امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۹:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65312
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۵
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» اظهارات اخیر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» اظهارات اخیر صهیونیست‌ها در مورد اینکه کاهش تحریم‌ها علیه ایران طبق توافق اولیه «ژنو» موجب می‌شود تا تجار برای برقراری رابطه تجاری به سمت ایران هجوم ببرند را رد کرد و گفت که هنوز 95 درصد تحریم‌ها برجای خود باقی است و ما قصد داریم این تحریم‌ها را اجرا کنیم و در حین مذاکرات برای رسیدن به راه‌حل جامع این تحریم‌ها را اجرا می‌کنیم.

رئیس‌جمهور آمریکا درباره اظهارات خود مبنی بر اینکه تمامی گزینه‌ها برای ایران روی میز قرار دارد و این گزینه‌ها شامل گزینه نظامی می‌شود، گفت: من می‌دانم که آنها (ایرانی‌ها) این حرف را جدی تلقی می‌کنند. اطمینان زیادی داریم که آنها 35 هزار نیروی نظامی آمریکا را در منطقه که بنابر دستور رئیس‌جمهور در تمرینات نظامی مشارکت می‌کنند می‌بینند. آنها باید حرف‌های مرا جدی بگیرند و همچنین مردم آمریکا نیز باید آنها را جدی بگیرند. اسرائیل و عربستان نیز باید این حرف‌ها را جدی بگیرند.

اوباما همچنین مخالفت‌های خود با تحمیل تحریم‌های بیشتر علیه ایران در حین این دوره 6 ماهه مذاکرات اعلام کرد اما اظهارنظری درباره تقاضای نتانیاهو مبنی بر جلوگیری از غنی‌سازی اورانیوم نکرد.

مذاکرات صلح به شکست بیانجامد، توانایی آمریکا برای محافظت از اسرائیل محدود می‌شود

اوباما در این مصاحبه همچنین «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل را ترغیب کرد تا از فرصت صلح با فلسطینیان بهره گیرد و تأکید کرد که مهلت مذاکراه برای توافق میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان رو به اتمام است.

وی همچنین تأکید کرد که «محمود عباس» رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین درباره تمایلش در به رسمیت شناختن اسرائیل و حق موجودیت آن صادق است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در اینباره اینگونه ادامه داد: ما ظرف ماه‌های آتی به نقطه‌ای می‌رسیم که طرفین (اسرائیل و فلسطینیان) مجبورند تصمیماتی درباره چگونگی پیشروی خود اتخاذ کنند و امید و انتظار من این است که علیرغم چالش‌های سیاسی شگفت‌انگیزی که وجود دارد، بنیامین نتانیاهو و عباس بتوانند از اختلافات خود عبور کنند و به چارچوبی برسند که ما را به سمت صلح سوق دهد.

اوباما تأکید کرد که اگر مذاکرات صلح به شکست بیانجامد، آمریکا توانایی محدودی برای محافظت از اسرائیل در مقابل عواقب بین‌المللی خواهد داشت.

رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به اسرائیل ادامه داد: اگر شما شاهد هیچ توافق صلح نباشید و شهرک‌‌سازی ادامه داشته باشد و ما در سالهای گذشته شاهد شهرک‌سازی تهاجمی بیشتر در مقایسه با سال‌های بسیار قبل‌تر بودیم. اگر فلسطینیان به این باور برسند که احتمال یک دولت مستقل فلسطینی دیگر قابل دسترسی نیست، آنوقت است که توانایی ما برای مدیریت عواقب بین‌المللی محدود می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تحسین تلاش‌های کری در پیشبرد مذاکرات سازش اسرائیل و فلسطینیان گفت که کری با کمک ژنرال بازنشسته «جان آلن» فرمانده سابق آمریکا در افغانستان نیازهای امنیتی اسرائیل را کشف کرد.

وی ادامه داد: آنها طرحی را برای رویارویی با تپه اردن، رویارویی با تهدیدات بالقوه اسرائیل مطرح کردند که جزئیات آن و میزان این طرح‌ها بی‌سابقه بوده است.

عباس قرار است ۱۷ مارس با اوباما دیدار کند اما رئیس‌جمهور آمریکا هیچ جزئیاتی درباره این مذاکرات نداد و تنها گفت که این مذاکرات فشرده، مفصل و دشوار خواهد بود.

اوباما ادامه داد: کری تقریباً هر هفته درباره این فرایند سازش به او اطلاع می‌دهد و به طور مداوم از او راهنمایی می‌خواهد.

وی گفت که در ماه‌های اخیر درباره مذاکرات سازش اسرائیل و فلسطینیان اظهار نظری نکرده است زیرا قصد ندارم کسی از مطبوعات را دور بزنم و از پاسخ دادن به آنها طفره روم.

اوباما تأکید که عباس دربراه تمایلاتش برای به رسمیت شناختن اسرائیل و حق موجودیت آن، به رسمیت شناختن نیازهای امنیتی قانونی اسرائیل مهار خشونت، رفع این موضوعات به شیوه دیپلماتیک که نگرانی‌های مردم اسرائیل را برطرف کند صادق است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم این یک فرصت نادر نه تنها در قلمرو فلسطینیان بلکه در خاورمیانه است. به نظر ما بهره نبردن از این فرصت یک اشتباه است.

اوباما گفت: نتانیاهو فرصت رفع نزاع طولانی‌مدت را به دست آورده است و در یک دولت دموکراتیک و یهودی اسرائیل حبس شده است. برای نتانیاهو، به چنگ آوردن این لحظه، شاید بزرگترین هدیه‌ای باشد که می‌تواند به نسل‌های آینده اسرائیل بدهد اما این سخت است و من بعنوان فردی که یک شغل تقریباً سخت دارد، همیشه با سیاست‌های افراد دیگر همدردی می‌کنم.

توصیه مادر اوباما

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که مادرم همیشه عادت داشت به من بگوید و من همیشه توجهی به آن نداشتم اما هرچه بزرگتر شدم با آن بیشتر موافق بودم این بود که اگر چیزی را می‌دانی و باید انجام دهی، حتی اگر دشوار یا ناخوشایند بود، به خوبی پیش برو و آن کار را انجام بده زیرا تعلل و منتظر ماندن کمکی نخواهد کرد.

هیچ کس نتوانسته مرا متقاعد کند که اقدام نظامی گسترده در سوریه مشکل را رفع می‌کند

وی درباره سوریه ادامه داد که آمریکا همچنان به دنبال راهی برای رفع درگیری‌های سوریه از طریق دیپلماتیک است و جهان می‌بایست تلاش کنند پاسخ بهتری برای وضعیت بشردوستانه سوریه پیدا کنند.

اوباما گفت: من به تمامی طرح‌های بازی نگریسته‌ام به تمامی طرح‌های جنگ، همگی سناریوها نگریسته‌ام و هیچ کس نتوانسته مرا متقاعد کند که اقدام نظامی گسترده در حقیقت مشکل را حل می‌کند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که آنچه انجام می‌دهیم وضعیت را بدتر نمی‌کند یا در شرایطی که تقاضاها و خواسته‌های زیادی در آمریکا وجود دارد و تعهدات بین‌المللی زیادی در کشورهای خارجی داریم، غرق سرمایه‌گذاری در کشوری (برای جنگ) نمی‌شویم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها