امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6512
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 126
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کنگره بین‌المللی استاد محمد حسین شهریار، شاعر برجسته ایرانی، صبح روز ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کنگره بین‌المللی استاد محمد حسین شهریار، شاعر برجسته ایرانی، صبح روز گذشته در محل سالن همایش‌های برج میلاد در تهران برگزار شد.

در این همایش که در 2 نوبت صبح و عصر برگزار شد نویسندگان، پژوهشگران و شاعرانی از افغانستان و شبه قاره هند به عنوان مهمان در این کنگره سخنرانی کردند و از تأثیرات شعر شهریار بر افغانستان و شبه قاره هند سخن گفتند.

«تأثیر شعر شهریار بر شاعران و مردم افغانستان» عنوان سخنرانی «سید ابوطالب مظفری» نویسنده و شاعر افغان بود که وی در بخشی از سخنان خود از تأثیر شعر محمد حسین شهریار بر مردم و شاعران افغانستان سخن گفت و افزود: مردم افغانستان در بخش سینما و موسیقی تحت تأثیر هنرمندان شبه قاره هند هستند، ولی در ادبیات تحت تأثیر شاعران و نویسندگان ایران هستند و شعر شعریار نیز در بخش‌های مختلف بر شاعران و مردم این کشور تأثیر داشته است.

مظفری در ادامه سخنان خود از تأثیر شعر شهریار بر جامعه مذهبی، ادبی و هنری افغانستان گفت و افزود: شهریار از 2 نگاه بر مردم، شاعران و روشنفکران افغانستان تأثیر گذاشت و مهم‌ترین تأثیر آن بر مردم کوچه و بازار بوده که اشعار مذهبی شهریار را مثل سروده «علی ای همای رحمت تو چه آیتی خدا را» را از حفظ بوده و هستند و همه مردم کوچه و بازار افغانستان با این گونه اشعار شهریار آشنا هستند.

مظفری در بخش دیگری از سخنان خود از تأثیر شعر شهریار بر شاعران، روشنفکران و اهالی موسیقی افغانستان یاد کرد و افزود: در افغانستان بیشتر هنرمندان موسیقی غزل‌های شهریار را خوانده‌اند و شاعران این کشور نیز با غزل‌های عاشقانه شهریار به خوبی آشنا هستند و در مواردی نیز تحت تأثیر این شاعر بوده‌اند.

«غلام محمد» از نویسندگان و پژوهشگران هندوستان از دیگر سخنرانان این مراسم بود که پیرامون ویژگی‌های شعر شهریار و تأثیری که شعر او بر شاعران فارسی سرای معاصر هند داشته است سخن گفت و شهریار را ملک دل پارسی‌گویان و ترکان فارسی‌گوی عالم توصیف کرد.

دکتر «سکندر عباس زیدی»، محقق و پژوهشگر پاکستانی در مورد بررسی تطبیقی شعر عرفانی استاد شهریار و «افتخار عارف» از شاعران معاصر پاکستان سخن گفت و با ذکر نمونه‌های از این 2 شاعر خاطر نشان کرد که افتخار عارف تحت تأثیر شعر شهریار است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پیشینه زبان و ادب فارسی در پاکستان و شبه قاره هند اشاره کرد و تأثیر شاعران و چهره‌های ادبی ایران را بر این قاره کهن با اهمیت توصیف کرد.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها