امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64774
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 83
صمدعلی لکی‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در ورشو در آستانه سفر وزیر امور خارجه لهستان به تهران در گفت‌وگویی با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان ...

صمدعلی لکی‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در ورشو در آستانه سفر وزیر امور خارجه لهستان به تهران در گفت‌وگویی با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به تشریح این سفر و ابعاد روابط دوجانبه تهران و ورشو پرداخت.

*پانصد و چهلمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و لهستان

وی با اشاره به پانصد و چهلمین سالگرد برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک ایران و لهستان، خاطرنشان کرد: بدون شک این سفر در پانصد و چهلمین سال برقراری روابط سیاسی و دیپلماتیک بین دو کشور در راستای توسعه و تعمیق مناسبات دیرینه و تاریخی فیمابین دو کشور مهم و تاثیرگذار بر تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی(یعنی ایران و لهستان) صورت می‌گیرد.

سفیر ایران در ورشو با ذکر این نکته که ایران یکی از دیرینه‌ترین روابط سیاسی را در قاره اروپا با لهستان دارد که البته کمتر مورد توجه مورخین و پژوهشگران ما قرار گرفته، اظهار داشت: ایران و لهستان در بیش از پنج قرن روابط دوجانبه همواره از روابط خوب و سازنده‌ای برخوردار بوده‌اند که در دوره تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اروپا علیه ایران، لهستان هم به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا ناچار بوده به این محدودیت‌ها تن بدهد، ولی از زمان تشکیل دولت جدید و به خصوص موافقتنامه ژنو اشتیاق بیشتری برای جبران کوتاهی‌ها در روابط فیمابین به نمایش گذاشته است.

لکی‌زاده خاطرنشان کرد: همچنین علاوه بر مناسبات دوجانبه در این سفر، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو طرف نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و طرفین از مشورت‌های یکدیگر بهره خواهند برد.

وی روابط سیاسی دو کشور را با توجه به سفر وزیر خارجه لهستان به عنوان چهارمین وزیر خارجه عضو اتحادیه اروپا که در دولت یازدهم به تهران سفر می‌کند خوب برشمرد و در عین حال یادآور شد: قرار بود آقای شیکورسکی در سال 2012 و در راس هیأت 80 نفره از مقامات و نمایندگان لهستانی که همزمان با بزرگداشت هفتادمین سالگرد ورود پناهندگان لهستانی جنگ جهانی دوم به ایران به تهران، اصفهان و بندرانزلی سفر کردند از ایران دیدار کند، ولی به دلایلی معاون وی ریاست هیأت را برعهده گرفت.

سفیر ایران در ورشو به دیدار وزیران خارجه دو کشور در مهر ماه سال جاری در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک اشاره کرد و گفت: در آبان ماه هم یکی دیگر از معاونان وزیر خارجه لهستان در سفری کاری و به منظور مشورت‌های سیاسی فیمابین دو کشور به تهران سفر کرد.

لکی‌زاده ادامه داد: در سفر این هفته وزیر خارجه لهستان قرار است تفاهمنامه همکاری بین دفتر مطالعات سیاسی وزارت خارجه ایران و  موسسه روابط بین‌الملل وابسته به وزارت خارجه لهستان توسط مدیران مربوطه به امضا برسد.

*توافقنامه همکاری ایران و لهستان در مبارزه با جرایم سازمان یافته در دستور کار قرار دارد

وی همچنین عنوان کرد که متون موافقتنامه همکاری در مبارزه با جرایم سازمان یافته هم از سوی طرفین در دست مذاکره و بررسی است.

*آمادگی لهستان برای سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی

سفیر ایران در لهستان درباره روابط اقتصادی تهران و ورشو با ذکر این نکته که اگر چه دهه پیش، روابط اقتصادی دو کشور در حد قابل قبول و در مقاطعی به میزان 500 میلیون دلار در سال بوده، یادآور شد: ولی در دوره تحریم‌ها این رقم به شدت کاهش یافت. البته با تلاش همکارانم در سفارت حتی در سایه تحریم‌ها نیز حرکت‌های خوبی صورت پذیرفت. 

وی اضافه کرد: لهستان از معدود کشورهایی بود که در زمان قطع ارائه سوخت به هواپیماهای مسافری ایران توسط کشورهای اروپایی حاضر شد به این هواپیماها سوخت رسانی کند، (اگر چه ایران ایر از این امکان استفاده نکرد). در بهمن ماه سال گذشته نیز که اوج تحریم‌ها بود، معاون وزیر اقتصاد لهستان به ایران سفر کرد. سال گذشته همچنین هیأت اتاق بازرگانی لهستان از تهران و مشهد بازدید کردند و در اردیبهشت ماه سال جاری نیز محمد نهاوندیان رئیس وقت اتاق بازرگانی ایران برای برگزاری سمینار تجاری از ورشو دیدن کرد و همتای لهستانی ایشان نیز در رأس هیاتی تجاری در مهر ماه به ایران سفر کرد.

لکی‌زاده ادامه داد: خوشبختانه در دوره فعلی و پس از فضایی که در پرتو موافقتنامه ژنو حاصل شده تحرکات اقتصادی فیمابین جنب و جوش بیشتری یافته است.

* سفر معاون نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد لهستان به تهران

وی همچنین گفت که سفارت ایران در ورشو در حال تمهید مقدمات سفر معاون نخست‌وزیر و وزیر اقتصاد لهستان به ایران در اواخر فروردین ماه سال آینده است و در این سفر قرار است نمایندگان 50 شرکت و موسسه اقتصادی لهستان، معاون نخست‌وزیر این کشور را همراهی کنند.

سفیر ایران در ورشو ادامه داد: همچنین متون موافقتنامه همکاری اقتصادی فیمابین دو کشور مبادله شده و در دست بررسی و مذاکره است که در صورت امضا در سال آینده فرصت‌های اقتصادی بی‌نظیری را در اختیار دو کشور قرار خواهد داد.

وی همچنین گفت: در سفر وزیر خارجه لهستان نیز نمایندگان مهمترین شرکت‌های تجاری لهستان او را همراهی می‌کنند.

لکی‌زاده این موارد را نشانگر گشایش فصل جدیدی از مناسبات اقتصادی خواند که آثار و ثمرات آن را هر دو کشور خواهند چید.

* اختلاف‌نظرهای ورشو و واشنگتن

سفیر ایران در پاسخ به سؤالی در خصوص دنباله روی لهستان از آمریکا به جای اروپا، این گفته را صحیح ندانست و یادآور شد: اتفاقا در خصوص برخی موضوعات مانند موضوع سپر موشکی و همچنین لغو روادید آمریکا برای اتباع لهستانی اختلاف نظرهایی هم دارند. لهستان یکی از کشورهای بزرگ و مهم اتحادیه اروپاست که در بخش مرکزی و شمالی این قاره به نوعی نقش رهبری را برای خود قائل است و انصافا از چنین قابلیت و جایگاهی نیز برخوردار است.

وی با بیان اینکه نقش و جایگاه لهستان در اتحادیه اروپا روز به روز در حال افزایش است، اظهار داشت: مضافا این کشور در قالب‌های دیگری در درون اتحادیه مثل مثلث وایمار یا گروه کشورهای ویشه گراد هم بسیار فعال بوده و در سیاست مشارکت شرقی اتحادیه نقش پیشرو و پیشکسوت را دارد. البته نباید فراموش کرد که اتحادیه اروپا و آمریکا متحدین راهبردی یکدیگرند.

* مناسبات ایران و لهستان در دوره تحریم‌ها

وی در باره تأثیر توافقنامه ژنو بر مناسبات تهران و ورشو نیز گفت: حقیقتا این این توافق در گشودن قفل روابط  و مناسبات دو کشور نقش یک کلید موفق را بازی کرده است. اگر چه مناسبات دو کشور حتی در دوره تحریم‌ها همواره مستمر و مداوم بوده ولی سطح و گستردگی آن در این چند ماه اخیر پس از توافق ژنو با  ماقبل آن به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

*برگزاری دومین هفته فیلم ایران در لهستان بهار سال آینده

لکی‌زاده روابط دو کشور در بعد فرهنگی را نیز بسیار عمیق و گسترده خواند و افزود: در حال حاضر در سه دانشگاه معتبر و مهم لهستان زبان فارسی و ایرانشناسی حتی تا سطح دکتری تدریس می‌شود و مطالعات ایرانشناسی در لهستان بسیار گسترده و ریشه‌دار است. در سال گذشته هفته فیلم ایران با نمایش بیش از 15 فیلم منتخب از سینمای کشورمان در شهر ورشو برگزار شد و برای برپایی دومین هفته فیلم در لهستان برای بهار سال آینده هم توافق و برنامه ریزی شده است.

*سفر وزیر فرهنگ لهستان به تهران

وی با بیان اینکه متون موافقتنامه جدید همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور مبادله و مذاکره و تقریبا نهایی شده، اظهار داشت: احتمالا این موافقتنامه در سال آینده و در سفر وزیر فرهنگ لهستان به تهران به امضا خواهد رسید.

سفیر ایران در لهستان با بیان اینکه فرهنگ، هنر، ادبیات و سینمای ایران در بین نخبگان لهستان جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد، اظهار داشت: هفته گذشته به همت فرهنگستان علوم در تهران از کتاب شاهکارهای هنر ایران در موزه‌های لهستان پرده برداری شد. پنج‌شنبه 8 اسفند و در آستانه سفر وزیر خارجه لهستان نیز با مشارکت این سفارتخانه از پلاک یادبود و تقدیر لهستانی‌ها از کشورمان به پاس میزبانی ایرانیان از پناهندگان لهستانی جنگ دوم جهانی در یکی از میادین شهر ورشو پرده‌برداری شد.

سفیر ایران همچنین گفت که ایرانیان مقیم لهستان کمتر از هزار نفر هستند که حدود 300 نفر از آنان را دانشجویان ایرانی تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها