امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۹:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64667
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۰۹
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس لطف‌الله فروزنده عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز ...

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس لطف‌الله فروزنده عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز (جمعه) با حضور در برنامه «گزارش هفتگی» که از شبکه اول سیما پخش می‌شد در مورد اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی با نگاه به اسناد بالادستی مثل سند چشم‌انداز، نظام ارزشی و قانون اساسی شکل گرفته است.

وی افزود: بدون شک اگر به متن ابلاغ شده سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نگاه کنیم چندین آسیب در سیستم مقاومتی را مورد بررسی قرار داده است که اولین آسیب نبود یک مدل بومی ایرانی اسلامی است که بتوان بر اساس آن مسائل اقتصادی را حل کرد.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه امروز همه دنیا پذیرفته‌اند که برای حاصل شدن موفقیت در اقتصاد باید یک مدل بومی مورد توجه قرار گیرد گفت: دومین آسیب در اقتصاد ما رویکرد تولید محور است و مسئله دیگر نیز بهره‌وری و ارزش افزوده است چراکه همه قبول دارند که در حوزه اقتصادی ما بهره‌وری لازم را نداریم.

فروزنده تصدی گری دولت در بخش اقتصاد را از دیگر آسیب‌های اقتصاد ایران دانست و تصریح کرد: ما باید زمینه حضور مردم در حوزه اقتصاد را فراهم کنیم چراکه طبق تجربه انقلاب ما هر کجا که مردم وارد به صحنه آمدند موفقیت حاصل شده است. اقتصاد مقاومتی نیز ناظر بر رفع آسیب‌ها است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی صرفا برای شرایط تحریم است اظهار کرد: خیر؛ فقط دو سیاست در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای شرایط تحریم تنظیم شده است که البته فقط برای شرایط تحریم هم کاربرد ندارد چراکه یک کشور در بخش‌های مختلف از جمله بخش اقتصاد باید سیاست‌های بازدارنده داشته باشد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور سابق با تاکید بر اینکه یک کشور در بخش اقتصاد باید مقاوم و توانمندسازی لازم را داشته باشد گفت: دنیای امروز دنیای رقابت است و خصومت و دشمنی نیز مورد دیگری است که در رقابت در خصوص کشور ما اعمال می‌شود بنابراین ما باید توانمند شویم و از قبل برنامه داشته باشیم چراکه امروز رویکرد استراتژیک و آینده‌پژوهی این القا را می‌کند که در مسائل باید استراتژی‌ها تهاجمی باشد چراکه اگر استراتژی‌ها دفاعی باشد حتما آسیب می‌بینیم.

فروزنده در پاسخ به پرسشی بر این اساس که مردمی کردن اقتصاد از تاکیدات رهبری بود نظر شما چیست تصریح کرد: ما برای مردمی کردن اقتصاد سیاست‌های اصل 44 را نیز در اختیار داریم که در این سیاست‌ها آزادسازی اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته است و صراحتا تصریح داشته که ما در صنایع بزرگ (بانک‌ها و صنایع سنگین فولاد، راه‌آهن، هواپیمایی و ...) مردم می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و در بخش دهم سیاست‌های اصل 44 بر تسهیل مقررات و گسترش مشوق‌های لازم برای کار صادرات برای مردم تاکید شده است.

وی اضافه کرد: ما وقتی اسم از آزادسازی اقتصاد می‌بریم یعنی اجازه دهید و فرصت فراهم کنید که مردم به میدان بیایند. ما در بخش‌هایی مثل تلفن همراه و بانک‌ها که خصوصی‌سازی صورت گرفت تجربه خوبی در اختیار داریم چراکه این امر سبب شد کیفیت خدمات و بهره‌وری بالا برود.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که چرا خصوصی‌سازی به بخش های دیگر اقتصادی تعمیم داده می شود گفت: ساختار اقتصادی ما برای مشارکت مردم ساخته نشده است بنابراین باید ساختار و مدلی تعریف کنیم که مردم چگونه به اقتصاد ورود وارد کنند چراکه حتی اگر آزادسازی در بخش اقتصاد نیز صورت بگیرد مردم در این مقررات و قوانین دچار مشکل می شوند. پس باید تنقیح قوانین صورت بگیرد و بسیاری از قوانین از بین برود.

فروزنده افزود: در سیاست‌های اصل 44 بر تعاونی و گسترش تعاونی نیز تاکید شده است چراکه تعاونی ها باید 25 درصد اقتصاد ما را تشکیل دهند و در این حوزه نیز هدف ما کارآیی و عدالت است و ما صرفا به دنبال کارآیی به تنهایی نیستیم.

وی با بیان اینکه با فراهم آوردن بسترهای تعاونی باید صنایع کوچک همچون مشاغل خانگی شکل بگیرد گفت: در خصوص استاندارد سازی، فضای رقابت، کار و کارآفرینی باید بحث‌های آموزشی در دانشگاه‌ها صدا و سیما و خانواده‌ها شکل بگیرد چراکه اگر مسئله به خوبی برای مردم تفهیم نشود مردم اهمیت موضوع را متوجه نمی‌شوند.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه اگر کشور می‌خواهد رشد کند باید متکی به توانمندی‌های داخل باشد گفت: متکی به توانمندی‌های داخل یک اصل است و این نیاز به شرایط تحریم و غیر تحریم ندارد و نیاز است که همه مردم احساس وظیفه کنند و تک‌تک آحاد جامعه نقش خود را در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی پیدا کند چراکه اگر مردم به میدان بیایند گره‌ها یکی پس از دیگری باز و نظام بوروکراسی با همه اشکالاتی که دارد نمی‌تواند جوابگوی مردم شود و بنابراین به انعطاف تن می‌دهد.

فروزنده سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مرحله اجرا را امری بسیار مهم و اساسی دانست و خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حوزه‌های مختلف ما کمبود سیاست و قانون نداریم بلکه مسئله به مرحله ظهور نرسیدن این سیاست‌ها و قوانین است.

وی جامع و سیستمی‌بودن را در اجرا حائز اهمیت دانست و اظهار کرد: بخش‌های دیگر باید به صورت متوازن و منطقی با هم حرکت کنند و به اقتضائات، شرایط و امکانات نیز توجه شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور سابق فراهم کردن ساختار، ایجاد فرهنگ‌سازی، آماده‌سازی مدیران توانمند در بخش خصوصی، ایجاد انگیزه‌های لازم در سرمایه‌گذاران و فراهم کردن قوانین لازم را الزامات «اجرایی کردن» اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

فروزنده ادامه داد: اجرا باید تبدیل به نقشه راهی شود که نگاشت نهادی داشته باشد و یا به عبارت دیگر تقسیم راه مشخص صورت بگیرد چراکه کشور دارای قوای مختلف است و علیرغم وجود سه قوه (مقننه، قضائیه و مجریه) در دولت نیز دستگاه‌های مختلف وجود دارد و اگر قرار باشد هر قوه‌ای کار خود را بکند و هماهنگ نباشد کار به جایی نمی‌رسد.

وی پیشنهاد داد: بهتر است روسای سه قوه بنشینند و برنامه‌ریزی صورت دهند که اگر قوانینی نیاز به اصلاح و یا نیاز به تقنین است انجام شود چراکه حتما قانون خوب قانونی است که دولت و مجلس با آن تعامل داشته باشد.

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در پایان تاکید کرد: باید مدلی تعریف شود که وظیفه هر دستگاهی در ایجاد اقتصاد مقاومتی مشخص شود چراکه اجرای این سیاست‌ها بسیار حساس است و باید نگاه سیستمی داشته باشیم

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها