امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64596
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۴۷
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از وقفه‌ چند روزه، مرحله تکمیلی توزیع سبد کالا از سوم اسفند ماه آغاز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از وقفه‌ چند روزه، مرحله تکمیلی توزیع سبد کالا از سوم اسفند ماه آغاز شد.

در اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت از مشمولان خواسته شده است جهت جلوگیری از ازدحام و سهولت در دریافت سبد کالا، سرپرستان خانوارهای 4 نفره به بالا شامل کارگران شاغل و مستمری بگیران با حقوق بیش از 000/000/5 ریال (پانصد هزار تومان) و کارکنان دولت دارای بیمه های تامین اجتماعی از روز شنبه مورخ 3/12/1392 لغایت پایان اسفند سال جاری به مراکز عرضه کالا مراجعه و نسبت به دریافت سبد رایگان کالا اقدام کنند.

برای پیگیری وضعیت توزیع کالا و نحوه دریافت آن توسط مردم سری به چند فروشگاه توزیع کالا زدیم.

با وجود اینکه تعداد زیادی از مشمول سبد کالای خود را دریافت کرده بودند، اما در دوره تکمیلی جدید باز هم فروشگاه‌های مشخص شده شاهد صف‌های طولانی هستند.

هنوز تابلو فروشگاه نیافته‌ایم صف‌های طویل در کنار پیاده رو را می‌بینیم و همین مساله کار ما را برای پیدا کردن محل آسان می‌کند.

صف بیرون پیچ می‌خورد و به طبقه پایین فروشگاه می‌برد.
مسئول فروشگاه 10 نفر، 10 نفر، حاضران را به محل اصلی توزیع هدایت می‌کند. در این بین فردی که به گفته خود 3 بار برای دریافت سبد کالای خود مراجعه کرده اما موفق به دریافت باقی سبد خود نشده به ما می‌گوید: در فروشگاه تعاونی مصرف فرهنگیان فقط مرغ دریافت کردم و گفتند باقی را می‌توانی از جای دیگری تهیه کنی، اما سه بار است که به این محل می‌آیم و آنها می‌گویند ما سبد کامل می‌دهیم.
در بین صف‌ها خوشبختانه دعوا یا جدال لفظی نیست ولی ایستادن طولانی مدت در صف برای بسیاری که غالبا هم میانسال هستند، خسته کننده است.

فردی که سبد کالای خود را دریافت کرده و به سمت در خروجی در حرکت است با لحنی اعتراض آمیز می‌گوید: اگر دولت می‌خواهد کمک کند، به جای این دردسرها معادل آن پول به مردم می‌داد.

از این فروشگاه به فروشگاه دیگری در حوالی حسن آباد می‌رویم. باز هم منظره‌ای مشابه در جلوی ما نمایان می‌شود.

محل توزیع سبد کالا در این فروشگاه، پشت فروشگاه اصلی است که یک صف برای گرفتن فیش و صفی دیگر (البته کمتر) برای دریافت کالا و مشخص شده است. 
در کنار این صف‌ها کوهی از کارتن‌های خالی توجه‌‌مان را جلب می‌کند. کارتن‌هایی که در آن کالا بوده و حالا به دست مصرف‌کننده رسیده است.

در این صف هم بیشتر میانسالان و پیرمردها و پیر زنان هستند، البته جوانان هم در صف ایستاده‌اند ولی تعدادشان کمتر است.

برای گرفتن فیش حداقل نیم ساعتی باید ایستاد. برای تجربه چند دقیقه‌ای در صف می‌ایستیم اما یادمان می‌افتد که برای چه کاری آمده‌ایم و می‌رویم.

در حال راه رفتن از کنار این فروشگاه بزرگ هستیم که صدای بلندی به گوشمان می‌رسد: آقا این برنج‌تون فروشیه؟ اگر فروشیه می‌خرم.

مردی از پشت محوطه فروشگاه این جمله را به زن و شوهری که اقلام کالایی مخصوص سبد کالا در دست داشتند، خطاب کرده است. آن دو جوابی نمی‌دهند و می‌روند.
همین مساله توجه‌مان را بیشتر جلب می‌کند. در دو قسمت فروشگاه عده‌ای نشسته و منتظر دریافت‌ کنندگان سبد کالا هستند. محوطه را دور می‌زنیم و صاحب همان صدا را می‌بینیم که در حال تعیین قیمت 10 کیلو برنج و 24 عدد تخم مرغ و مرغ، است. گویا مشتری کالای خانواری شده است.

این صحنه من را به یاد صحبت یک کارشناس می‌اندازد که می‌گفت اگر کسی بخواهد از این کالاها استفاده نکند، راهش را هم پیدا می‌کند. پس بهتر بود دولت به جای کالا، یارانه نقدی پرداخت می‌کرد که هم دردسر کمتری داشت و هم هدف دولت برای کمک به معیشت مردم حفظ می‌شد.
چند خریدار دیگر روبروی فروشگاه نشسته‌اند و منتظر فروشنده ‌ای دیگر. چندکیسه برنج، تخم مرغ و پنیر و دیگر اقلام خریداری شده نیز کنارشان مشاهده می‌شود .
 
چند صد متر آن طرف‌تر فروشگاه دیگری در خیابانی فرعی پیدا می‌کنیم. صف مردم در این منطقه در بیرون خیابان میله‌بندی شده و مردم برای گرفتن سبد کالای خود در بین میله‌ها قرار گرفته‌اند.

صف به 30 متر می‌رسید. شاید هم بیشتر.گفته می‌شد ساعت 12 توزیع کالا متوقف شده و 2:30 دقیقه بعد از ظهر مجددا توزیع آغاز می‌شود. یکی از «صف ایستاده‌ها» می‌گفت از دو ساعت پیش این صف تشکیل شده و مردم منتظر دریافت سبد کالای هستند.

ایستگاه بعدی ما فروشگاه دیگری است که کمی کوچکتر از چند فروشگاه قبلی به نظر می‌آید.
با توجه به موقعیت جغرافیایی این فروشگاه، تعداد صف ایستاده‌ها کمتر بود. کامیون حامل برنج کنار در ایستاده و کارگران فروشگاه در حال تخلیه هستند. یکی از کارگران که انگار کم حوصله است، کیسه‌های برنج را از بالای پله‌ها به پایین پرت می‌کند و همین کار یک طرف پله را برای عابران مسدود می‌کند.

مسئول فروشگاه وقتی متوجه حضور ما و عکاس می‌شود، به کارگران تذکر می‌دهد که این برنج‌ها را این طور پرتاب نکنند. بعد از دیدن کارت خبرنگاری ما، اجازه رفتن می‌دهد.

به گزارش فارس، به نظر می‌رسد در صورت ادامه عرضه کالا تنها در فروشگاه‌هایی خاص هیچگاه نمی‌توان انتظار عدم وجود این صف‌های طولانی و معطلی مردم برای دریافت سبد کالا را داشت.

رئیس شورای اصناف مدتی پیش آمادگی توزیع سبد کالا توسط اصناف را اعلام کرد. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد اگر دولت در مرحله دوم توزیع سبد کالا، باز هم از این فروشگاه‌های محدود استفاده کند، صف‌های طویل، خستگی، اعتراض و اتلاف وقت مردم بر جای خود باقی خواهد ماند.

البته مدتی پیش یکی از مسئولان وزارت صنعت، معدن تجارت از اجرای طرح صف بندی خبر داد.

به گفته این مسئول گفت: برای آنکه در توزیع سبد دوم ازدحام وجود نداشته باشد، از طرح صف در توزیع سبد استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: توزیع سبد کالا براساس حرف اول نام خانوادگی، براساس آخرین شماره کارت ملی و براساس طبقه‌بندی شغلی افراد یعنی اینکه کارگر، کارمند یا بازنشسته هستند در حال بررسی است و هر طرحی که منجر به آن شود تا ازدحام کمتری وجود داشته باشد اجرا می‌کنیم.

به گزارش فارس، بهتر است دولت هر چه زودتر هر روشی که ازدحام و صف‌ دریافت سبد کالا را از بین می‌برد، به کار گیرد تا اهداف مورد نظر دولت از اجرای این طرح، بیش از این مخدوش نشود.

انتهای پیام/م
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها