امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6528
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 237
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- پریسا چیذری:‌ گرانی کاغذ و بحرانی که در صنعت نشر پدید آمد از سویی ناشران و از سوی دیگر خریداران کتاب ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- پریسا چیذری:‌ گرانی کاغذ و بحرانی که در صنعت نشر پدید آمد از سویی ناشران و از سوی دیگر خریداران کتاب را دچار مشکل کرد. در حالیکه در سال گذشته هر کتاب حدودا صفحه‌ای 20 تومان عرضه می‌شد در سال جدید به صفحه‌ای 50 تومان رسیده است. از اینرو برخی ناشران مجبور شده‌اند تا تعداد کتاب‌های کمتری را منتشر کنند و از سویی فونت کتاب‌ها ریزتر از حد استاندارد شود تا در صفحات کمتری منتشر شود.
 
این عدم رعایت استاندار فونت مسائلی مانند خسته کردن چشم را به همراه دارد و مخاطب را خسته می‌کند اما انگار چاره‌ای نیست در این میان برخی از افرادی که برای خرید کتاب به نمایشگاه بین المللی کتاب آمده اند ترجیح می دهند کتاب های جدید خریداری نکنند یا اگر کتاب‌هایی تجدید چاپ شده‌اند سراغ چاپ قبلی را بگیرند.
 
زمانی بود که با 250 تومان هم می‌شد کتاب‌های ارزشمندی را  خریداری کرد. البته در این دوره از نمایشگاه کتاب با قیمت‌های این چنینی از چاپ‌های قدیمی موجود است. به طور نمونه می توان به کتاب سینمای اشراق از منظر آوینی که سال 77 در انتشارات بنیاد سینمایی فارابی اشاره کرد.

خریداری کتاب در نمایشگاه با قیمتی بسیار کمتر از یک بسته آدامس خیلی بعید به نظر می‌رسید اما مراجعه کنندگان می‌توانند به روند گشتن به دنبال کتاب چاپ شده در سال های گذشته کورسوی امیدی داشته باشند! البته برخی از ناشران علی‌رغم اینکه کتاب‌ها چاپ قدیمی هستند و با قیمت قدیم کاغذ تولید شده‌اند با یک برچسب مشکل خود را حل کرده‌اند.

البته در واقع این حل مشکل نیست که قیمتی بیش از روی جلد با برچسبی روی کتاب چسبانده شود و قیمت جدید در برخی موارد شامل تخفیف نمایشگاهی شد که البته باز هم بیش از قیمت روی جلد می‌شود. برخی از غرفه‌داران که برچسب قیمت جدید هم روی کتاب نچسبانده‌اند از دادن تخفیف نمایشگاهی با این توجیه که کتاب گران شده است و این آثار چاپ قدیم هستند، امتناع می‌کنند که این مسئله هم اخلاقی به نظر نمی‌رسد.

شاید اگر در سال‌های آینده کتاب‌ها حجیم با حجم بسیار کم و فونت بسیار ریز منتشر شدند و به همراه کتاب ذره‌بینی اهدا شد، نباید تعجب کرد! شاید روزی برسد که کل یک کتاب در صفحه منتشر شود و ذره‌بین هم مشکل را حل می‌کند.

عرضه کتاب در نمایشگاه شرایطی دارد که هر سال ضوابط آن‌ها تکرار می‌شود، مثلا کتاب‌هایی حق شرکت در نمایشگاه را دارند که مربوط به دو سال اخیر باشد و اگر کتابی برای سال‌های قبل باشد اجازه ارایه در نمایشگاه را ندارد و در صورت ارایه جمع‌آوری خواهد شد اما مخاطبان این آیین نامه را جدی نگیرند چون در واقع به آن توجهی نمی‌شود.

برخی از انتشاراتی‌ها در این دوره به دلیل گرانی کاغذ کتاب‌های کمتری را منتشر کرده‌اند و برخی هم که دست پر به نمایشگاه آمده‌اند می‌گویند گرانی کتاب باعش شده است که فروش‌ها نسبت به سال گذشته خیلی کمتر باشد.

مهم‌ترین مساله‌ای که نمایشگاه امسال با آن دست و پنجه نرم کرد کسادی و خلوتی است. بسیاری از ناشران از وضعیت فروش‌ نسبت به سال گذشته گلایه‌مند هستند و  بسیاری از آن‌ها دل‌شان را به فروش نمایشگاه خوش کرده بودند اما این اتفاق نیفتاد.

ارائه آمار‌های ضد و نقیض درباره  رونق بازار نشر، افزایش میزان بازدیدکنندگان و خریداران و همچنین سرانه مطالعه هم بخش دیگری از فعالیت‌ها است. اما می‌توان گفت که تعداد شمارگان کتاب‌ها خود به خوبی گویای میزان استقبال علاقه‌مندان به کتاب است. اما متاسفانه مسئولان کوچک تر شدن سبد خرید کتاب را با مقایسه عدد بزرگتر شده خرید، می‌سنجند!

در واقع نمایشگاه امسال، آخرین نمایشگاهی است که دولت دهم برگزار می‌کند و برخی معتقدند برخی از بی نظمی‌ها و دل نسوزاندن‌ها به دلیل پایان دولت است و برای مسئولان تفاوت چندانی نمی‌کند. سید محمد حسینی از ابتدا در مقام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دولت به ایفای خدمات پرداخت. معاونت فرهنگی این وزارتخانه هم  در طول چهار سال گذشته سه مدیر متفاوت را تجربه کرد.

محسن پرویز نخستین معاون فرهنگی در دولت دهم فعالیت خود را در این سمت از دولت نهم و از زمانی که محمدحسین صفارهرندی بر مسند وزارت ارشاد تکیه زده بود شروع کرد و در ابتدای دولت دهم همراه حسینی شد. وی نخستین نمایشگاه کتاب دولت دهم را هم در مقام رئیس نمایشگاه برگزار کرد و پس از آن جای خود را به بهمن دری داد.

دری هم پس از رسیدن به مقام معاون فرهنگی وزارت ارشاد ریاست نمایشگاه‌های بیست و چهارم و بیست و پنجم را بر عهده داشت. دری رفت و علی اسماعیلی آمد. وی از بتدا به عنوان سرپرست فعالیت خود را آغاز کرد و همچنان که ماه‌های پایان دولت دهم سپری می‌شود هنوز حکم معاونت وی نخورده است که این موضوع هم جای سوال فراوانی دارد. بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب هم در کارنامه اسماعیلی با همه فراز و فرودها ثبت خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها