امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65032
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلا‌ع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با محمد خان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلا‌ع‌رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در دیدار با محمد خان جمالی رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان و هیأت همراه با اشاره به اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مراودات بین دو کشور مسلمان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان اظهار امیدواری کرد که این اشتراکات بتواند پشتوانه ای محکم و قوی برای تداوم و استحکام ارتباطات میان دو ملت باشد.

وزیر کشور با اشاره به تردد اشرار در مرزهای پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران خود را مقید می‌داند که از مرزهای خود به شدت دفاع و محافظت نماید و به هیچ وجه اجازه ورود هیچ نیرویی را از مرز بلوچستان پاکستان به ایران نخواهد داد.

وی تاکید کرد: انتظار ما از دولت پاکستان این است که مانع تردد غیر مجاز از مرزهای مشترک دو کشور گردند و اگر دولت پاکستان از ما کمک بخواهد حاضریم با همکاری یکدیگر مانع تردد های غیر قانونی اشرار شویم.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در صدد است که طی چند ماه آینده همه مرزها، جاده‌ها و برجک‌های مرزی را کنترل جدی نموده و مانع عبور و مرور غیر مجاز گردد ابراز امیدواری کرد، اسلام آباد نیز در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با اشرار همکاری های جدی را با تهران داشته باشد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه در ایران هیچ اختلافی بین شیعه و سنی وجود ندارد و همه با یکدیگر برابر و برادر هستند، گفت: با وجود حضور اهل تشیع و تسنن در همه کشورهای مسلمان، باید تلاش کنیم که رابطه بین این دو توأم با برادری و صلح و همزیستی مسالمت آمیز باشد و امیدواریم که با کمک یکدیگیر فضای وحدت، دوستی و مؤدت را بین دو کشور گسترش دهیم.

وی با اشاره به لزوم ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک بین دو کشور و امضاء موافقت‌نامه امنیتی بین تهران و اسلام آباد یادآورشد: باید کمیسیون مشترک تجاری مرزی بین دو کشور را فعال‌تر کنیم و تلاش خواهیم کرد که طی دو ماه آینده جلسه مشترکی را در این زمینه داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی اظهار امیدواری کرد که این سفر هیأت پاکستانی، پیام وحدت، مودت، دوستی، صلح و همکاری‌های متقابل بین ایران و پاکستان باشد.

وزیر کشور افزود: دو کشور ایران و پاکستان به عنوان کشورهای مسلمان در منطقه باید با شناخت دقیق اهداف و برنامه‌های دشمنان و ایجاد وحدت، انسجام و انجام همکاری‌های متقابل در منطقه مانع دخالت بیگانگان و اختلاف‌افکنی آنان باشند.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در پاکستان در صورت تلفیق و همکاری در عمران و‌ آبادی منطقه بسیار موفق عمل خواهد کرد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که تجربیات، امکانات و منابع خود را در راستای انجام پروژه‌ها و طرح‌ها در منطقه به صورت مشترک در اختیار کشور دوست و همسایه پاکستان قرار دهد.

وزیر کشور با اشاره به وجود و تعامل خوب بین احزاب، گروه‌های مختلف در مجلس جمهوری اسلامی ایران و تصمیم گیری آنان برای کل کشور گفت: مجلس مردمی دارای اقتدار زیادی است و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های کشور نقش مهمی را ایفاد نماید.

وی ادامه‌داد: پیشنهاد و انتظار ما از جمهوری پاکستان این است که ضمن تقویت و ارتباط با مجلس جمهوری اسلامی ایران از تجربیات و اختیارات آن برای بهبود شرایط و کمک و همکاری متقابل با ایران استفاده بیشتری نماید.

همچنین در این دیدار محمدخان جمالی رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان با تأکید بر تعامل مستمر مبنی بر مبادله اطلاعات، برنامه‌ریزی و اشتراک مساعی بین دو کشور برای مبارزه با مواد مخدر در منطقه اظهار امیدواری کرد که با انتقال پیام وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به مجلس پاکستان این اقدامات شکل گسترده‌تری به خود خواهد گرفت و کشور پاکستان نیز همچون کشور ایران هرگز اجازه خدشه دار شدن مرزهای مشترک دو کشور را نخواهد داد.

وی گفت: با توجه به هم مرزی دو کشور جمهوری پاکستان و جمهوری اسلامی ایران و غرابت های تاریخی، فرهنگی، عقیدتی و مذهبی پیوندهای مستحکمی بین دو کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در پاکستان مجلس دارای اقتدار بیشتری شده و با اشاره به وجود احزاب مختلف و دگرگونی‌های منطقه‌ای در کشور پاکستان گفت: مجالس دو کشور می‌توانند با همکاری‌های خوب تلاش‌های مشترک را انجام دهند.

رییس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان در ادامه این نشست خواستار برگزاری نشست‌هایی برای همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و پاکستان شد و برگزاری و ایجاد کمیسیونی دائمی به منظور جمع آوری و رصد اخبار جهت تصمیم گیری و انجام اقدامات هدفمند در خاک دو کشور را حائز اهمیت برشمرد.

وی همچنین ضمن تأکید بر تفاهم و همکاری بیشتر بین دو کشور ایران و پاکستان گفت: با انجام یک راه حل دائمی و ایجاد مکانیزمی فعال می تواند به راه حل های مناسب دست یافت.

محمدخان جمالی افزود: باید برای ریشه کن کردن قاچاق مواد مخدر تمامی نهادهای دولتی به این کار ورود یابند و درگیر موضوع شوند.

رئیس مجلس ایالت بلوچستان پاکستان یکی از راه های بهبود شرایط در منطقه را تقویت و توسعه تجارت و بازرگانی مرزی دانست و گفت : اقداماتی چند در این زمینه صورت گرفته است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار