امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65246
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرج، «کتاب مدیریت منابع انسانی پیشرفته» نوشته مهندس کاوه فرهادی عضو هیئت علمی و مدرس ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کرج، «کتاب مدیریت منابع انسانی پیشرفته» نوشته مهندس کاوه فرهادی عضو هیئت علمی و مدرس دانشگاه منتشر شد.

کتاب فوق برگرفته از 800 منبع بسیار جامع و ارزشمند لاتین و فارسی است که آن را برای دانشجویان همه مقاطع ارشد و دکتری، مسئولان مراکز مدیریتی و علاقه‌مندان عرصه تحقیق و پژوهش مناسب کرده است. این کتاب یکی از پرمنبع‌ترین کتاب‌ها در تاریخ مدیریت منابع انسانی پیشرفته است به طوری که مقدمه حدود 70 صفحه‌ای آن در برگیرنده اطلاعاتی از 200 منبع علمی است. در این کتاب برای نخستین بار در حوزه مدیریت، رویکرد میان‌رشته‌ای و بومی مدنظر قرار گرفته که این موضوع، کتاب را نسبت به آثار مشابه برجسته می‌کند.

کتاب «مدیریت منابع انسانی» پیشرفته‌ شامل هفت فصل با بخش‌های متعدد است به طوری که تمامی نکات پراهمیت در هر فصل از نگاه نویسنده جا نمانده و به تفصیل در مورد آن بحث و بررسی شده است.

فصل اول کتاب به بررسی تاریخ مدیریت و تحولات مدیریت منابع انسانی پرداخته و در این بین به مباحث نیروی انسانی در مکاتب مختلف نیز اشاره شده و از ظرفیت فرهنگی در ارتباط با مدیریت منابع انسانی نیز سخن به میان آمده است.

فصل دوم بر شاخص‌های جامعه‌شناختی، انسان‌شناختی و فرهنگی در مدیریت منابع انسانی تأکید داشته و رابطه فرهنگ و گذشته غنی و پربار مردمان سرزمین‌مان نکته‌ای است که نویسنده کتاب در این فصل به آن اهتمام ویژه‌ای داشته است. توجه به موضوعاتی همچون برابری فرهنگ و عادت بسیار پسندیده در کشاورزی ایران که از آن تبدیل رقابت‌ به رفاقت است؛ به دلیل نوع نگاه بومی نویسنده به این مسائل است. همچنین در این فصل برای اولین بار در ایران و جهان نقشه و نظریه‌ها هستند درباره فردگرایی ایرانیان به نقد کشیده شده و نشان می‌دهد که مردم ایران زمین از دوران کهن، گروه‌گرا بوده‌اند و نه فردگرا در روزگاری که جهان از استراتژی‌های فردگرایانه به سمت استراتژی‌های مشارکتی حرکت می‌کند؛ از برابری واره بنه و غیره به عنوان سازمان‌های سنتی تولید با مدیریت مشارکتی ویژه سخن به میان آوردن، ناشی از توجه عمیق نویسنده به گذشته سرزمین‌مان است.

در فصل سوم، رابطه بین مدیریت دانش و مدیریت منابع انسانی مورد بحث قرار می‌گیرد که یکی از جدیدترین مباحث مطرح شده در این حوزه بوده و جنبه جهانی دارد. نویسنده در ادامه انواع دانش انسانی شامل دانش ضمنی و دانش صریح را تعریف کرده و به توضیح کامل مباحث مربوطه می‌پردازد.

فصل چهارم در کتاب به ارتباط مدیریت منابع انسانی و مدیریت استراتژیک اشاره دارد در این فصل مباحث متعددی درباره مسایل فراگیر و کلان هر سازمان به صورت مبسوط مورد بحث و بررسی قرار گرفته و جدیدترین مطالب مربوط به مدیریت استراتژیک نیز در کنار نگاه تطبیقی مؤلف آورده شده است.

فصل پنجم در بر گیرنده مسایل خانواده، زنان، کودکان و تأثیرات متقابل مدیریت منابع انسانی است. در این فصل انتقال زنان و کودکان و سیاست‌های حمایت از خانواده با یک نگرش فرهنگی و اجتماعی مطرح می‌شود که خود به عنوان یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش توسعه هر کشور به شمار می‌رود.

در فصل ششم سرمایه اجتماعی، ظرفیت فرهنگی و مدیریت منابع انسانی مورد بررسی قرار گرفته است نویسنده در این فصل که بیشترین صفحات کتاب را به خود اختصاص داده به ارتباط سرمایه اجتماعی و مدیریت منابع انسانی پرداخته و در این راستا علاوه بر طرح مباحث شبکه‌های اجتماعی به اندازه‌گیرِی، تأثیرات مخرب، وجه منفی و سیاست‌های عملی سرمایه اجتماعی نیز نگاه ژرف داشته و توضیح کافی در این مورد ارائه داده است.

در فصل پایانی یعنی فصل هفتم کتاب نیز روابط کار، مسایل کارکنان، استخدام، ارزیابی مشاغل و سیستم مدیریت پاداش مطرح شده است.

آنچه این کتاب را به یک اثر مطلوب تبدیل کرده وجود مثال‌های واقعی از شرکت‌ها، سازمان‌ها و شرایط حاکم بر اقتصاد بین‌الملل است که برای درک بیشتر و بهتر مباحث به صورت جامعی ارایه شده و سعی در قابل فهم و ملموس کردن مطالب کتاب کرده است.

کتاب «مدیریت منابع انسانی پیشرفته» نوشته مهندس کاوه فرهادی توسط نشر علم در 792 صفحه منتشر شده است.
انتهای پیام/2302/ن20
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها