امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65218
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در موگادیشو، معلولان و شهروندان دارای نیازهای خاص در سومالی با مشکلات بسیاری مواجه ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در موگادیشو، معلولان و شهروندان دارای نیازهای خاص در سومالی با مشکلات بسیاری مواجه هستند که ممکن است دیگر معلولان و افراد دارای شرایط خاص در دیگر کشورهای جهان با آن کمتر مواجه باشند و یکی از دلایل این امر بدون تردید شرایط خاصی است که کشور سومالی با آن مواجه است و همین موجب می‌شود تا آنها از حقوق اساسی خود مانند آموزش و بهداشت در تنگنا و همیشه نیازمند کمک‌های مراکز خیریه باشند.

معلولان و شهروندان دارای نیازهای خاص از جمله اقشار جامعه سومالی هستند که بیش از هر قشر و طیف دیگری در این جامعه به حاشیه رانده می‌شوند و از سوی افراد مختلف جامعه تحت انواع آزار و اذیت‌ها قرار می‌گیرند و همین برخی از این افراد را واداشته تا اقدام به تاسیس و دایر کردن مراکزی برای رسیدگی به اوضاع این افراد و رسیدگی به وضعیت آنها کنند که در زیر به مهمترین این مراکز اشاره می‌شود: 

مرکز آموزش معلولان و عقب‌ماندگان سومالی

این مرکز در سال 2012 با تلاش‌های جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر و با هدف تبیین نقش معلولان و شهروندان دارای نیازهای خاص در جامعه و آموزش حرفه‌ها و مشاغل ساده به آنها برای امرار معاش و برآوردن نیازهای اساسی آنهاست.

این مرکز دوره‌های آموزشی برای اطلاع رسانی و بالا بردن سطح آموزش در میان این افراد و تشویق آنها به بنای شخصیت و بهبود جایگاهشان در جامعه و در عین حال کاستن از درد و رنج آنها برگزار می‌کند، اما مدیران این مراکز با کمبود بودجه مواجه هستند. 

مرکز نابینایان البصیر

 این مرکز اولین مرکز نابینایان سومالی است که در سال 2010 میلادی با تلاش‌های افراد محلی و بومی تاسیس شد تا مرکزی برای روی آوردن نابینایان سومالیایی جهت فراگیری دوره‌های مختلف آموزشی و تلاش برای بهبود وضعیت آنها در جامعه باشد.

این مرکز دوره‌های آموزشی مختلفی برای نابینایان برگزاری می‌کند تا آنها را نسبت به توانایی‌هایشان آگاه سازد، اما این مرکز نیز با کمبود بودجه مواجه بوده و نیازمند دست‌های خیرخواهان برای ادامه فعالیت‌های خویش است. 

مدرسه نابینایان النور

بعد از 3 سال جنگ‌های مستمر در سومالی به ویژه در موگادیشو، پایتخت سومالی شرکت ارتباطات «هرمود» و برخی از افراد مرفه جامعه سومالی بار دیگر اقدام به افتتاح مدرسه نابینایان النور کردند که از زمان آغاز جنگ‌های داخلی در این کشور با جنبش الشباب سومالی بسته شده بود.

در این ارتباط مدیر این مدرسه با ابراز خرسندی از فتتاح مجدد این مدرسه که بیش از 70 دانش آموز نابینا را آموزش می‌دهد، از شرکت‌ها و موسسات و نهادهایی که در امور خیریه فعالیت دارند، خواست به کمک این مدرسه بشتابند تا این مدرسه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

مرکز آموزش معلولان سومالی اواخر هفته گذشته همایشی را برگزار کرد که در آن معلولان و افراد دارای نیازهای خاص اقدام به بررسی آخرین وضعیت این افراد و حق و حقوق آنها با توجه به مشکلات خاصی است که چنین افرادی در سومالی با آن مواجه هستند.

در این همایش اعضایی از کمیته ملی کمک به معلولان در سومالی ورئیس سازمان نابینایان سومالی و مسئولانی از جامعه مدنی این کشور حضور داشتند.

در این ارتباط شیخ عبدالسلام، یکی از معلولان سومالیایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در موگادیشو تصریح کرد که معلولان و افراد دارای نیازهای خاص در سومالی با مشکلاتی مانند بی‌سوادی و عدم آشنایی با حرفه‌ای خاص برای امرار معاش مواجه هستند و همین مواجه می‌شود تا در موارد بی‌شماری آنها برای تامین زندگی خویش و امرار معاش به تکدی روی بیاورند و این موضوع به شکلی ویژه در کشور سومالی قابل ملاحظه است. 

نقش خدمات اجتماعی در حمایت از افراد معلول

برخی از فعالان حقوق بشری سومالی تاکید می‌کنند که ارائه خدمات اجتماعی اهمیت بسزایی در بهبود وضعیت معلولان و افراد دارای نیازهای خاص و بازگرداندن اعتماد به نفس به آنها و همچنین بالا بردن سطح اجتماعی آنها دارد.

«عبد الستار حسن»، فعال حقوق بشر سومالیایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت که ارائه خدمات به معلولان و مراقبت از آنها سهم بسزایی در بهبود وضعیت روحی و روانی آنها دارد، به ویژه آنکه آنها از سوی اقشار مختلف جامعه به حاشیه رانده می‌شوند.

عبد الستار توضیح می‌دهد که این خدمات بدون تردید از درد و رنج چنین افرادی می‌کاهند و ما از جامعه سومالی می‌خواهیم که با کمک به این افراد از درد و رنج آنها بکاهند.

از سوی دیگر «عبد الله عثمان»، مدیر مرکز آموزش نابینایان مگادیشو نیز در گفت‌وگو با فارس گفت که معلولان و افراد دارای نیازهای خاص در سومالی با مشکلات بی‌شماری مواجه هستند که از جمله این بی‌‌توجهی‌ها شامل دولت سومالی و هیئت‌های خیریه است که موجب می‌شود، این افراد بیش از پیش به حاشیه رانده شوند و با مشکلات بیشتری مواجه باشند و در این خصوص از دولت سومالی درخواست کمک داریم.

برخی از فعالان حقوق بشر سومالیایی براین باورند که کمک به افراد معلول و خاص امر بسیار مهم است که به منافع عمومی کمک کرده و به این افراد اجازه می‌دهد و آنها را تشویق می‌کند که نیازهای خود را برآورده کنند.

لیلی موسی شیخ ابراهیم، فعال حقوق بشر سومالیایی نیز در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد که افراد معلول و خاص نیازمند کمک‌های ویژه دولت و جامعه مدنی سومالی هستند،‌ اما متاسفانه تاکنون این نیازها کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و موجب شده‌اند تا این افراد بیش از پیش در جامعه به حاشیه رانده شوند.

وی تاکید می‌کند: کمک به این افراد تنها نیاز دولت و جامعه مدنی سومالی را طلب نمی‌کند، بلکه در این راه کمک جامعه بین المللی نیز احساس می‌شود.
انتهای پیام/ز 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها