امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۱۳:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64806
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم تجلیل و بزرگداشت «ایرج نعیمایی» هنرمند پیشکسوت خوشنویسی روز گذشته با حضور مرادخانی معاون امور هنری وزارت ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، مراسم تجلیل و بزرگداشت «ایرج نعیمایی» هنرمند پیشکسوت خوشنویسی روز گذشته با حضور مرادخانی معاون امور هنری وزارت ارشاد، شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران، جمعی از هنرمندان خوشنویس از جمله غلامحسین امیرخانی پیشکسوت خوشنویسی در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) برگزار شد.

احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران در این مراسم با اشاره به جلوه‌هایی از حقیقت ناب در آثار خوشنویسی ایرج نعیمایی گفت: هنر خوشنویسی همواره مورد توجه علمای دینی بوده است.

وی از توجه و علاقه حضرت امام خمینی (ع) و علامه طباطبایی به خوشنویسی یاد کرد و گفت: آثار نوشتاری به جامانده از این دو بزرگوار با خط بسیار زیبایی نگاشته شده است.

او از دوران مدیریت نعیمایی نیز به نیکویی یاد کرد و گفت: آنچه ما از جشنواره های موسیقی مقامی و محلی داریم مدیون تلاش‌های اوست.

غلامحسین امیرخانی پیشکسوت خوشنویسی ایران نیز دیدن هنرمندانی چون نعیمایی را منفعت دانست و گفت: ضرباهنگ تند زندگی باعث شده است که بسیاری از زیبایی‌های اطرافمان را درک نکنیم ولی در عرصه هنر، هنرمند به جایی می‌رسد که نفع خود را در نفع دیگران می‌بیند.

امیرخانی همچنین آثار نعیمایی را پلی در جهت سیر و سلوک عنوان کرد و در ادامه او را فرد جامعی در حوزه تخصصی خود خواند و گفت:  چیزی که در خط ثلث نعیمایی می توان مشاهده کرد، قلب سلیم است. وی گاهی از قوانین کلاسیک عبور کرده و دست به نوآوری و خلاقیت می زند.

همچنین حسن بلخاری نیز در این مراسم با اشاره به عدم وجود تعریفی مشخص برای هنر دینی گفت: ما پس از 35 سال هنوز تعریفی از هنر دینی نداریم و همین مسئله موجب فراری شدن هنرمندان از این عرصه شده است. دکتر نعیمایی می تواند حلقه گمشده اتصال دین و هنر باشد. چرا که زبان دین و هنر را می شناسد.

مجید کیانی، پیشکسوت موسیقی و نوازنده سنتور نیز در سخنانی، آثار خوشنویسی شکسته نستعلیق نعیمایی را به ردیف دستگاهی موسیقی ایرانی نزدیک دانست و گفت: کشش‌هایی در آثار شکسته او دیده می‌شود که کشش‌های کمانچه و نی را در موسیقی تداعی می‌کند و از آثار خوشنویسی او می‌توان نوای موسیقی ایرانی را شنید.

حمیدرضا نوربخش خواننده و مدیرعامل خانه موسیقی ایران نیز در سخنان خود به ویژگی‌های اخلاق نیکوی نعیمایی اشاره داشت و افزود:  صفای باطنی این هنرمند در آثار خوشنویسی او هویداست.

وی افزود: نعیمایی از صدای دلنشینی هم برخوردار است و در آواز صاحب تبحر است.

حجت الاسلام شهاب مرادی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در سخنانش مهمترین مسئله جامعه امروز ما را مهرورزیدن به همدیگر دانست و گفت: اگر چه شهر تهران امروز با مشکلات بسیاری مانند آلودگی هوا و ترافیک روبرو است، اما مهمترین مشکل جامعه ما مهربانی است و انتظاری که مردم از هنر، دانشگاه و حوزه‌های علمیه دارند این است که برای شیرین‌ کردن کام مردم تلاش کنند.

ایرج نعیمایی در پایان این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و گفت:  تقدیر از هنرمند، تقدیر از هنر است و از این بابت بسیار خرسندم.

او در ادامه با تقسیم‌بندی هنر به سه رتبه اعلا،‌متوسط و ادنا گفت:‌هنر از علوم متوسط است که گاهی رو به سوی اعلا دارد اما بسیاری از اندیشمندان هنر ، موسیقی را به دلیل تاثیرگذاری بسیار از علوم اعلا می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این مراسم قطعه ای با آواز علی جهاندار و تارنوازی مشفقی اجرا شد و همچنین مسئولان فرهنگی هنری از زحمات ایرج نعیمایی با اهدای هدایا تقدیر کردند.

در این مراسم علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد، احمد مسجدجامعی رئیس شورای شهر تهران، شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، غلامحسین امیرخانی، عبدالحسین مختاباد، حسام‌الدین سراج و حمیدرضا نوربخش رئیس خانه موسیقی،‌ طاهر شیخ الحکمایی و مجید مهرگان حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ایرج نعیمایی متولد سال 1338 نوشهر است و بیش از 30 سال است که در عرصه خوشنویسی، به ویژه خط «محقق» و «ریحان» فعالیت حرفه ای خود را ادامه می دهد که در عین نوآوری بر پایه اصالت های خوشنویسی استوار است.

نعیمایی عضو وابسته فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، عضو گروه پژوهشی شورای انقلاب فرهنگی، دبیر و بنیانگذار همایش کاتبان وحی، رییس شورای ارزشیابی هنر تهران و... بوده و تاکنون بیش از 12 عنوان کتاب در حوزه هنر و پژوهش هنر تألیف و ده ها مقاله در موضوعات هنری تدوین کرده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها