امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۰:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64812
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 100
حجت‌الاسلام حسینی دبیراول کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با فارس درباره سفر اعضای این کمیسیون به آفریقای جنوبی گفت: کمیسیون فرهنگی، بخشی از بودجه‌های ...

حجت‌الاسلام حسینی دبیراول کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با فارس درباره سفر اعضای این کمیسیون به آفریقای جنوبی گفت: کمیسیون فرهنگی، بخشی از بودجه‌های فرهنگی خارج از کشور را به فعالیت‌هایی مانند رایزنی‌های فرهنگی و دانشگاه جامعه‌المصطفی مجمع جهانی اهل‌البیت و امثال آنها اختصاص می‌دهد. کمیسیون یکی از وظایفی که دارد، نظارت و بررسی عملکرد این مراکز است که باید صورت بگیرد.

وی افزود: همچنین گزارشی به دست ما رسید که این بودجه‌ها به درستی هزینه نمی‌شود؛ پس نتایج مثبتی هم به دنبال ندارد. کمیسیون بعد از بررسی متعدد به این نتیجه رسید که از این مجموعه‌ها یک بازرسی انجام دهد. بنا شد گروهی به آفریقای جنوبی بروند و عملکرد این نهادها را در این کشور مورد بررسی قرار دهند.

حسینی افزود: البته گزارش‌هایی در خصوص تنگناهای مسلمانان و شیعیان در این کشور وجود داشت که دلیل دیگر سفرمان به آفریقای جنوبی بود.

وی درباره‌ی تفاوت مأموریت‌های پارلمانی و ملاقات و مذاکره‌ نمایندگان پارلمان دو کشور مختلف ادامه داد: مأموریت‌ها و سفرهای پارلمانی را معمولاً گروه‌های دوستی ترتیب می‌دهند که در آن نمایندگان پارلمان از کمیسیون‌های مختلف به ملاقات همتایان خارجی خود می‌روند تا به تبادل نظر بپردازند. این سفری که ما رفتیم، یک مأموریت از سوی کمیسیون فرهنگی با شرح وظیفه‌ی مشخص بود که بحمدالله نتایج مطلوبی هم به همراه داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص دیدار با نمایندگان پارلمان آفریقای جنوبی نیز گفت: در حقیقت برای این سفر، دیدار با نمایندگان در دستور کار ما نبود؛ اما با  چند تن از نمایندگان پارلمان، از جمله رئیس کمیسیون گردشگری و رییس انجمن دوستی ایران و آفریقا و خانم فاطمه حجیج، نماینده‌ مسلمان پارلمان آفریقا دیداری داشتیم که نتایج خوبی هم در پی داشت.

وی تأکید کرد: ما برای دیدار با نمایندگان پارلمان و برای این هدف به آفریقای جنوبی نرفتیم؛ بلکه سرکشی به مراکز فرهنگی، آشنایی با معضلات مسلمانان و دیدار با ایرانیان علت اصلی این مأموریت بود. اتفاقاً وقتی هم در جریان کار قرار گرفتیم، دیدیم که با توجه به فعالیت‌های گسترده‌ی کشورهایی مانند عربستان، قطر و ترکیه باید بودجه‌های بیشتری در اختیار این شعبات و نمایندگی‌ها بگذاریم؛ چون مراکز فرهنگی برای شیعه‌ها خیلی کم است و ایران در آنجا حضور پررنگی ندارد.

حسینی در ادامه درباره‌ برنامه‌ کاری این گروه گفت: ما در این سفر 18 ملاقات با افراد موثر سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و حدود 17 بازدید از مراکز مختلف فرهنگی داشتیم که تمامی آنها مفصل بود. حتی به خاطر کمبود زمان، تعدادی از این ملاقات‌ها در جریان صبحانه‌ کاری صورت می‌گرفت. گروه‌های متعدد مسلمان و شخصیت‌های مهم سیاسی آفریقای جنوبی از جمله‌ طرف‌های این دیدارها بودند.

وی گفت: نتیجه‌ی این ملاقات‌ها از سوی آقای سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی به رییس مجلس ارائه شده و به زودی به وزارت‌خانه‌های امور خارجه، نفت، صنعت و معدن و ارشاد اسلامی و در صورت نیاز به دفتر مقام معظم رهبری ارایه ‌می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در تشریح برخی از ملاقات‌های صورت گرفته گفت: دیدار با اعضای حزب حاکم آفریقای جنوبی (ANC)؛ ملاقات با فاطمه حجیج، معاون سابق وزیر خارجه‌ی آفریقای جنوبی و نماینده‌ی فعلی قاره‌ی آفریقا در پارلمان آفریقا؛ ملاقات و مذاکره با احمد قاسم از مبارزان مسلمان و همرزم نلسون ماندلا؛ ملاقات و مذاکره با سیدآفتاب، مسئول مرکز اسلامی اهل بیت علیهم السلام؛ ملاقات با سید علی شاه، نماینده‌ی مجلس و رئیس کمیسیون گردشگری؛ بازدید از تنها رادیوی شیعه‌ی آفریقای جنوبی (رادیو 786) و مذاکره با مسئولان آن؛ ملاقات و مذاکره با آقای وین سنت، رئیس انجمن دوستی ایران و آفریقای جنوبی؛ حضور و بازدید از مرکز جامعه العالمیه شعبه‌ی آفریقای جنوبی، مذاکره با مسئولان و نشست با طلاب و دانشجویان و ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن؛ جلسه با سفیر و کارکنان سفارت‌خانه جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی؛ ملاقات با پروفسور هارون عزیز، رئیس کمیته‌ی توسعه و پژوهش انجمن دوستی ایران و آفریقای جنوبی؛ ملاقات و مذا‌کره با معاون وزیر فرهنگ آفریقای جنوبی و دیدار با ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی از جمله‌ی دیدارهای ما در آفریقای جنوبی بود.

وی ادامه داد: ما در این سفر به نتایج خوبی رسیدیم که همانطور که گفتم، در قالب یک گزارش در اختیار رئیس محترم مجلس قرار داده شد و در حقیقت این سفر، مقدمه‌ای شد برای سفر آقای لاریجانی، رئیس مجلس به آفریقای جنوبی که در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد.

وی در خصوص انتشار خبر حضور این گروه پارلمانی در مراکز تفریحی در یک سایت گفت: قطعاً این سایت بدون تحقیقات و بر اساس شایعات اقدام به انتشار این خبر کرده است. زمانی برای تفریح وجود نداشت و حتی دوستان ما در سفارت‌خانه جمهوری اسلامی و رایزنی فرهنگی هم به زبان می‌آوردند که هیچ گروه ایرانی تا این اندازه در آفریقای جنوبی فعال نبوده است.

حسینی درباره‌ اخبار منتشر شده درباره‌ اختصاص ندادن وقت ملاقات از سوی نمایندگان پارلمان آفریقای جنوبی گفت: این سایت در جریان نیست که از ابتدا هم قرار نبود دیداری با نمایندگان آنجا داشته باشیم. ما برای انجام مأموریت خودمان مبنی بر رسیدگی به امور مراکز فرهنگی و آموزشی جمهوری اسلامی و وضعیت مسلمانان و شیعه‌ها و دیدار با ایرانیان به آفریقای جنوبی رفتیم و نه ملاقات با نمایندگان، آنهم در زمان رسیدگی به بودجه‌های دولتی چرا که این هیأت گروه دوستی پارلمانی نیست. با این حال چند دیدار خوب و موثر با نمایندگان پارلمان آفریقای جنوبی انجام شد که توضیح آن را پیش از این دادم.

وی در پایان سخنان خود گفت: نمایندگان مجلس باید با تشکیل گروه‌های 3 تا 5 نفره به مراکز فرهنگی خارج از کشور سرکشی کنند و از نزدیک با فعالیت‌های این مراکز آشنا شوند تا هنگام بودجه‌ریزی بتوانند با عدالت بیشتری تصمیم‌گیری کنند.
انتهای پیام/ی
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها