امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65294
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۵
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ یوکیو آمانو مدیر کل آژانس در نشست امروز شورای حکام تاکید کرد که توافق هسته‌ای بین ایران و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ یوکیو آمانو مدیر کل آژانس در نشست امروز شورای حکام تاکید کرد که توافق هسته‌ای بین ایران و 5+1 بر اساس گام های تعیین شده انجام شده است تا آب سردی را بر تلاش‌های صهیونیست‌ها درباره پرونده هسته‌ای ایران بریزد.

وی اقدامات صورت‌گرفته و تعهدات ایران را «گام مثبتی رو به جلو» خواند، اما گفت هنوز «کارهای زیادی باید صورت گیرد» تا همه مسائل حل‌نشده در مورد برنامه هسته‌ای ایران مرتفع شود.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی در حالی امروز آغاز شد که حسن نیت ایران در همکاری‌های داوطلبانه با آژانس فضای مثبتی را بر روابط دو طرف ایجاد کرده است ولی در مقابل صهیونیست‌ها و کشورهای غربی تلاش گسترده‌ای را برای تخریب این فضای همکاری آغاز کرده‌اند.

ایران که در ادامه همکاری‌های خود با آژانس توافقی 7 ماده‌ای را پس از اجرای توافق 6 ماده‌ای آمانو-صالحی به امضا رسانده و در مقابل آژانس هم در گزارش آخر خود از پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای استقبال کرد.

در آخرین گزارش مدیرکل آژانس که 19 صفحه بود،‌ اقدامات ایران و پایبندی به تعهداتش در 24 نوامبر «یک گام مثبت» تلقی شده و تصریح می‌کند: ایران در چارچوب زمانی سه ماهه 6 اقدام عملی که درباره آنها با آژانس توافق کرده بود را عملی کرده و آژانس عدم انحراف در مواد و تأسیسات هسته‌ای ایران را تأیید می‌کند.»

گزارش مدیر کل آژانس اول اسفند در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفت و قرار است امروز این گزارش در نشست 35 عضو شورای حکام مورد بررسی قرار گیرد. 

در چنین شرایطی صهیونیست‌ها خود را به آب و آتش می‌زنند تا همچنان موضوع هسته‌ای ایران را در شورای حکام به عنوان موضوعی حساس و خطرناک جلوه دهند و در همین راستا خبرگزاری رویترز هفته گذشته مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال گذشته از انتشار گزارشی درباره برنامه هسته‌ای ایران که اطلاعی از محتوای آن در دست نیست خودداری کرده است. طبق ادعای این خبرگزاری انگلیسی منابع مطلع گفته‌اند آژانس به علت تحرکاتی در سیاست خارجی ایران که به دنبال بهبود روابط تهران با سایر کشورها بود تصمیم به عدم انتشار این گزارش گرفت.

منابع مطلع گفته‌اند راهی برای اطلاع از محتوای اطلاعاتی که آژانس گردآوری کرده بوده وجود نداشته است، اگر چه یکی از این منابع گفته این گزارش به نگرانی‌ها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران دامن می‌زد.

گفتنی است امروز علاوه بر پرونده ایران به پرونده‌های مربوط به کشورهای ژاپن و سوریه نیز پرداخته خواهد شد و نکته قابل توجه دیگر این است که امروز در نشست شورای حکام علاوه بر گزارشی از همکاری‌های فراپادمانی و داوطلبانه تهران با آژانس، درباره اقدامات انجام شده توسط دولت ایران در چارچوب توافق با 5+1 نیز که آژانس مسئولیت نظارت بر آن را بر عهده گرفته نیز بحث خواهد شد.

به نظر کارشناسان همکاری‌ها با آژانس می تواند بهبود قابل ملاحظه ای در روابط ایران و 5+1 ایجاد کند و برخی از موانعی را که برای توافق با ایران وجود داشت را برطرف کند ولی سوال اینجاست که روند همکاری‌ها تا کجا خواهد بود و آیا پایانی برای مطالعات ادعایی که مبنای همکاری‌های فراپادمانی ایران با آژانس شده، وجود دارد به ویژه آنکه در توافق 7 ماده ای اخیر بین ایران با آژانس، تهران پذیرفته موضوعات مطرح شده در مطالعات ادعایی همچون بحث درباره چاشنی‌های انفجاری الکتریکی(EBW)، معدن ساغند یزد، مرکز لیزر لشکرآباد و کارخانه تغلیظ اردکان را هم مورد توجه قرار دهد و اطلاعاتی را در اختیار بازرسان قرار دهد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها