امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۷:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64659
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۹
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه اول نماز عبادی سیاسی امروز جمعه تهران به موضوع ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه اول نماز عبادی سیاسی امروز جمعه تهران به موضوع «رحماء‌بینهم در عرصه حاکمیت و مردم» اشاره کرد و اظهارداشت: منظور از حاکمیت مجموعه اجزای یک حکومت است که شامل قوه مجریه،‌مقننه، قضاییه و دستگاه‌هایی که در نظام اسلامی جنبه حاکمیتی دارند، می‌شود.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه رابطه با مردم چند نوع است، افزود: اول رابطه زور و دیکتاتوری است، کسانی که با کودتا روی کار می‌آیند حکومت‌شان اینگونه است و چون زور دارند می‌گویند مردم باید چشم بگویند.

وی رابطه دوم را حزب‌سالاری و خاندان سالاری دانست و یادآور شد: یک حزبی تلاش می‌کند میدان پیدا کند، نوع سوم رابطه دموکراسی یعنی حاکمیت اکثریت بر اقلیت است اما نوع رابطه‌ای که در نظام اسلامی وجود دارد نوع چهارم است که قوی‌تر از سه نوع اول به شمار می‌رود و این رابطه محبت است.

خاتمی با تاکید بر اینکه مردم در نظام اسلامی به حاکمانشان عشق می‌ورزند ضمن اینکه آنها را انتخاب می‌کنند، افزود: راهپیمایی باشکوه امسال که با شکوه‌تر از سال قبل بود معنایش تفسیری جز این نبود و این جز رابطه محبت مردم و حکومت و حکومت با مردم نیست و نگاه دین این است که باید رابطه حاکمان با مردم رابطه محبت باشد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سه نمونه جلوه محبت برای مسئولان و نظام اسلامی اظهارداشت: اولین جلوه محبت در دسترس مردم بودن است؛ مسئول نباید طوری برخورد کند که گویی بر برج عاج نشسته است و شأنش بالاتر است بلکه باید با مردم رو در رو و چهره به چهره سخن بگوید.

وی تصریح کرد: فرماندار،‌ استاندار و مدیر کل‌ها برنامه‌ برای ارتباط چهره به چهره با مردم داشته باشند و اگر این امکان نیست دستگاه یا سیستمی را تعریف کنند که مردم در دل‌هایشان را به اطلاع آنها برسانند.

خاتمی جلوه دوم محبت حاکمان به مردم را قانون‌مداری نسبت به همه دانست و تاکید کرد: تساوی در برابر قانون؛ نورچشمی برای حاکمان،‌ مسئولان نباید مطرح شود هر کسی تخلف کرد ولو از نزدیک‌ترین نزدیکان او را تحویل قانون دهند، همه مردم نور چشم هستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه سخنان خود اظهار داشت: سومین جلوه محبت حکومت به مردم عدالت‌محوری است، عدالت‌محوری به معنی آن است که برای حاکم آنچه مطرح است اجرای عدالت باشد، درباره خود، فرزندان و دیگران یعنی رانت‌خواری نه. چه سیاسی و چه اقتصادی.

وی بر همین اساس چند جمله از حضرت علی(ع) نقل کرد و گفت: «وقتی کسی مسئول می‌شود و به عدالت عمل می‌کند خداوند ماموریت و مسئولیت او را حفظ می‌کند»، «عادلانه عمل کنید قدرت‌تان می‌ماند»، «می‌خواهید حکومت‌تان بماند عادلانه رفتار کنید»، «کسی که عادلانه عمل کند، مردم کمکش خواهند کرد و نیاز به اعوان و انصار ندارد».

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار