امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۵:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65240
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز طی یک صبحانه کاری در اتاق ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز طی یک صبحانه کاری در اتاق بازرگانی به دیدار یحیی آل‌اسحاق رئیس بازرگانی و اعضای هیئت رئیسه اتاق رفت.

* سهم فرهنگ و هنر از اقتصاد کشور بسیار ناچیز است

بر اساس این گزارش، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که تاکنون در کشور مغفول مانده بحث اقتصاد و فرهنگ و هنر است، اظهار داشت: یکی از برنامه‌هایی که برای رأی اعتماد  ارائه کردم همین موضوع مغفول مانده بود تا بتوانیم این حوزه را رونق بخشیم.

به گفته وی، سهم فرهنگ و هنر از اقتصاد کشور بسیار ناچیز است و تاکنون عمدتا فعالیت‌های فرهنگی و هنری که در کشور انجام می‌شده از طریق دولت یا موسسات وابسته به دولت بوده است.

* حمایت‌های دولت از «چ» و «رستاخیز»/ در بخش حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر ما وضعیت مطلوبی داریم

عالی رتبه‌ترین مقام مسئول با تاکید بر اینکه 37 موسسه وابسته در ارشاد داریم، عنوان کرد: عموما به صورت خصوصی این موسسات ثبت شده‌اند، ولی در عین حال وابسته به دولت هستند. کار خیر انجام می‌دهند و کمک به هنرمندان از طریق این موسسات انجام می‌شود، برای مثال در حوزه سینمایی موسسه فارابی از تولید فیلم‌های فاخر حمایت می‌کند.

جنتی به فیلم «چ» حاتمی کیا اشاره و ابراز داشت: فیلم «چ» اثر ابراهیم حاتمی‌کیا اگر از حمایت‌های مالی دولت برخوردار نمی‌شد، قطعا نمی‌توانست با این ساخت قوی همراه باشد البته به فیلم دیگر جشنواره یعنی «رستاخیز» نیز کمک جدی شد.

* صندوقی که 21 میلیارد تومان بدهی داشت

این مقام مسئول در ارشاد به کلیت امر اشاره و ادامه داد: در بخش حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر ما وضعیت مطلوبی داریم، بخصوص از نظر وضع معیشتی؛ برخی از این افراد به گونه‌ای هستند که نمی‌توانند خرج روزمره خود را تامین کنند که اگر کمک‌های دولت نباشد نمی‌توانند کاری کنند.

وزیر ارشاد تصریح کرد: چند سال پیش در وزارت ارشاد صندوقی تأسیس شد، ولی متأسفانه زمانی که ما به ارشاد آمدیم این صندوق 21 میلیارد تومان بدهی داشت. تا حدی که تأمین اجتماعی می‌خواست اعتبارات آن را قطع کند که ما با اصرار فراوان توانستیم این سازمان را از این کار منصرف کنیم.

* توجه به آثار هنری و ورود بانک‌ها به درگاه درآمد‌های کلان

جنتی همچنین در این نشست ضمن تاکید بر این مهم که ما ظرفیت‌ها و پتانسیل‌‌های خوبی در حوزه فرهنگ داریم، اضافه کرد: اگر از این حوزه حمایت کنیم می‌تواند روی پای خود بایستند و به کمک دولت نیازی نداشته باشند، برای نمونه در حوزه نگارگری، خوشنویسی و تابلوهایی که نقاشان تهیه می‌کنند ما موفقیت‌های بسیاری داشته‌ایم.

این مقام مسئول ادامه داد: این آثار ارزش بالایی دارند برخی بانک‌ها که به این امور توجه داشته و ورود یافتند توانستند درآمدهای کلانی کسب کنند، در این همین حراج کریستیس که در دبی بود 40 اثر از ایران حضور داشت که در دو شب نخست این حراج 31 اثر به فروش رفت و از مجموع 10 میلیون دلار فروش این حراج 3 میلیون دلار مربوط به ایران بود.

* تلاش برای اصلاح سیاست‌ها در حوزه موسیقی، فیلم و کتاب/ سال آینده سینماگرانی که کنار نشسته و فیلم نمی‌ساختند در صحنه حضور پیدا می‌کنند

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در ارشاد به سیاست‌های زیگزاگی اشاره کرد و آن را توضیح داد و گفت: مثلا در گذشته به فیلمی بودجه ساخت می‌دادند و فیلم تولید می‌شد، پس از آن مجوز نمایش داده نمی‌شد و یا در حوزه موسیقی به یک آلبوم مجوز داده می‌شد و بعد از انتظار آن را از بازار جمع می‌کردند، ما تلاش کردیم که برخی از سیاست‌ها را اصلاح کنیم چه در حوزه موسیقی، چه در حوزه فیلم و چه در حوزه کتاب.

جنتی با دفاع از عملکرد وزارتخانه خود و با این جملات که تلاش کردیم از مجوزی که می‌دهیم دفاع کنیم، ابراز داشت: نباید اینگونه باشد که یک مجوز ارائه کنیم و بعد گروهی بیایند جوسازی کنند و ما تحت تأثیر قرار گرفته و مجوز خود را پس بگیریم؛ خوشبختانه در این مدت فضای امیدوار کننده‌ای در میان هنرمندان بوجود آمده است لذا  در سال آینده می‌بینیم همین سینماگرانی که کنار نشسته و فیلم نمی‌ساختند آمده در صحنه حضور پیدا می‌کنند.

 وی خاطرنشان کرد: در این مدت 6 ماه اخیر تعداد قابل توجهی از این هنرمندان برای دریافت مجوز تولید فیلم‌های فاخرشان به ارشاد مراجعه کرده‌اند.

* سینماها دیجیتالی می‌شوند/ در سال آینده از 30 سالن جدید سینما بهره‌برداری می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وضعیت نامطلوب سینماهای کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه برخی سینماهای ما با 30 درصد و 50 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند، توضیح داد: 330 سالن سینما در کشور داریم که هر کدام با مشکلاتی روبروست، بسیاری فرسوده بوده و قابل استفاده نیستند که ما از متمکنین دعوت کردیم وارد صحنه شده و به بازسازی این سینماها بپردازند.

جنتی افزود: دولت نیز به نوبه خود کمک می‌کند و در تلاش است کلیه سینماها را دیجیتالی کند، سعی براین است که اقبال به سینما رفتن افزایش یافته تا بتوانیم صرفه اقتصادی داشته باشیم. همچنین در سال آینده از 30 سالن جدید سینما بهره‌برداری خواهیم کرد.

* با مشکلات ناشران و صنعت چاپ آشنا هستم/ حوزه نشر مشکلاتی دارد اما می‌توانیم این حوزه را سودآور کنیم

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود پس از سینما به کتاب اشاره کرد و ضمن بیان مشکلات گفت: این حوزه نیز با مشکلاتی مواجه است، اما می‌توانیم این حوزه را نیز سودآور کنیم.

وی ادامه داد: بنده با مشکلات ناشران و صنعت چاپ آشنا هستم و اگر با همت و همدلی دست به دست هم دهیم می‌توانیم این حوزه را نیز به سودآوری برسانیم.

جنتی گفت: اخیرا معاونت فرهنگی ارشاد با برخی از اصحاب چاپ و نشر سفری به افغانستان داشت، پس از بازگشت اعلام شد که افغانستان با توجه به اشتراکات زبانی و فرهنگی می‌تواند فرصت خوبی باشد، یکی از کتابفروشان گفته بود که اخیرا 5 میلیارد تومان کتاب از تهران خریداری کرده است، از این رو زمینه برای فروش کتاب خوب است و اقبال به کارهای هنری بالاست.

جنتی به موسسات علمی و کاربردی که 90 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند اشاره کرد و گفت: این موسسات 90 هزار نفر در 183 رشته فرهنگی و هنری را تحت پوشش تحصیلی خود دارند که این افراد پس از اتمام تحصیل وارد بازار کار می‌شوند و باید برای آنها ایجاد اشتغال کرد.

* تفاهم‌نامه‌ای برای فعال کردن حوزه فرهنگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان اینکه با وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد مذاکره شده‌ایم تا جهشی در حوزه صنایع فرهنگی ایجاد کنیم، عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای برای فعال کردن این حوزه آماده امضا شده تا بتوانیم بخش‌های فرهنگ را رونق بخشیم.

جنتی ادامه داد: بانک‌ها نیز در بخش فرهنگ و هنر حضور خوبی دارند آثار خوبی خریداری کرده و به خارج از کشور صادر می‌کنند. در مجموع زمینه مساعد است تنها باید راهکارها را باید شناخت.

* اگر فساد سه هزار میلیاردی رشد می‌کند برای این است که اجازه ندادیم رسانه‌ها به این گونه مسائل بپردازند

وی همچنین به مطبوعات اشاره کرد و با تاکید بر وجود مشکلات اضافه کرد: مطبوعات مشکلات بسیاری دارند، دولت بیشتر به دنبال این است که فضا را برای رسانه‌ها اندکی باز کند چرا که رشد کشور در سایه رشد مطبوعات است؛ بسیاری از نابسامانی‌های کشور نتیجه این است که ما اجازه ندادیم مطبوعات وظیفه و رسالت خود را ایفا کنند. اگر فساد سه هزار میلیاردی رشد می‌کند برای این است که اجازه ندادیم رسانه‌ها به این گونه مسائل بپردازند. حوزه مطبوعات نیز سودآور است ما یارانه اندکی به آنها اختصاص می‌دهیم که از این میان برخی حرفه‌ای عمل کرده و فروش خوبی دارند.

* کتاب‌هایی که قوانین را رعایت کرده باشند مجوز نشر می‌گیرند

وزیر ارشاد در پایان سخنان خود ضمن تاکید مجدد بر اینکه در حوزه‌های دیگر نیز میدان را برای تبادل نظر افکار و اندیشه‌ها باید باز کرد بویژه در حوزه کتاب، گفت: در این مدت عموم کتاب‌هایی که برای دریافت مجوز به اداره کتاب ارسال شده‌اند اگر طبق قانون باشند مجوز گرفته‌اند، در این میان برخی کتابها بودند سه سال و یا حتی 8 سال در وزارت ارشاد بلاتکلیف بودند. بخش از توسعه کشور توسعه فرهنگی است اگر قرار است کشور پیشرفت کند اقتصاد، سیاست و فرهنگ با هم باید رشد کنند. در این حوزه هم تاجایی که قانون اجازه می‌دهد فضا را باز کرد تا اصحاب فکر و فرهنگ مطالب خود را بیان کنند دیگران نیز این مطالب را نقد کنند و در سایه این تضارب آرا افراد رشد کنند.

جنتی در ادامه نشست در اتاق بازرگانی به سوال اعضای این اتاق پاسخ داد.

* نظر وزیر ارشاد درباره فیس بوک: ما نمی‌توانیم خودمان را در یک محیط محدود، محصور کنیم و بگوییم که هیچ رابطه‌ای با دنیا نداریم و به بهانه‌ای که می‌خواهیم ارزش‌های اسلامی را حفظ کنیم جلوی یکسری از موارد را بگیریم

وزیر ارشاد در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: شخص بنده و یک مجموعه از فرهیختگان اعتقادشان بر این است که ما نمی‌توانیم خودمان را در یک محیط محدود، محصور کنیم و بگوییم که هیچ رابطه‌ای با دنیا نداریم و به بهانه‌ای که می‌خواهیم ارزش‌های اسلامی را حفظ کنیم جلوی یکسری از موارد را بگیریم.

جنتی با اشاره به اتفاقاتی که در دهه اول انقلاب افتاده بود، گفت: اگر به گذشته برگردیم کارهایی را یادمان می افتد که الان که به آن فکر می کنیم خودمان خنده مان می گیرد، مثلا استفاده از ویدیو، نوار و یا حتی فکس ممنوع بود. بنده زمانی که استاندارد خراسان بودم آقای غرضی، وزیر ارتباطات بودند، ایشان یک تعدادی فکس را تهیه کردند و برای ما فرستادند اما تاکیداتی را هم همراه آن فرستاده بودند که استفاده از این فکس باید محرمانه باشد که الان که یاد آن موضوع می افتیم، می خندیم.
 
* در دنیا حدود 700 میلیون نفر در فیس بوک عضو هستند

جنتی بیان داشت: در دنیا حدود 700 میلیون نفر در فیس بوک هستند و در خود کشور ما نیز 4 میلیون نفر عضو این شبکه اجتماعی هستند، در مجموعه دولت در مورد این مسئله مشکلی وجود ندارد در مجلس یک کارگروهی تصویب شد به عنوان کارگروه تعیین مصداق مجرمانه که 6 وزیر عضو این کارگروه هستند و از دستگاه های دیگر نیز در آن حضور دارند، ما به تفصیل در این جلسه صحبت هایمان را بیان کرده ایم و گفته ایم که ما نمی توانیم دور خودمان حصار بکشیم و خودمان را محصور کنیم از همین رو اگر در فیس بوک صفحات مبتذل وجود دارد اما باید ان طرف قضیه را هم دید که چقدر می شود ارتباطات برقرار کند ما افکارمان را می توانیم از این طریق منتقل کنیم و البته این کار احتیاج به مرور زمان دارد.
 
* سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری: سیاست دولت رونق این بخش است

جنتی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص بحث سرمایه گذاری و گردشگری گفت: سیاست کلی دولت این است که این مسئله را رونق ببخشد و سرمایه گذاری کند زمانی که آقای اردوغان به ایران آمده بودند می‌گفتند که زمانی که من در مسند کار در ترکیه نشستم 13 میلیون نفر گردشگر داشتیم اما الان 36 میلیون گردشگر داریم و ترکیه آمادگی هدایت این گردشگران به ایران را دارد اما مشکل اصلی آنجاست که شما هتل ندارید.
 
* نه هتل داریم و نه خدمات هتلداری را بلد هستیم

جنتی افزود: ما نه هتل داریم و نه خدمات هتلداری را بلد هستیم، در طول 8 سال گذشته کسانی که به سازمان میراث فرهنگی آمدند آن را شخم زدند و بسیار اوضاع بهم ریخته ای دارد و بسیاری از آثار فرهنگی را مخدوش کردند در دولت جدید حرف این است که این مسئله احیا شود تا بتوانیم جذب سرمایه کنیم.
 
* مشکلی برای صدور مجوز نشریه نداریم

وی همچنین در خصوص مجوز دادن به نشریات گفت: ما هیچ مشکلی برای صدور مجوز نشریه نداریم زمانی که بنده به وزارت ارشاد امدم بعضی از درخواست ها از سال 85 به این طرف باقی مانده بود اما با کارهایی که انجام دادیم عموما به بیشتر درخواست ها تا سال 92 پاسخ دادیم.
 
* اعزام گروه های موسیقی به خارج از کشور

وی همچنین در خصوص اعزام گروه های موسیقی به خارج از کشور گفت: در گذشته برخی از محدودیت‌ها وجود داشته است اما تا جایی که اعتبار مالی داشته باشیم، بنای ما بر حضور است ضمن اینکه ایرانیان خارج از کشور هم برای ما بسیار مهم هستند و می خواهیم که از این اقدامات استفاده کنند.
 
* بحث محمدرضا شجریان از وزارت ارشاد خارج بوده و سیاسی است

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول در ارشاد در پاسخ به سوالی در خصوص استفاده از هنرمندانی چون «محمدرضا شجریان و بهرام بیضایی» ابراز داشت: به هر حال محدودیت‌هایی وجود داشته است و در مورد آقای شجریان بحث از وزارت ارشاد خارج بوده است، ایشان به عنوان یکی از برجسته ترین اساتید موسیقی کشور احترام زیادی دارند و ما تلاش مان این است که ایشان بتوانند از بسترهایی که برایشان فراهم است استفاده کنند و همچنین علاقه مندانشان از ایشان استفاده کنند، اما مسئله سیاسی شده است و امیدواریم که شرایط جوری بشود که بتوانیم از وجودشان استفاده کنیم.
 
* واردات کاغذ؛ قیمت‌ها مناسب باشد استقبال می‌کنیم

وزیر ارشاد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص واردات کاغذ گفت: اگر ما خودمان در حوزه کاغذ سرمایه گذاری کنیم خیلی بهتر است راهش این است که ما در داخل تولید کنیم و این مسئله با توجه به امکاناتی که داریم از جمله تولید باگاس در جنوب کشور خودمان می توانیم که این مسئله را رونق بخشیم، اما در خصوص واردات کاغذ نیز اگر قیمت مناسب باشد ما هم استقبال می‌کنیم که آن را با قیمتی مناسب در اختیار ناشران قرار دهیم.
 
* شکایت وزارت اطلاعات از انجمن صنفی روزنامه نگاران پس گرفته شد

این مقام مسئول در ارشاد پیرامون تعرفه‌های ورودی برای صنعت چاپ اضافه کرد: افرادی که در این حوزه متخصص هستند با اتحادیه ناشران و مدیر کل چاپ وزارتخانه جلسه‌ای را بگذارند و این موارد را مطرح کنند تا ما آن را بررسی کنیم و به یک نتیجه کامل برسانیم.

عالی‌رتبه‌ترین مقام مسئول همچنین در خصوص برنامه وزارت ارشاد برای انجمن صنفی روزنامه نگاران گفت: انجمن صنفی روزنامه نگاران یک بخشی از آن رسانه ای است که به ارشاد مربوط است و ما مشکلی نداریم بخشی هم که به وزارت کار در گذشته و یا وزارت صنعت فعلی مربوط است مشکلی ندارند. در گذشته شکایتی از طرف وزارت اطلاعات در خصوص این انجمن صورت گرفته بود که منجر به این شد که دادستانی این انجمن را تعطیل کند، اما الان 3 وزارتخانه با هم تفاهم کرده‌ایم و وزارت اطلاعات شکایتش را پس گرفته است و قرار بر این است که هیئت مدیره و اعضای انجمن تشکیل شود تا بتوانند هیئت مدیره جدید را انتخاب کنند و در مجموع باید بگویم ما 3 وزارتخانه مشکلی نداریم.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها