امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 23
۱۲:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6529
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 120
عابس قدسی مدیر انتشارات سپیده باوران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره وضعیت نمایشگاه کتاب گفت: هم فروش و هم استقبال مردم از نمایشگاه ...

عابس قدسی مدیر انتشارات سپیده باوران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره وضعیت نمایشگاه کتاب گفت: هم فروش و هم استقبال مردم از نمایشگاه خیلی خیلی کمتر از سال‌های گذشته است.

وی درباره نحوه اختصاص غرفه‌ها هم اظهار داشت: امسال تصورمان این بود که با وجود حذف بعضی ناشران و شرکت نکردن آنها در نمایشگاه وضعیت اختصاص غرفه‌ها بیشتر شود اما باز هم بخش دولتی، نمایشگاه را حق خودش می‌داند و بازهم جزیره‌هایی در نمایشگاه در اختیار بخش دولتی است و انگار فضایی که به دیگر ناشران می‌دهند، صدقه است و مصداق اسب پیشکشی که نباید دندانش را شمرد و لذا هر سال این وضعیت بدتر می‌شود.

مدیر انتشارات سپیده باوران گفت: اگر نگاهی تطبیقی بین غرفه ناشرانی که کتاب خوب و با محتوا دارند با ناشرانی که فقط نام انقلاب را یدک می‌کشند، بیندازید، قطعا متوجه اختصاص ناعادلانه فضا می‌شوید.

وی افزود: امروز به گونه‌ای نیست که موضوع انقلاب و دفاع مقدس کهنه شده باشد و مخاطب نداشته باشد، فروش سوره مهر و  روایت فتح نشان می‌دهد که اگر محتوا فاخر باشد، این کتاب‌ها مشتری دارند. اما متاسفانه کسانی هستند که در طول سال زحمتی به خود نمی‌دهند و کتاب‌های بسیار کم و سطحی عرضه می‌کنند اما هر سال در نمایشگاه غرفه بزرگتری دارند.

قدسی گفت: به نظر می‌رسد مسئولان نمایشگاه مقابل بخش دولتی تسلیم هستند. اما آیا این نگاه عادلانه است که چون نهادی دولتی است، هر چه دلش بخواهد فضا در نمایشگاه داشته باشد؟ کتاب یک مقوله فرهنگی است و مخاطب کتاب هنری وقتی به نمایشگاه می‌آید باید فضا و امکانات به گونه‌ای باشد که حداقل بتواند همه عنوان‌ها را ببیند. درباره مخاطبان و ناشران دیگر کتاب‌ها هم وضع به همین گونه باید باشد و اختصاص عادلانه فضا ایجاب می‌کند که حداقل در نمایشگاه شهروند درجه یک و دو نداشته باشیم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها