امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64693
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی در ادامه برنامه تهرانگردی خود این بار از منطقه 12 و از ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد مسجدجامعی در ادامه برنامه تهرانگردی خود این بار از منطقه 12 و از بافت‌های تاریخی و اماکن فرهنگی بازدید کرد.

در این بازدید علی محمدنژاد، شهردار منطقه 12، خسرو آبادی مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران و جمعی از اهالی محل و اعضای شورایاری وی را همراهی کردند.

مسجدجامعی در ابتدای تهرانگردی این هفته خود از مدرسه دارالفنون که در سال 1268 هجری قمری ساخته شده بود بازدید کرد.

وی در حاشیه بازدید از این مدرسه قدیمی اظهار داشت: دارالفنون قدیمی‌ترین مدرسه نظامی، تعلیمی، تاریخی و آموزشی است که در زمان ناصرالدین‌شاه افتتاح شد.

وی تصریح کرد: بعد از 13 روز از تأسیس و افتتاح مدرسه دارالفنون مؤسس این بنای تاریخی (امیر کبیر) به رحمت خدا رفت.

مسجدجامعی تأکید کرد: میرزا رضا مهندس باشی، نخستین طراح معماری این بنای تاریخی بوده است ضمن اینکه پس از مدتی این بنا مجدداً توسط مارکوف بازسازی شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه مدرسه دارالفنون و این بنای تاریخی دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است گفت: این مجموعه دارای نخستین‌ها است چرا که نخستین علوم معارف، چاپخانه، عکاسخانه، نقاشی، زورخانه، علم تشریح، نخستین تئاتر، تدوین نخستین کتاب آموزشی و پزشکی در این بنای تاریخی شکل گرفته است.

مسجدجامعی افزود: در مدرسه دارالفنون بسیاری از اشخاص فارغ‌التحصیل شده‌اند که از آن جمله می‌توان به برخی از وزرای آموزش و پرورش و همچنین نخستین شهردار تهران اشاره کرد که در این مجموعه فارغ‌التحصیل شده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در سالهای گذشته اقداماتی برای مرمت و بازسازی این بنای تاریخی و قدیمی صورت گرفته است که متأسفانه به دلیل رعایت نکردن ضوابط و قوانین میراث فرهنگی، مدرسه دارالفنون شرایط خوبی را ندارد.

مسجدجامعی گفت: وزارت آموزش و پرورش متولی این بنای تاریخی است ضمن اینکه مرمت و بازسازی مدرسه دارالفنون توسط آموزش و پرورش صورت گرفته است.

وی اظهار امیدواری کرد: با توافق بین وزارت آموزش و پرورش میراث فرهنگی و شهرداری اقدامات خوبی برای مرمت و بازسازی بنای تاریخی مدرسه دارالفنون صورت گیرد و این بنا از این شرایط تأسف‌بار خارج شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه مدرسه دارالفنون ظرفیت موزه‌ شدن را دارد گفت: با توجه به عکس‌ها و نقاشی‌ها این مجموعه ظرفیت موزه شدن را دارد که امیدواریم این امر هر چه زودتر محقق شود.

مسجدجامعی ادامه داد: در مدرسه دارالفنون عکسی از امیر کبیر وجود دارد که قدیمی‌ترین عکس این شخص فرهیخته است که بالغ بر 50 سال پیش این عکس مرمت شده است ضمن اینکه مجسمه استاد صدیقی در مدرسه دارالفنون وجود دارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: با توجه به سابقه تاریخی، معماری و فرهنگی و همچنین آموزشی به مدرسه دارالفنون این مرکز یکی از مراکز معتبر کشور است.

به گزارش فارس، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه تهرانگردی خود از خیابان لاله‌زار قدیم بازدید کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها