امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64918
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۲۸
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این برنامه با حضور مهندس محمد حسن انتظاری دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی و دکتر علیرضا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، این برنامه با حضور مهندس محمد حسن انتظاری دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی و دکتر علیرضا شاه‌میرزایی عضو حقیقی شورای عالی روی آنتن رفت.

انتظاری در پاسخ به سوال مجری برنامه پیرامون دلیل نارضایتی فعالان فضای مجازی از عملکرد شورا در این 2 سال گفت:دریک و نیم سال نخست، شورا تمرکز خود را بر نهاد سازی قرار داده بود و در دوره جدید ما بیشتر تمرکز خود را بنا بر استنباط از خواسته رهبری بر ابعاد داخلی فضای مجازی و محتوا قرار داده ایم و در همین راستا  طرح شبکه ملی اطلاعات را به عنوان زیرساخت فضای مجازی کشور با مصوبه شورا شکل دادیم و در زمینه محتوا هم کارگروهی تشکیل داده ایم.

وی در پاسخ به سوال مجری که تشکیل شبکه ملی اطلاعات را مصوب برنامه پنجم دانسته بود اشاره کرد:در برنامه پنجم تعریف این شبکه مورد مناقشه بوده و التقاط با محتوا پیدا کرده بود اما امروز حیطه وظایف مجری این پروژه مشخص شده و الزامات شبکه تعیین گشته است.

در ادامه شاه میرزایی در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص ارزیابی عملکرد شورا پاسخ داد:این سوال بسیار سخت است و پاسخ صادقانه به آن موجب آزردگی افراد و دستگاه‌ها می شود ولی اگر کسی آن را شخصی برداشت نکند میتوان بهتر پاسخ داد. همانطور که گفته شد این دو سال از دو دوره یک ونیم ساله در دولت قبل و شش ماهه در دولت جدید تشکیل شده است. در دولت قبل وضعیت رضایت بخش نبود و خیلی مشکل داشتیم. در دولت قبل، شاهد تصمیمات متعدد و بعضا متناقض بودیم و متاسفانه هیچ بودجه‌ای نیز به شورا تخصیص داده نشد و مسائل اصلی به فراموشی سپرده می شد و بیشتر درگیر حاشیه ها بودیم. اما امید می رود در دولت جدید روند تغییر کند.

وی ادامه داد: قضاوت درباره دوره جدید کمی زود است البته کوتاهی‌هایی در تشکیل جلسات شورایعالی صورت گرفته و در 7 ماه گذشته تنها یک سوم کف تعداد لازم جلسات شورا تشکیل شده و این امر رضایت بخش نیست . باید دانست فضای مجازی امروز با سرعت بسیار بیشتر از چیزی که ما در حال حرکت هستیم در حال تغییر و پیشروی است!

شاه‌میرزایی در پاسخ به سوال مجری در خصوص مقایسه سرعت حرکت دشمن در عرصه فرهنگی و سیاسی در فضای مجازی با سرعت حرکت ما در فضای مجازی افزود: ما این قدر در فضای داخل کار داریم که فعلا به سرعت حرکت دشمن فکر نکنیم، اگر دشمن هم نبود، فقط به خاطر سرعت تحولات تکنولوژی باید سریعتر از این کار میکردیم.

فیس بوک از تکنولوژیهای جدید در هراس است

وی ادامه داد:‌تکنولوژی به شدت در حال گسترش است ما امروز از فیسبوک صحبت می کنیم و فکر میکنیم تکنولوژی روز دنیا است در حالی که خود فیس بوک از تکنولوژیهای جدید در هراس است. این شرکت بنا بر گزارش های رسمی خودش، در حال نزول کاربران جوان و تهدید توسط برنامک های جدید مبتنی بر تلفن های همراه و تبلت ها می‌باشد، ما حتی روند تحولات تکنولوژیک را بررسی هم نمیکنیم و به صورت منفعلانه نسبت به رخ داد ها واکنش می دهیم.

وی با ذکر مثالی از کندی در عملکرد  و تصمیم گیری های شورا و مسئولین افزود: به طور مثال در مجلس تصویب می‌شود کل درآمد‌های این عرصه در همین عرصه مصرف شود این یعنی افزایش بودجه چندین برابری و چند هزار میلیارد تومانی. اما شورایعالی حتی خبردار هم نشد. و از این دست مثال‌ها که سرعت تحولات را نشان می دهد بسیار سریع است و متاسفانه تصمیم‌گیری های ما بسیار کند  است.

در ادامه برنامه پویا نمایی در همین موضوع پخش شد و با زبان طنز به بررسی وضعیت فعلی کشور در این حیطه پرداخته شد. همچنین مجری برنامه با ارائه یک گزارش از آمار و ارقام و جایگاه ایران در حوزه فضای مجازی برنامه را ادامه داد. در این گزارش اعداد و اراقام جالبی به چشم می خورد از جمله این موارد:

• 40 میلیارد دلار سهم آموزش در فضای مجازی در دنیا است در حالی که این بازار در کشور ما بسیار ناچیز است؛

• بیشترین گردش مالی در فضای مجازی در دنیا در حوزه محتوا و خدمات نرم افزاری است نه در حوزه زیرساختهای مخابراتی. مثلا یک نرم افزار موبایل هفته گذشته 19 میلیارد دلار ارزش گذاری شده و  توسط شرکت  فیسبوک خریداری شد درحالیکه ارزش شرکت مخابرات ایران با بیش از صد سال قدمت و ساختمان های متعدد و زیرساخت های وسیع حدود 5  میلیارد دلار برآورد شده بود و این خود تاییدی بر  اهمیت فضای مجازی و اقتصاد دانش بنیان در این حوزه است؛

•  بازی‌های آنلاین در سال گذشته حجم بازار 14 میلیارد دلاری را در جهان به خود اختصاص دادند در حالی که بودجه بنیاد ملی بازی های رایانه ای ما 4 میلیارد تومان است به طور مثال تنها یکی از بازی های خارجی آنلاین رایج با 150 هزار کاربر ایرانی توانسته 6 میلیارد تومان درآمد از مخاطبان ایران کسب کند.

• واردات تجهیزات مرتبط با فن آوری اطلاعات و ارتباطات کشور سال گذشته نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان بوده در حالی که صادرات ما تنها 50 میلیارد تومان برآورد گشته و شاهد فاصله 860 برابری در این حوزه هستیم.

• 17 درصد  کل دانشجویان  کشور در رشته برق و کامپیوتر مشغول به تحصیل هستند است که 45 درصد  ظرفیت رشته های فنی را به خود اختصاص داده اند اما تنها 0.17 درصد در فضای مجازی و امورات مرتبط با آن فعال هستند در صورتی که بسیاری از گرایش های دیگر هنری و گرافیکی را در نظر نگرفته ایم، در حالی که کشور هند به تنهایی 3سالانه 35 میلیارد دلار صادرات خدمات و محصولات در این بخش را به خود اختصاص داده است

• هزینه ایجاد یک شغل امروز به مرز 200 میلیون تومان رسیده اما ایجاد اشتغال در حوزه فضای مجازی بسیار کم هزینه و پر بازده است در شاخص های جهانی 20 هزار دلار است که یک سوم سایر بخش هاست.

در ادامه گزارشی از هم اندیشی برخی فعالین حوزه سایبر نیز مکمل بحث بوده و در آن به نکات جالبی از زبان فعالین اشاره گشت که اهم مطالب آن بدین شرح است:

مفتاح: با اشاره به معرفی غلط شبکه ملی اطلاعات در اذهان مردم چنین وانمود کردند که قرار است ارتباط ما با دنیا قطع شود درحالی که منافع واقعی این امر متوجه تمامی مردم کشور است و باید دید منافع چه کسانی اجازه با این امر در تضاد است.

علی نادری: با اشاره به وعده و عید های مسئولین در خصوص ترافیک و میزبانی رایگان افزود: این حرف‌ها و وعده ها در حالی داده میشود که هزینه‌ها  نسبت به سال قبل 4 برابر شده است.

میزبانی سایتهای ایرانی در بیرون ایران مشابه این است که ما با دو صفر شماره  تلفن های یکدیگر را بگیریم!درحالی که 95 درصد  استفاده ما از پهنای باند داخلی است و این ارتباط به راحتی میتواند بر زیرساخت‌های داخلی برقرار شود اما از اول ما سوار شدیم روی اینترنت جهانی!

عصاران ارائه دهنده ایمیل داخلی: بارها و بارها مسئولین گفتند میزبانی را به داخل کشور منتقل کنید حتما از شما حمایت می‌شود. بارها و بارها و عده وعید اما در این 2 سال هیچ اتفاقی نیفتاد‌.

میثمی مدیر شبکه وبلاگی کلوب: تا حالا هیچ مسئولی دفتر فعالین را دیده؟ سنگ اندازی ها واقعا خسته کننده شده و تنها نهادی هم که فعالین با آن سروکار دارند قوه قضائیه است!

کشوری دبیر کانون تفکر: اگر شرکتی میزبانی انجام بدهد و تخلفی از جانب وی تکرار شود در بار سوم کل اطلاعات او با مسدود شدن مرکز داده از بین می‌رود اما در سرور خارجی این اطلاعات حفظ می‌شود، یعنی علاوه بر نداشتن مزیت مالی ما حتی مزیت حقوقی هم نتوانستیم ایجاد کنیم.

انتظاری در پاسخ به سوال مجری در خصوص مشکلات  میزبانی داخلی سایت‌ها که گریبانگیر تارنمای برنامه ثریا نیز گشته است و مواجهه با قیمت‌های 10 برابری و اینکه آیا  انتقال میزبانی کار پیچیده ای است افزود:   65 درصد سایت‌هایی که در کشور فعال‌اند در خارج از کشور میزبانی می شود. دلایل آن هم حقوقی و هم فنی است:

1- تنها قانون ما قانون مبازره با جرائم رایانه ای است و ما نیاز به یک سری قوانین و نظامات حقوقی مکمله داریم که اطمینان را برای طرفین فراهم آورد!

2- شبکه ملی اطلاعات خود را با ویژگی‌های خاص پایداری، اطمینان، رقابت پذیر ایجاد کنیم و سرمایه گذار مطمئن باشد که حمایت می‌شود.

که الحمد لله این اقدامات شروع شده و امیدواریم در آینده به این امکان دست پیدا کنیم.

شاه میرزایی در ادامه با اشاره به اینکه ماجرای میزبانی در کشور بسیار مضحک است، افزود:ما هنوز در کشور از تولید کننده پهنای باند هم هزینه دریافت می کنیم. بارها به دوستان مخابرات عرض کردیم که اینترنت فقط از خارج خریدنی نیست. بالاخره همانطور که کشورهای دیگر خارج از ما محسوب میشوند، ما هم خارج از آنها محسوب میشویم. چرا آنها نباید از ما بخرند؟ همه اینها به خاطر این است که ما فرقی بین تولید ترافیک و مصرف آن قائل نیستیم ولذا مراکز داده داخلی نیز باید پهنای باند بخرند و این باعث گرانی آنها میشود. ما هنوز تفاوتی بین تعرفه های آپلود و دانلود نداریم! یعنی بین تولید و مصرف اینترنت تفاوتی قائل نمی‌شویم. ما هنوز نقاط تبادل افقی اینترنت در کشور نداریم. مثل این است که در یک شهری که تولید کننده و مصرف کننده هر دو در همان شهر باشند، محصولات خود را به خارج شهر  ببرند و در گمرکات مرکزی کشور تبادل کنند و برگردانند در همان  شهر به فروش برسانند! دی ماه سال 91 تصمیماتی در شورایعالی مبنی بر 2 قیمتی شدن تعرفه‌های اینترنتی در جهت حمایت از مراکز داده داخلی اخذ شد و در اسفند ماه ابلاغ شد اما تا کنون اعمال نگشته است. هنوز تا این تاریخ که خدمت شما هستیم تعرفه خرید ترافیک اینترنتی از مراکز داده اعلام نشده است!

برخی شرکت‌ها خود جوش پهنای باند ایجاد شده را زیرمیزی می‌فروشند ولی ما حاضر نیستیم تعرفه شفافی اعلام کنیم. در حالی که ما هم برق ارزانتر داریم هم نرم افزارهای ارزانتر و هم نیروی انسانی ارزانتر، ولی هنوز خدمات میزبانی در کشور ما گرانتر از دنیا است چون پهنای باند به آنها نمی‌دهیم.

خب ما بیایم با نصف قیمتی که از خارج پهنای باند اینترنتی را میخریم مراکز داده داخلی بخریم و این را شفاف اعلام کنیم و با همه یکسان عمل کنیم این کار ساده‌ای است که نیاز به بودجه ندارد. چرا فکر میکنیم دوای دردهای ما بودجه های چند هزار میلیاردی و توسعه سخت افزاری است. ما آن قدر فیبر نوری و کابل مسی داریم که هنوز استفاده نشده است!

وی در ادامه با تشریح روند شبکه ملی اطلاعات با لحنی کنایه آمیز افزود:وقتی نقطه ابتدایی تولید ترافیک که و میزبانی است در خارج از کشور است شبکه ملی اطلاعات چه معنایی می دهد؟ من به عنوان یک منتقد که ممکن است به کم سوادی متهم شوم این را متوجه نمی شوم! آیا اعلام کردن تعرفه برای خرید اینترنت از مراکز داده داخلی اینقدر سخت بوده است که یک سال است هنوز انجام نشده است؟ چون اخیرا هر کس انتقادمی کند کم سواد است من هم یکی از اینها!

انتظاری نیز با ورود به بحث خاطر نشان کرد: اولین کار ما ایجاد همین شبکه ملی اطلاعات است. سرمایه گذاری های زیرساختی انجام شده و فقط مدیریت می‌خواهد. البته نظام حقوقی هم باید کامل شود.

به جز عامل تعرفه، ثبات در تصمیم هم باید با ساز و کاری اتخاذ شود تا کمترین آسیب را برای طرفین فعال در فضای مجازی را به دنبال داشته باشد.

در ادامه برنامه نیز کلیپی از مصاحبه های مردمی در باب فضای مجازی روند برنامه را سرعت بخشید.

مجری در ادامه  سوال کرد که مواجهه ما با شبکه های اجتماعی خارجی چیست و برنامه ما برای شبکه های داخلی چیست؟ مواجهه ما با فیسبوک به چه صورت است اگر قانونی است چرا فیلتر است اگر غیر قانونی است چرابرخی از مسئولین استفاده می کنند؟

انتظاری افزود: ما کارگروه فرهنگی را ذیل شورا ایجاد کرده ایم. باید بپذیریم اینترنت و فضای مجازی جزئی از زندگی ما شده است کارگروه مبتنی بر یک برنامه زمان بندی شده به دنبال دست یابی به پاسخ این ابهامات است

شورا نهادی بالا دستی برای دستگاه ها است و دستگاهها باید سیاست های ما را اجرا کنند خب برخی دستگاه ها اجرا می کنند اما برخی مقاومت ها وجود دارد. شورا های موازی هم به دلایل نامعلومی تشکیل شده اند که باید تعیین تکیف گردد.

مجری در ادامه با سوال از علت شکل گیری شورا های موازی نظیر شورای فن‌آوری اطلاعات و شورای عالی اطلاع رسانی تفاوت کارکردی این شورا ها را جویا شد.

دکتر شاه‌میرزایی پاسخ داد:  این مورد باید زودتر حل و فصل شود و با توجه به اینکه تشکیل شورای عالی فضای متاخر از دو شورای دیگر است، لذا باید آنها منحل گردند و همه ذیل شورای عالی فضای مجازی عمل کنند. این زشت است که این همه موازی کاری داریم!

اما مساله دلخراش‌تر این است که ما از مردم و جوانان جدا افتادیم. در تمام دنیا میانگین سنی مدیران فضای مجازی 30 سال است اما در کشور ما 50 سال و با ارتباط قطع از مردم. در مصاحبه مردمی دیدیم که برداشت مردم کاملا برعکس چیزی است که ما به دنبال آن هستیم. وقتی از شبکه ملی اطلاعات اسم برده می شود برداشت مردم این است که ما می خواهیم ارتباطمان را با دنیا قطع کنیم. درحالیکه شبکه ملی اطلاعات بستری برای استفاده از اینترنت جهانی هم هست و بالاخره اینترنت راهی برای ارتباط با کاربران داخلی جز از طریق شبکه داخلی ما ندارد. است. بسیاری از کشور ها اطلاعات سایتهای جهانی نظیر گوگل  و فیسبوک را نیز در داخل کشورشان میزبانی می‌کنند.

در کشور ما مادام که از سرعت اینترنت صحبت به میان می آید همه فکر می کنند باید پهنای باند افزایش پیدا کند در حالی که مهم ترین عامل سرعت و کیفیت، نزدیکی سرور به مشتری است. چرا دنبال این هستیم که شیپور را از دهانه گشاد آن بنوازیم! ما هنوز نتوانستیم این مسائل را با جوانان و مردم در میان بگذاریم. چرا مدیران ما اجازه بحث آزاد به شرکتها و جوانان نمیدهند.

متاسفانه اخیرا صحبتی به یکی از مشاوران رئیس جمهور  منتسب گشت که البته امیدوارم اشتباه باشد. ایشان گفته بود که کسانی که مخالف آزاد کردن فیسبوک هستند نمی توانند حتی یک پیامک بزنند! یعنی سواد کافی ندارند! اگر ما دهان منتقدین را ببندیم و نگذاریم واقعیت ها آشکار شود، خودمان بیشتر ضرر میکنیم چرا که در باورهای قدیمی خود باقی می مانیم و باید این فضای تبادل نظر را باز کنیم

در ادامه مهمان تلفنی برنامه مهندس قدیری ابیانه مدیر یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در فضای مجازی به بیان نظرات خود پرداختند که چکیده نظرات ایشان به شرح زیر بود:

اگر ما به دنبال موفقیت هستیم باید نگاه ها را دقیق و ابزار های سنجش را واقعی کنیم. بار ها شده که نسخه اولیه یک نرم افزار توسط مسئولین رو نمایی گشته در حالی که در هیچ بخشی از صنعت و کشاورزی این چنین نیست که یک پایلوت را جای پروژه واقعی جا بزنند.

متاسفانه در نگاه بسیاری از مسئولین این نگاه وجود دارد که هر کسی را بدون محدودیت انتخاب و حمایت کنند! این اتفاقی است که عینا در مورد موتور های جستجو و ایمیل رخ داده. مسئولین حمایت خاصی را از یک مجموعه  میکنند و آنچنان این حمایت تعادل بازار را از بین میبرد که کل پروژه های دیگران ورشکست میشود! البته پیشنهاد حمایت به ما نیز داده شده بود اما اصرار داشتند که عنوان این فعالیت شرکت خصوصی به دولت منتسب گردد در حالی که در تمام دنیا به دنبال انتساب کار ها به بخش خصوصی هستند و ما باید عواقب حمایت های این چنینی را بسنجیم.

انتظاری در پاسخ به نکات قدیری افزود: حمایت از ایمیل داخلی و موتور جستجو جز اولین اهداف ما است. 95در صد  ایمیل های ما به خارج از کشور رفته و مجدد وارد می شوند در حالی که تقریبا تمام استفاده ما داخلی است و بخش عمده پهنای باند هم صرف این موارد می شود و زیان اقتصادی زیادی را به دنبال دارد و سایر بحث های اطلاعاتی و شنود که توسط اسنودن افشا شد دلیلی بر ضرورت انجام این کار است.

مجری در ادامه با سوال از انتظاری که چه زمانبندی دارید و اگر سال آینده در خدمت شما بودیم چه مقدار از این مشکلات حل خواهد شد؟ خواستار نقد پذیری بیشتر مسئولین دولتی گشت.

انتظاری پاسخ داد: این کار بسیار شدنی است! و حتی با مزیت‌های قیمتی و سرعت میتوان مزیت دوچندان ایجاد کرد. و بحث ایمیل به راحتی قابل حل شدن است. به طور مثال می توان هزینه توزیع قبوض را از شرکت مخابرات و آب و برق دریافت و با آن هزینه ایمیل داخلی را به راحتی تامین کرد. وی قول داد که تا دو هفته دیگر زمانبندی دقیقی ارائه کند.

اما شاه میرزایی در راستای تکمیل بحث قبلی افزود: عمده مشکل ایمیل و موتور جستجو هم به همان مشکل میزبانی برمیگردد. چون که در صورت بزرگ شدن جامعه مخاطبین، به میزبانی به شدت قدرتمندتری احتیاج هست؛ اینکه ایمیل ما ملی باشد اما میزبانی آن در خارج باشد، یک شوخی جدید است.  ضمنا شما سوال زمانبندی را باید از مسئولین محترم وزارت ارتباطات بپرسید نه از شورایعالی.

در اینجا مجری برنامه از دعوت از آقای جهانگرد و سایر مسئولین فعلی وزارت ارتباطات خبر داد که به هر تقدیر، محقق نشد

شاه‌میزایی در ادامه افزود به واسطه اینکه بودجه های این کار که در اختیار این وزارت خانه است.، خیلی از مسائل را نباید از دید شورا دید. ضمن آنکه در مساله حمایت از میزبانی احتیاج به سرمایه گاری خاصی نیز نداریم و فقط باید تعرفه های پهنای باند مراکز داده را اصلاح کنیم که این تصمیمگیری هم در محدوده اختیارات وزارت ارتباطات است.

وی همچنین اشاره کرد که نیاز به سرمایه گذاری دولتی در مرکز داده نیز نیست و در بسیاری از دستگاههای دولتی مراکز داده زیر ظرفیت کار میکنند. مهندس انتظاری هم تایید کرد و افزود: امروز تنها از 13% ظرفیت دیتا سنتر های موجود در ادارات دولتی استفاده می شود. این زیرساخت و تجهیزات وجود دارد.

اما مهمان دیگر تلفنی برنامه  مهندس نیکی ملکی فعال فضا مجازی و دانشجو ارشد دانشگاه صنعتی شریف و دکتری مدیریت رسانه  دانشگاه تهران ضمن اقرار به بی سوادی! خود به پاره ای از انتقادات پرداخت: در این دوسال که از تشکیل شورا میگذرد اتفاق محسوسی رخ نداد! و فعالین تغییری را احساس نکردند. یک منظومه فکری جامع و مقبول مورد اتفاق وجود ندارد که مبتنی برآن تصمیم گیری شود. به طور مثال مواضع وزیر ارشاد متفاوت از مواضع آقای انتظاری است. این چیز بدی است که وزیر ارشاد تماما متوجه فیس بوک است و اگر متهم به کم سوادی نشویم این یک انتقاد به ایشان برای ندیدن شبکه های داخلی و عدم حمایت از آنهاست!

1.25 ترلیون دلار حجم گردش مالی فضای مجازی است و مرز بین دنیای مجازی و واقعی رو به کمرنگ شدن است و سرعت به شدت بالا است. تصمیم گیری های کند شورا به هیچ وجه پاسخگوی این نیاز نیست چه بسا شورا احتیاج به تغییر راهبرد و نگرش و ساختار داشته باشد چرا که فاصله ما با دنیا روز به روز بیشتر می گردد. وی همچنین از فنی بودن مباحث برنامه انتقاد کرد و خواستار پرداختن به ابعاد علوم انسانی بحث شد.

انتظاری در پاسخ گفت که در کارگروهی که تشکیل شده است حتی به مسائل فلسفی فضای مجازی هم پرداخته شده است.

وی افزود: مسئولین نیز همانند مقام معظم رهبری که چند ساله قبل ضرورت این امر را تشخیص دادند، باید وارد میدان شوند و موقعیت را دریابند

مهندس انتظاری همچنین با انتقاد از بودجه کم شورایعالی گفت: بهرحال شورای عالی به بودجه احتیاج دارد. 100 میلیارد تومان هم مصوب شد اما معاونت محترم برنامه ریزی علی رغم حمایت های روسای قوا کم لطفی کرده ومتاسفانه امسال بودجه ای به این شورا اختصاص داده نشد. ما مصوبات را ابلاغ می کنیم اما در پیاده کردن باید مسئولین همراهی داشته باشند.

شاه‌میرزایی نیز اشاره کرد که تاکید ما بر مسائل فنی مثل میزبانی به خاطر این نیست که به مسائل علوم انسانی پرداخته نشده است. وی با اشاره به پیوست حکم مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر اولویت گذاری بازی های آنلاین و برخط، عمق دوراندیشی ایشان را یاد آور شد و گفت با اندکی  بررسی در ابعاد علوم انسانی و تبعات فرهنگی پیوست حکم می بینیم که چه قدر موشکافانه بررسی شده است. اما وقتی ما هنوز درگیر این مسائل اولیه مثل انتقال میزبانی به داخل کشور هستیم، نوبت به طرح آن موضوعات دقیق نمیرسد.

وی همچنین درخصوص بودجه شورایعالی گفت: بنا بر  مصوبات صریح  شورایعالی، هم تدوین بودجه و هم تسهیم بودجه طرحهای کلان فضای مجازی کشور باید با مصوبه شورا صورت می گرفت اما امسال به ناگهان 2 هزار میلیارد تومان به بودجه وزارت ارتباطات افزوده شده و مجلس حتی یک استعلام هم از شورای عالی نکرده و این ایراد است. اگر به واقعیتهای امروز دنیا کوچکترین توجهی میشد، معلوم میشد که در هیچ جای دنیا دولتها دیگر در بخش مخابرات سرمایه گذاری نمیکنند چراکه بخش خصوصی با رضا و رغبت حاضر به سرمایه گذاری است. برخی مسئولین فراموش کرده اند که مخابرات در کشور ما خصوصی شده است و آن زمانیکه دولتمردان طرح مخابراتی افتتاح میکردند گذشت. بودجه دولتها در همه جای دنیا صرف اموری میشود که بخش خصوصی ورود نمیکند؛ مثل سدسازی یا برخی جاده ها و پلها و غیره. اگر هم میخواستیم بودجه بگذاریم، این بودجه باید به وزارت ارشاد داده می شد نه ارتباطات چراکه در دنیا بیشترین گردش مالی در بخش محتوا است و در کشور ما نیز وظایف دولت در بخش محتوا مهمتر از زیرساخت است.

در مجموع باید با صراحت گفت که بودجه چند هزار میلیارد تومانی که امسال در بخش ارتباطات و فضای مجازی مجلس تصویب کرده است، این هزینه یک اسراف بزرگ است و تبذیر است و هیچ نیازی به سرمایه گذاری دولتی در ریرساخت نیست چرا که بخش خصوصی مشتاق به انجام این سرمایه گذاری است.

مهندس انتظاری نیز درمورد بودجه شورایعالی مجددا تاکید کرد که آقای روجانی صراحتا اشاره کردند که این بودجه پرداخت گردد اما لایه های پایینی از این امر استنکاف کردند

شاه‌میرزایی در پایان افزود: در ایرادات شورای نگهبان دیدیم که بر سر جایگزینی واژگان تارنوری با واژه فیبر نوری و علائم¬دهی با سیگنالینگ تذکر داده شده است. انتظار است که شورای نگهبان تسهیم بودجه های کلان فضای مجازی کشور را به مصوبات شورایعالی مشروط کند تا این نگاه خلاف پیوست حکم که نص صریح دستور مقام معظم رهبری عمل نشود.

در انتها بنا بر آن شد که با برگزاری جلسه دیگری با حضور مسئولین وزارت خانه این موضوع بیشتر مورد تدقیق قرار گیرد.
انتهای پیام/آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها