امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۲۰:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6523
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 117
ابوالفضل صدقی، نویسنده کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» با حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات ...

ابوالفضل صدقی، نویسنده کتاب «سیاست خارجی دولت خاتمی» با حضور در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در حوزه فرهنگ به ویژه کتاب و ادبیات طی سال‌های گذشته چه کارهایی باید صورت می‌گرفته اما مورد غفلت واقع شده است؛ بیان داشت: یکی از مواردی که در کشور بسیار حائز اهمیت بوده علوم انسانی اسلامی است.

وی اضافه کرد: ما می‌خواهیم حقیقت را کشف کنیم می‌خواهیم بدانیم علم چیست، علم یعنی کشف واقعیت و حقیقت در دانشگاه‌های کشور. اما متاسفانه در حوزه‌های کتاب همه روش‌های کشف حقیقت، روش‌های انتقادی و تفصیلی برآمده از مکاتب غربی است ما به سنت‌های الهی و علوم انسانی اسلامی که برآمده از فقه، تفسیر و برآمده از فلسفه اسلامی است، توجه نمی‌کنیم.

صدقی ادامه داد: سعی می‌کنیم بر اساس مبانی غربی یک علم را کشف کنیم و به سنت‌های الهی نیز توجه نمی‌کنیم برای همین احساس می‌کنم که ما هم در موضوع که انسا‌ن‌شناسی بوده و هم در محتوا که مسائل هستی‌شناسی و معرفت‌شناسی و مسائل روش‌شناسی است بایستی به مبانی دینی وارد شویم مثل اینکه شما یک کتاب را به رنگ قرمز می‌بینید این کتاب را چرا به رنگ قرمز می‌بینید؟ به خاطر اینکه تراکم سلول‌های شما فرضاً 2 هزار است اما زنبور عسل فرض کنیم با تراکم سلول 3 هزار آن را آبی می‌بیند، حقیقت این کتاب چیست آیا قرمز است یا آبی؟

وی افزود: ما می‌گوئیم هر چند که هر روشی که ابزار قوی‌تر دارد ما را به حقیقت نزدیک‌تر می‌کند وحی به مراتب از عقل قوی‌تر است حتی عقل چراغ قوه‌ای در تاریکی به شمار می‌رود که ما را راهنمایی می‌کند ما چرا در حوزه کتاب و علوم انسانی به مبانی وحیانی توجه کمتری می‌کنیم؟ اگر خداوند می‌فرماید: هر کس مرا یاری کند من هم او را یاری می‌کنم؛ چرا فکر می‌کنیم این علم نیست اما اگر یک کارشناس غربی نظریه‌ای را بیان کند می‌گوئیم که علم است به همین منظور انتقاد جدی به حوزه کتاب خودمان وارد است.

این نویسنده گفت: چه تعداد از کتاب‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با این مبانی نوشته شده است و این ضعف اصلی علوم انسانی در ایران است که البته در این راستا کارهای خوبی در حال انجام بوده و سمینارهای خوبی نیز در حال برگزاری است و در این زمینه نیز کارهای مثبتی هم صورت گرفته است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها