امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6522
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نشست فرهنگی با ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، نشست فرهنگی با حضور «سید مخدوم رهین» وزیر فرهنگ افغانستان و «غلامعلی حداد عادل» رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و برخی دیگر از شخصیت‌ها و مسئولان فرهنگی ایران و افغانستان در محل برپایی نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.

وزیر فرهنگ افغانستان در این محفل در خصوص پیشینه شهر غزنی در سخنانی ضمن تشکر از مهمان‌نوازی جمهوری اسلامی ایران، متذکر شد که در آبان‌ماه سال جاری نشست بزرگ فرهنگی به مناسبت انتخاب غزنی در کابل برگزار خواهد شد.

وزیر فرهنگ افغانستان، از مسئولان فرهنگی و دولتی جمهوری اسلامی ایران و همه علاقمندان به شهر غزنی به‌خصوص غلامعلی حداد عادل دعوت کرد که در این مراسم شرکت کنند. 

در ادامه این مراسم غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مورد بناهای تاریخی افغانستان و شهر غزنی مطالبی بیان کرد و افزود که غزنی و غزنویان در تاریخ ادبیات فارسی پیشینه‌ای بس بلند دارند.

حداد عادل ضمن اظهار تأسف از انهدام مجسمه‌های بودا توسط طالبان در افغانستان گفت: مجسمه‌های تاریخی بودا در افغانستان توسط کسانی نابود شد که امروز مزار صحابه بزرگ پیامبر اسلام(صلی الله) جناب «حجر بن عدی»را تخریب کرده‌اند و این حوادث از یک فکر ریشه گرفته است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه سخنان خود ضمن اعلام خبر عضویت «سرور مولایی» و «محمد کاظم کاظمی» در فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از برگزار همایش بین‌المللی به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در مهر ماه امسال در تهران خبر داد و  اظهار امیدواری کرد که این اجلاس بتواند در شناخت و معرفی شهر غزنی مؤثر باشد.

در ادامه این مراسم سرور مولایی، محقق و پژوهشگر و استاد دانشگاه تهران به پیشینه غزنی و غزنویان پرداخت و ضمن تجلیل از انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام از مسئولان دولتی افغانستان گلایه کرد که چندان به بازسازی شهر غزنی و آثار تاریخی آن توجه چندانی ندارند.

وی در ادامه سخنان خود افزود: مسئولان افغانستان مدت 8 سال فرصت داشتند که نسبت به بازسازی شهر غزنی همت بگمارند، ولی هیچ اقدامی در این راستا انجام ندادند و اینکه در یک هفته خاص چند پرچم و عکس را بر در و دیوار شهر بچسپانند این کار هیچ کمکی به معرفی تمدن و شهر غزنی نمی کند و امیدوارم که این کم کاری‌ها از روی مقاصد خاصی نباشد.

لازم به ذکر است که «3 روز با غزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام، در چشمه جوشان دانایی» عنوان سلسله همایش‌هایی است که از 18 تا 20 اردیبهشت در محل نمایشگاه کتاب تهران بر پا شده است.

رونمایی از کتاب‌هایی که به مناسبت انتخاب غزنی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام منتشر شده است،  شعر خوانی و اجرای موسیقی از جمله برنامه‌هایی است که به این مناسبت تا 20 اردیبهشت برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها