امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64719
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مجتبی فراهانی، معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در مناظره تعزیرات حکومتی و  مبارزه با گرانفروشی که ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، مجتبی فراهانی، معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در مناظره تعزیرات حکومتی و  مبارزه با گرانفروشی که هم‌اکنون از شبکه یک سیما در حال پخش است، اظهار داشت: سازمان حمایت درباره قیمت‌گذاری‌ها مسئولیت ارشادی دارد به طوری که کارشناسی قیمت ارائه می‌شود و این مسئله با قیمت‌گذاری فرق می‌کند.

معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان افزود: آنچه خط قرمز است از طرف این سازمان اعلام می‌شود و بررسی می‌شود که چه سازمانی قیمت‌ها را تطابق داده و همگام با ضوابط قیمت‌گذاری کرده است.

وی ادامه داد: اگر قیمت‌ها تطبیق داشته باشد بحث گرانی مطرح است و چنانچه تطابقی نباشد مسئله گرانفروشی مطرح می‌شود.

در ادامه علی جمشیدی، معاون سازمان تعزیرات حکومتی بیان داشت:‌ در سال 91 حدود 626 هزار پرونده در این سازمان وجود داشت که در سال 90 این تعداد تغییر نداشت ضمن آنکه در سال 89 تعداد پرونده‌ها برابر با 600 هزار بود.

* گاو شیرده حکم ماشین‌آلات صنعتی را دارد

همچنین محسن حاجی‌بابا، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی درباره تعداد بازرسان ابراز داشت: در سال 91 بیش از 40 درصد گاوهای شیرده به سلاخ‌خانه راهی شدند این در حالی است که گاو شیرده برای دامداران حکم ماشین آلات صنعتی را دارد.

مرتضی الله‌داد استاد اقتصاد دانشگاه بیان داشت: وقتی تعزیر می‌شود هزینه نهایی افزایش می‌یابد و بر اساس آن قیمت تمام شده و بخشی از تولید نیز بالا می‌رود.
* تورم انتظاری در کشور عادت شده است

وی یادآور شد: هم‌اکنون ساختار اقتصاد کشور کشور تورمی است به طوری که تورم انتظاری در کشور نهادینه شده و به عادت تبدیل شده است.

* گزارش عملکرد سازمان تعزیرات در سایت آن سفید است

الله‌داد با بیان اینکه باید به مصرف‌کننده اجازه داده شود تا کالای معیوب را مرجوع کند، گفت: اگر به سایت تعزیرات حکومتی مراجعه کنید مشاهده می‌کنید که بخش گزارش عملکرد این سازمان سفید و خالی مانده است.

وی با بیان اینکه بررسی تاریخچه این سازمان نشان می‌دهد که مطالعه به خوبی در هر دوره‌ای صورت نگرفته است و توصیه می‌کنم که سری به سایت تعزیرات بزنید.

وی با بیان اینکه روزگاری قیمت یخچال فریز 25 هزار تومان بود، گفت: مردم در آن زمان از این امر ناراضی بودند الان این مردم کجا هستند.

علی جمشیدی خطاب به الله‌داد گفت:‌ مگر می‌شود سازمان تعزیرات ساختار نداشته باشد، سایت این سازمان مرجع نیست.

وی همچنین متذکر شد: مگر امکانپذیر است که بگوییم در فلان شهرستان جرمی وجود ندارد پس دادگستری نیز نیاز نیست.

* هیچگاه تعزیرات منجر به کاهش قیمت‌ها نشده است

حاجی‌بابا، نماینده اتاق بازرگانی با بیان اینکه اقتصاد دارای دو مقوله عینی و روانی است، گفت: در بحث عینی طی 40 سال اخیر نتیجه منفی بوده است به طوری که هیچگاه تعزیرات و قیمت‌گذاری منجر به کاهش قیمت نشده است.

*سالم‌ها چوب می‌خوردند و رانتخواران رشد می‌کند

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یادآور شد:‌ در این باره همیشه سالم‌ها چوب خوردند و خلافکارها و رانتخواران رشد کرده‌اند و بیشترین سود را بردند.

حاجی‌بابا با بیان اینکه علم اقتصاد چیزی را غیر از رقابت نمی‌پذیرد، افزود: اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید و عرضه دارد بنابراین اگر اقتصاد مقاومتی داشته باشیم باید قدرت اقتصادی را با تولید افزایش دهیم نه با جریمه و تعزیر.

در ادامه الله‌داد بیان داشت: ب راساس چشم‌انداز 1404 کشور ما باید طی 11 سال در میان کشورهای منطقه در رتبه اول قرار می‌گرفت اما متأسفانه این طور نبوده است.

* دولت باید نرخ دلار را به میزان رشد تورم بالا ببرد

وی بیان داشت: واردات به شدت بابت دلارهای نفتی به تولیدات داخل کشور آسیب رسانده است و بر همین اساس تولیدکننده توانایی رقابت با خارجی‌ها را ندارد.

الله‌داد با اشاره به قانون برنامه سوم سالانه اظهار داشت: دولت باید نرخ دلار یا ارز را به میزان تورم داخلی بالا ببرد.

مجتبی فراهانی معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان گفت: در شش ماه اخیر تعداد ارسال پرونده روند کاهشی یافته است چرا که بازرسان اتاق اصناف اصل را بر پیشگیری قرار داده است.

* بازرسان مانند چراغ قرمز سر چهار راهها عمل می‌کنند

وی اضافه کرد: بازرسان همانند چراغ قرمز سر چهار راه عمل می‌کنند و خط قرمز‌ها را به تولیدکننده نشان می‌دهند و چراغ سبز را برای تشویق در نظر می‌گیرند.

در ادامه نیز قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف ایران درباره حقوق بازرسان گفت: حقوق بازرسان بستگی به مدرک تحصیلی آنها دارد.

* 1820 بازرس در اتاق اصناف فعالیت می‌کنند

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون 1820 بازرس در حوزه اتاق اصناف و 3 هزار بازرس در سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به صورت قراردادی فعالیت می‌کنند، گفت: بازرسانی که در سازمان حمایت فعالیت می‌کنند در همان مکان آموزش‌های لازم را می‌بینند.
* سقف حقوق بازرسان 800 هزار تومان است

وی با بیان اینکه حقوق بازرسان از حقوق قانونی وزارت کار تا 800 هزار تومان است، خاطرنشان کرد: ساعت فعالیت بازرسان 8 ساعت در طول روز است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها