امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۰:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64718
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره تعزیرات حکومتی و مبارزه با گرانفروشی مجتبی فراهانی معاون سازمان ...

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه مناظره تعزیرات حکومتی و مبارزه با گرانفروشی مجتبی فراهانی معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اظهار داشت: بخشی از بازرسان ما در اختیار اتاق اصناف و بخشی دیگر از سال 73 در استخدام دولت قرار دارند.

حاجی‌بابا، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: چند درصد از پرسنل شما سابقه بیش از 5 سال کار دارند که فراهانی در پاسخ گفت: بیش از 90 درصد از بازرسان ما بالای 10 سال سابقه کار دارند.

مرتضی الله‌داد، استاد دانشگاه اظهار داشت: آیا ما در کشورهای دیگر هم سازمانی شبیه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داریم؟ اگر هست نام ببرید.

فراهانی گفت: سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان سیستم کنترل و پایش را به بخش مردم‌نهاد سپرده و ما معتقدیم که تمام کشورها نظام کنترلی خود را دارند که الله‌داد در واکنش به این صحبت گفت: هیچ کشوری چنین نظامی ندارد.

فراهانی گفت: شما چند کشور نام ببرید که نظام کنترل در اقتصاد ندارد که حاجی‌بابا گفت: در چین چنین نظامی وجود ندارد، عمدتاً رشوه از سوی مقامات دولتی بوده که به اعدام هم محکوم شدند.

الله‌داد اظهار داشت: در سوئیس به عنوان مهد دموکراسی نمایندگان مجلس نمی‌توانند قانونی را به تصویب برسانند و زمانی این قانون مصوب می‌شود که آرای عمومی آن را تأیید کرده باشد.

معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هیچ استانی در سراسر کشور فاقد انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان نیست و ما بحث کنترل و پایش را به تشکل‌های مردم‌نهاد واگذار کردیم.

وی ادامه داد: زمانی که مردم با سامانه 124 تماس می‌گیرند اپراتور از آنها سؤال می‌کند که صرفاً گزارش تخلف مطرح است یا می‌خواهند احقاق حق صورت بگیرد برای مثال اگر کسی مبلی را گران بفروشد با او برخورد می‌شود.

حاجی‌بابا گفت: مگر مجبورند از کسی که گران می‌فروشند خرید کنند؟ فراهانی گفت: ذهن آقای حاجی‌بابا را به جایی برمی‌گردانم که تنها یک واحد مبل‌فروشی وجود دارد آیا مردم مستحق خرید مبلمان نیستند؟

حاجی‌بابا گفت: می‌توانند از شهر مجاور خرید کنند مگر هزینه آن چقدر است؟

فراهانی خطاب به حاجی‌بابا گفت: شما فقط تهران را نگاه می‌کنید ما باید به گرانفروشی در چارچوب خود رسیدگی کنیم. تعدادی از پرونده‌هایی که منجر به صدور رأی شده در حق دولت و فرد متضرر بوده است.

حاجی‌بابا در واکنش به این صحبت گفت: من نمی‌دانم حق دولت دیگر چیست. در همان شهری که گرانفروش وجود دارد نیاز به تعزیر نیست تنها کافی است آن واحد را به عنوان واحد گرانفروش معرفی کنیم.

جمشیدی، معاون نظارت و تعزیرات حکومتی در ادامه این مناظره تصریح کرد: بر اساس قانون در مرتبه اول 2 برابر گرانفروشی و در مرتبه دوم 4 برابر گرانفروشی جریمه صورت می‌گیرد و خسارت مشتری باز برگردانده می‌شود.

در ادامه این مناظره حاجی‌بابا، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به بحث قیمت‌گذاری‌ها گفت: قیمت‌گذاری‌ها با مشکل مواجه است چرا که در تولید موضوعات مهم و متفاوتی مطرح است و ما باید در بحث قیمت‌گذاری فاکتورهای زیادی را مطرح کنیم اما در بدنه کارشناسی این موضوع مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

فراهانی گفت: کارشناسانی که در سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هستند واقعاً کار کارشناسی می‌کنند.

وی افزود: ما با تغییرات منطقی قیمت موافقیم و این موضوع را به بازرسان اعلام کردیم، در کارشناسی‌ها تمام موارد بررسی می‌شود امروز رویکرد ما در سازمان صنعت، معدن و تجارت حمایت از تولیدکننده است، البته ممکن است برخی رفتارهای سلیقه‌ای صورت گیرد اما به عنوان یک رویه نیست.

معاون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خاطرنشان کرد: نمره مثبت ما به بازرسان بر اساس میزان پرونده‌ها نیست بلکه ملاک ارزیابی ما پیشگیری از تخلف از سوی بازرسان است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها