امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64801
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست هیات داوران نهمین جشنواره فیلم 100 ثانیه‌ای با حضور سهیل جهان‌بیگلری، هادی مقدم‌دوست،امیرمحمد دهستانی و محمدمهدی ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست هیات داوران نهمین جشنواره فیلم 100 ثانیه‌ای با حضور سهیل جهان‌بیگلری، هادی مقدم‌دوست،امیرمحمد دهستانی و محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر هنری جشنواره و بدون حضور محمدعلی فارسی و رضامیرکریمی با استقبال علاقه‌مندان در سینما آزادی برگزار شد.

براساس این گزارش،این نشست پس از صحبت های دبیر هنری جشنواره و رئیس سازمان توسعه سینمایی سوره مبنی بر ارتقای سطح کیفی آثار به نسبت ادوار پیشین جشنواره و تاکید بر حمایت بیشتر مراکزی چون صدا و سیما و ارگان هایی که قابلیت پخش این دسته از آثار را دارند، به سمت بخش پرسش و پاسخ فیلمسازان با هیات داوران رفت.
 
* در سال‌های اخیر کیفیت آثار بیشتر شده است

جهان بیگلری در پاسخ به پرسشی مبنی بر قضاوت میان آثاری که شعار اخلاقی دارند و آثاری که به صورت عمیق تری مفاهیم اخلاقی را به بیننده اثر منتقل می کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه حوزه هنری این جشنواره سینمایی را از 9 سال پیش شروع کرد به تدریج این تولیدات بیشتر تجربه کسب می کنند و تولید کارها نیز سطح کیفی بیشتری می یابد. همچنین با نگاه به تولیدات 9 سال گذشته در می یابیم شاید در سال های اول فیلم ها حالت شعاری پیدا می کرد اما به مرور و طی این سال ها کیفیت آثار به مراتب بیشتر شده است.

وی همچنین در خصوص پیش داوری برخی نسبت به تعلق گرفتن جوایز بیشتر به تولیدات حوزه هنری، اذعان کرد: به قدری فیلم ها زمان کوتاهی داشت که فرصت خواندن اسم تهیه کننده و ... را به هیات داوران نمی داد. این فراگیری و شکل برگزیده شدن معطوف به کارهای ارتقا یافته بوده و گمان نمی کنم هیچ وقت تولیدات سازمان خاصی مدنظر بوده باشد.
 
* حذف هیات انتخاب با هدف قضاوت دقیق تر صورت گرفته است

براساس این گزارش، سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر هنری جشنواره‌ نیز در ادامه این نشست گفت: نکته ای که اذعان کنم این است که یکی از مشکلات جشنواره ها هیات انتخاب است. در اکثر جشنواره های معتبر دنیا عنوانی به نام هیات انتخاب یا بازبین وجود ندارد بلکه این وظیفه بر عهده ستاد اجرایی و چند کارشناس مهمان است.

وی  در پاسخ به دوستی که از نحوه انتخاب آثار بخش غیررقابتی جشنواره پرسیده بود، اظهار داشت: می توان گفت در بخش مسابقه سه باکس و در مجموع 94 فیلم را باید آماده می کردیم، علاوه بر این مجموعه انتخاب شده باید مورد قضاوت نیز قرار می گرفت. از سوی دیگر ستاد اجرایی و کارشناسان مهمان 1513 فیلم را بازبینی می کردند واین بازبینی گاهی در چند مرحله انجام می گرفت. 

وی در خصوص حذف هیات داوران تصریح کرد: حذف این هیات به دلیل قضاوت دقیق تر بوده است. ستاد اجرایی از روز ارسال فیلم ها به بازبینی فیلم ها می پرداخت تا انتها. بنابراین اگر فیلمی به زعم شما می توانسته در بخش مسابقه باشد اما در بخش غیر رقابتی قرار گرفته بخشی از آن به سلیقه این ستاد برمی گردد. 
 
*نمی توان وجود سلیقه داوران در انتخاب آثار را نادیده گرفت

طباطبایی نژاد با تاکید بر این موضوع که اگر کار انتخاب گروهی که فیلم های راه یافته را انتخاب کرده اند توسط یک گروه حرفه ای دیگر هم انجام شود، تنها 10 درصد دامنه تغییرات به وجود می آید، عنوان داشت: بپذیریم انعطاف سلیقه ای وجود دارد، چون در حوزه هنر قرار گرفته ایم و به جرات می توانم بگویم ملاک قضاوت آثار تنها کیفیت آنهاست.

فیلم همخوان با رویکرد جشنواره، بدون کیفیت و ساختار لازم در جمع راه یافتگان قرار نگرفته است

مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همچنین در ادامه افزود: برخی فیلم ها به دلیل مضمون در بخش رقابتی قرار گرفته است چون همسو با شعار سینمای اخلاق است. اما فیلم همخوان با رویکرد جشنواره، بدون کیفیت و ساختار لازم در جمع راه یافتگان قرار نگرفته است. 

طباطبایی نژاد با این یادآوری که نمایش آثار در جشنواره مهم است، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تعداد فیلم های نمایش داده شده زیاد است، گفت: وقتی جشنواره ای اکران دارد مجموعه ای از آثار نمایش داده می شود و تعداد اندکی برگزیده می شود.

دبیر هنری این جشنواره با اظهار این مساله که مضمون می تواند یکی از مولفه های انتخاب فیلم باشد، گفت: شعار دائمی ای جشنواره سینمای اخلاق است اما به این واسطه فیلم حاوی شعار اخلاقی انتخاب نشد،بلکه عمق بازخورد و پیام فیلم در قضاوت آثار مهم بود.

وی همچنین در خصوص حذف هیات داوران جوان که یکی از سوالات حضار را شامل می شد، چنین توضیح داد: سال گذشته محدودیت سنی 35 سال را برای جشنواره در نظر گرفته بودیم که این دوره با توجه به برداشته شدن این سقف سنی طبعا هیات داوران جوان نیز قابل تفکیک نبود. علاوه بر اینکه محدودیت نمایش داده نشده اثر ارسالی برای جشنواره در جای دیگر، جزو آیین نامه جشنواره نبود.
 
*در این جشنواره هیچ محدودیتی برای انتخاب فرم توسط فیلمساز وجود ندارد

طباطبایی نژاد همچنین در پاسخ به انتقاد یک شرکت کننده به فرم برخی فیلم ها، گفت: فرم های مختلفی در حوزه سینمای تجربی وجود دارد. مساله مهم در اینجا انتقال مفهوم است و اینکه فیلمسازی به کار کردن در حوزه تجربی علاقه دارد در کیفیت و یا انتخاب اثر او تاثیرگذار نیست. 

وی ادامه داد: فرصت جشنواره برای همه سلایق است؛ تجربه گرا، کلاسیک و نوآورانه به شرط وجود کیفیت لازم در مجموعه راه یافتگان قرار می گیرد و تفاوتی در انتخاب ایجاد نمی‌کند.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها