمیک را بر دوش دارند؛حتی فیلمسازان حرفه ای تر که ساخت فیلم کوتاه حرفه اصلی آنان محسوب می شود نیز در میان راه یافتگان جشنواره دیده می شود.

دبیر هنری جشنواره با نگاهی به فیلم های 100 ثانیه ای 8 دوره گذشته، تصریح کرد: برآیند دور از واقعی نیست اگر بگویم مجموعه فیلم های قابل قبول به لحاظ کیفی و از بعد ساخت اثر رو به صعود است. قاطعانه می گویم تولید آثار 100 ثانیه ای در لایه های جدی تر تولید محتوا و تکنیک ساخت به مراتب صعود داشته است. 

طباطبایی نژاد این پیشرفت را اینگونه توضیح می دهد: با توجه به رویکرد امسال جشنواره به تولید صرف آثار 100 ثانیه ای و حذف بخش های تولیدات رادیویی و همراه اول، ارسال اثر به دبیرخانه جشنواره، نشان از استقبال مناسبی دارد. 

این مدیر فرهنگی تعداد 1500 اثر و راهیابی 250 فیلم در بخش مسابقه و غیر رقابتی را قابل توجه ارزیابی کرد و اظهار داشت: در مجموع نشانه های خوبی از پذیرفتن قالب100 ثانیه ای در فضای بصری و سینمایی کشور به چشم می خورد که استمرار آن را ناگزیر می کند.
 
مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با بیان اینکه تولید فیلم های کوتاه کوتاه که در ایران 100 ثانیه ای نامیده شده و در سایر کشورها با تایم های 60  تا 120 ثانیه شناخته می شود، گفت: با مقایسه این دسته از  آثارمان با آثار سایر کشورها که در جشنواره هم شرکت دارند می توانم اینگونه نتیجه گیری کنم که کیفیت ساخت به نسبت گذشته رشد داشته و آثار موجود بسیار پخته تر از سال های قبل است.

وی با بیان اینکه توقع کمال گرایانه و استعلایی خوب است، اما با توجه به شرایط موجود، وضع مطلوب تعریفی متفاوت می یابد، گفت: با این نگاه تا رسیدن به یک وضعیت عالی و نقطه اوج؛ فاصله هست. اما با توجه به شرایط فعلی، مقدور و واقع بینانه به این قاب و قالب خوشبینم
 
انتهای پیام / ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها