امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 64979
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 44
علیرضا دایمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و ...

علیرضا دایمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در مورد ابلاغ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری و ابلاغ وظایف دستگاهها در این زمینه از سوی معاون اول رئیس جمهور افزود: سیاست‌ وزارت نیرو این است که با توجه به نقشی که در تولید انرژی به ویژه در برق منطقه دارد و اقداماتی که تاکنون انجام شده است، تبدیل به هاب (قطب) انرژی منطقه شود، یعنی ما بتوانیم کمبود انرژی در منطقه را تأمین و مدیریت انرژی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: مزیتی که باعث شده این شرایط برای ایران رقم بخورد، این است که ایران به منابع انرژی نفت و گاز دسترسی دارد و نکته دوم داشتن توان فنی برای اجرا و ساخت نیروگاه است.

وی اضافه کرد:در خصوص داشتن منابع نفت و گاز همه چیز مشخص است و در خصوص نکته دوم باید اذعان شود که ایران رتبه چهاردهم در جهان از لحاظ تولید برق دارد و تقریباً می‌توان گفت که به تمام کشورهای همسایه مراوده و صادرات برق داریم.

وی خاطر نشان کرد: بخشی از برق افغانستان، ترکیه و عراق توسط نیروگاه‌های برق ایران تأمین می‌شود و نکته آخر و قابل توجه این است که ایران توان ساخت نیروگاه برق را دارد و این دانش فنی در کشور منحصر به فرد است، به طوری که اخیراً طراحی و ساخت تمام واحدهای نیروگاهی در داخل کشور انجام می‌شود که این یک مزیت بزرگ است.

وی ادامه داد: پس سه مزیت داشتن منابع نفت و گاز، داشتن نیروهای متخصص و توان فنی بالا و سوم عهده‌دار شدن تأمین انرژی کشورهای همسایه است.

دایمی با اشاره به اینکه ایران می‌خواهد تقاضای برق کشورهای همسایه در زمان اوج را نیز تأمین کند، گفت: در حال حاضر صادرات برق ایران 11 میلیارد کیلووات ساعت است که حدود یک بیستم تولید داخلی اضافه داریم که به کشورهای همسایه در زمان مناسب اقدام به صادرات برق کنیم.

*50 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تامین می‌شود

وی در پاسخ به این سؤال که برای توسعه صادرات برق آیا به توان ‌بخش خصوصی توجه خواهد شد، گفت: در حال حاضر 50 درصد تولید برق کشور توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، بنابراین باید با رویکردهای اقتصاد مقاومتی برنامه‌های قبلی اصلاح شود و برنامه‌های خود را منطبق با آن برنامه‌های قبلی پیش ببریم.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها