امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65276
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۵
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته رؤسای اتحادیه‌های دامداران استان‌ها در اتحادیه سراسری دامداران ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روز گذشته رؤسای اتحادیه‌های دامداران استان‌ها در اتحادیه سراسری دامداران ایران گردهم آمدند، تا مشکلات این بخش را با رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولید دامی مطرح کنند.

به گفته آنها این مشکلات به گوش مسئولان بالاتر رسید، تا مسائل و موانع تولید آنها برطرف کنند. آنها در این نشست بارها از رئیس مرکز اصلاح نژاد دام خواستند، تا موارد را به معاون امور دام و وزیر جهاد کشاورزی گزارش دهد.

عمده‌ترین مشکل دامداران، عدم پرداخت اعتبار 300 میلیارد تومان به دامداران، عدم تحویل سهمیه خوراک دام از سوی پشتیبانی، موانع صادرات، قیمت تمام شده تولید، نبود خرید تضمینی در محصولات دامی، عدم صدور پروانه دامداری از سوی اتحادیه‌های تخصصی، بود. 

دولت 300 میلیارد تومان را برای حمایت از دامداران تخصیص داده است، به تازگی 150 میلیارد تومان به استانها برای پرداخت به دامداران ابلاغ شده است، اما دامداران می‌گویند دریافت نکرده‌اند و روندی که برای توزیع ترسیم شده است، نادرست است. 

مدیرعامل اتحادیه دامداران مازندران در بخش مشکلات شیر گفت: 300 میلیارد تومان یارانه‌ای که برای صنعت شیر اختصاص داده‌اند منبع و مآخذ صحیحی ندارد و به استناد لیست‌های ارسالی به استان‌ها توزیع مناسبی نخواهد شد.

وی ادامه داد: توازن یارانه در استان‌های کشور صحیح نیست و برای استانی مانند مازندران که تولید بیشتری دارد، تنها سهمیه 380 تن شیرخام داده شده است.

کلاهی در مورد مشکلات گوشت هم گفت: افزایش قیمت علوفه از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در شهریور و مهر گذشته عرصه را برای تولید کنندگان تنگ‌تر کرد، این شرکت حتی علوفه مورد نیاز برای طرح خودکفایی گوشت را نیز نداد، این طرح که امیدواری‌های زیادی برای خودکفایی ایجاد کرده بود، در اجرا موفق نشد.

وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی امور دام قیمت خرید گوشت از دامداران را به حداقل قیمت یعنی 19 هزار تومان تعیین کرد که آن زمان این قیمت 7 هزار تومان زیر قیمت بود و این مشکلات تا حدی پیش رفت که وزارت جهاد هم در برابر اینگونه رفتارهای وزارت صنعت سکوت کردند.

یکی دیگر از تولید کنندگان استانی مازاد تولید دام سنگین را مشکل دامداران عنوان کرد و گفت: در حالی که تولید مازاد است برنامه‌ای برای صادرات و تنظیم بازار وجود ندارد، این دامها می‌توانند عامل انتقال بیماری باشند، از سوی دیگر روزانه باید با هزینه‌های سنگینی تغذیه شوند.

وی معتقد است، دولت طوری عادت کرده که صحبت‌ها و مصوبات جلسات را عملی نمی‌کند، اما تجمعات 50 نفری ظاهراً جواب بهتری می‌دهد.

وی با اشاره به تجمع دو روز پیش دامداران گفت: این تجمعات مصوبات خوبی برای دامداران داشت و وزارت صنعت قول داد، تا علوفه و نهاده دامداران را به موقع تحویل دهد و تعهدات قبلی در خصوص تامین نهاده و پرداخت معوقات انجام شود.

مدیرعامل اتحادیه کرمان نیز معتقد اس،ت اگر تولید زنجیره‌ای باشد قیمت تمام شده پایین می‌آید و تصمیم‌گیری‌های بی مورد همواره برای بخش دامداری مشکل‌ساز بوده است.

به گفته وی در حالی که براساس قانون بهره‌وری باید تمام محصولات کشاورزی خرید تضمینی شود، اما محصولات دامداران خرید تضمینی نمی‌شود. پول دامداران را می‌گیرند و علوفه نمی‌دهند و 5 سال در گردش حساب آنها می‌ماند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران خراسان رضوی نیز واردات را مهمترین مشکل عنوان می‌کند که در مرز با افغانستان دام‌های قاچاق دپو می‌شوند و اتفاقاً این دام‌ها با قیمت‌های بالاتری به مردم فروخته می‌شوند.

نماینده دامداران استان مرکزی معتقد است، یارانه 300 میلیارد تومانی باید به کشاورزان خرده پا هم پرداخت شود و می‌گوید آیا دامداری که خرجی روزانه‌اش با روزی 40 کیلوگرم شیر گاوش تأمین می‌شود، نباید یارانه شیر بگیرد؟

وی می‌گوید: اعتبار 300 میلیارد تومان به کارخانه‌ها داده شده و تنها گاوداری‌های صنعتی می‌توانند از این اعتبار بهره‌مند شوند.

وی پیشنهاد کرد که این اعتبار در اختیار مراکز جمع آوری شیر هم قرار بگیرد تا دامداران سنتی و خرده‌پا نیز بتوانند بهره‌مند شوند.

وی همچنین معتقد است در صورتی که این اعتبار برای تامین علوفه هزینه شود و نهاده دامداران با قیمت مناسب و به موقع تحویل شود، نتیجه مناسب‌تری خواهد داشت.

موسی شلی مدیرعامل اتحادیه دامداران استان البرز نیز معتقد است هزینه‌ها و قیمت تمام شده بسیار بالا است، بروکراسی اداری هم به شدت دامداران را تحت فشار قرار می‌دهد.

وی می‌گوید: باید تمام زنجیره تولید توسط یک بخش انجام شود که در این صورت پاسخگویی‌ها در حداقل زمان انجام خواهد شد.

سیروس روستا رئیس هیأت مدیره اتحادیه سراسری دامداران می‌گوید: دولت باید از همین الان برنامه سال آینده را داشته باشد، اینکه برنامه تولید، بازار و قیمت خرید از ابتدای فروردین چگونه خواهد بود.

وی معتقد است، برنامه صادرات چون مرحله زمان‌بری است برای تنظیم بازار مازاد گوشت جوابگو نخواهد بود، بنابراین دولت باید از طریق شرکت پشتیبانی امور دام به جمع‌آوری گوشت مازاد اقدام کند.

مشکلات دامداران کشور از زبان اتحادیه‌های استانی مطرح شد و ملاصالحی رئیس مرکز اصلاح‌نژاد دام در جمع‌بندی این صحبت‌ها گفت: قانون انتزاع روز گذشته از سوی دولت به وزارت جهاد گذشته ابلاغ شد. براساس این قانون مشکلات زنجیره‌ تولید، بروکراسی اداری، سیاستهای واردات و صادرات، مشکلات شرکت پشتیبانی امور دام در تامین نهاده، همه با اجرای این قانون قابل برطرف شدن است.

وی با بیان اینکه نمی‌شود زیاد به مردم فشار آورد ادامه داد: تولیدکنندگان هم باید به دنبال افزایش بهره‌وری باشند و باید با کاهش هزینه‌های دلالی و واسطه‌گری و تولید جزیره‌ای، قیمت تمام شده را پایین آورد.

ملاصالحی گفت: نمی‌توان تولید را به روش گذشته ادامه داد که آمارهای افتخار آمیزی هم ندارد. یکی از راه‌های کاهش قیمت تمام شده تامین نهاده است. طی سال‌های گذشته نوسان قیمت پدر تولید را درآورده است، تا در این نوسان بخشی هم به منافع نامشروعشان برسند.

وی ادامه داد: تشکل‌ها باید به بحث‌های فنی ورود پیدا کنند و مشکلات بخش فنی را تولید به تنهایی نمی‌تواند به دوش بکشد.

وی گفت: وزیر جهاد کشاورزی هم به رفع موانع صادرات و ورود اتحادیه‌ها و تشکل‌ها به این بخش تاکید دارد.

وی ادامه داد: با وجود عرضه فراوان و تولید مازاد گوشت، هنوز قیمت برای مصرف کننده کم نشده است و این بی انصافی محض است و دلیل آن عدم سلامت توزیع است که باید اصلاح کرد و حتی از کشورهای دیگر الگو گرفت.

ملاصالحی در مورد قاچاق دام نیز گفت: مسئولان نیز حساسیت دارند و رئیس سازمان دامپزشکی کشور به همراه گروه خود یک هفته است، در زاهدان به سر می‌برد تا مسئله قاچاق دام را چاره اندیشی کند.

وی گفت: سالانه 80 تا 100 هزار دام سنگین از مرزهای شرقی به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، اگرچه این میزان هم نباید قاچاق بشود اما تاثیری در تولید ندارد و پرداختن به این مسائل، تولیدکنندگان را منحرف خواهد کرد، باید مشکل صادرات حل شود

ملاصالحی همچنین در پاسخ به یکی از دامداران مبنی بر اینکه اعتبار 300 میلیارد تومان به کارخانه‌های شیرخشک داده نمی‌شود، گفت: اصلاً این طور نیست و براساس مصوبه به دامدارانی که شیر تولیدی را به کارخانه‌های شیرخشک تحویل داده‌اند نیز یارانه می‌گیرند.

در پایان مسائل و مشکلات دامداران قرار شد، از سوی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام به معاون امور دام و وزیر جهاد کشاورزی برای رفع آنها گزارش شود.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار