امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۹:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64615
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۸
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده استراتفور که یک مرکز اطلاعاتی آمریکایی است طی گزارشی فاش کرد که عربستان با موافقت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده استراتفور که یک مرکز اطلاعاتی آمریکایی است طی گزارشی فاش کرد که عربستان با موافقت آمریکا در حال آماده سازی یک ارتش جدید متشکل از معارضان سوری در خاک اردن و ترکیه است که پاکستان مسئولیت آموزش و تسلیح این ارتش را بر عهده دارد.
 
 استراتفور در گزارش خود نوشته است: عربستان سعودی به بازنگری سیاست‌های خود در قبال سوریه روی آورده است و بعد از اینکه آمریکا از دخالت نظامی در سوریه منصرف و با ایران وارد مذاکره شد، مقامات عربستانی در سیاست خارجی خود نوعی استقلال را دنبال می‌کنند.

این گزارش به اختلاف در اهداف آمریکا و عربستان اشاره و دلیل خود را اینگونه بیان می‌کند: «آمریکا معتقد است که سرنگونی بشار اسد هزینه حمایت از سلفی‌های جهادی را توجیه نمی‌کند. از طرف دیگر آمریکا تلاش دارد تا سیاست گشایش را در مقابل ایران در پیش بگیرد که سعودی‌ها به شدت با این رویکرد آمریکا مخالف هستند.»

بر اساس این گزارش یک ارتش نظامی از معارضان سوری هم اکنون با حمایت مالی عربستان و نظارت و آموزش پاکستان در خاک اردن و ترکیه در حال آماده سازی است و پاکستان و عربستان در این مورد چراغ سبز آمریکا را دریافت کرده‌اند.

در همین رابطه در چند ماه گذشته مقامات عربستانی دو سفر مهم را به عربستان داشته‌اند که یکی سفر سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان و سلمان بن عبد العزیز ولیعهد این کشور به اسلام آباد بوده است.

استراتفور می‌گوید: تلاش دو طرف آمریکایی و سعودی برای خارج کردن یک جریان معتدل از بین سلفی‌های جهادی شکست خورده است.همچنین عربستان خطر عناصر سلفی را برای امنیت این کشور و منطقه عربی به خوبی درک کرده و به همین دلیل فشار فراوانی را به طرف آمریکایی وارد کرده است تا حمایت از افراد مسلح را از سر بگیرد.

همچنین استراتفور  معتقد است که حمایت تسلیحاتی آمریکا از مخالفان سوری موضوع اساسی دیدار آینده باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و ملک عبدالله پادشاه عربستان خواهد بود.

پیشتر برخی از منابع خبری فاش کرده بودند که اوباما قصد دارد تا در ماه مارس آینده به عربستان سعودی سفر کند.

این گزارش در پایان تصریح می‌کند: اینکه پرونده سوریه در اختیار محمد بن نایف وزیر کشور عربستان قرار گرفته است بیانگر این است که آمریکا اطمینان دارد که عربستان برای تحقق خواسته‌های خود به عنوان اولین قدم به سازمان القاعده تکیه کرده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار