امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۲۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6534
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌علی اسماعیلی رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌علی اسماعیلی رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ گفت.

اسماعیلی ضمن ارائه گزارشی از نمایشگاه کتاب اظهار داشت: برای انتخاب ناشران برتر و معرفی آنها در آئین پایانی نمایشگاه کتاب دستورالعملی داریم که بر اساس آن اعضای هیئت داوری را تعیین کردیم، از بهمن ماه حکم این افراد ابلاغ شد و در ادامه شیوه‌نامه را مصوب کردیم و از آن پس فعالیت‌ها آغاز شد. پس از جلسات نهایتا به جمع‌بندی رسیدیم، هر سال اینگونه است که در بخش کودک و بزرگسال بین ناشران داخلی و خصوصی ناشرانی را انتخاب می‌کنیم.

وی افزود: بر اساس معیارهایی که از پیش تعیین شده ناشران منتخب معرفی می‌شوند. مثلا یکی از معیارها داشتن بالای 15 عنوان کتاب و یا موارد دیگری است. از مجموع 4 هزار ناشر 2 هزار ناشر فعال هستند. این هم یکی از معیارهاست که پس از این مرحله دوباره ناشرانی که بیشترین عناوین را داشته‌اند بررسی می‌کنیم، مثلا ناشری که 156 عنوان دارد طبق این معیار در رتبه نخست قرار می‌گیرد بعد وارد مرحله سوم می‌شویم. در این مرحله بر اساس جدول امتیازات تهیه‌ شده به هر ناشر امتیازی می‌دهیم، 14 آیتم تعیین شده که بر اساس آن حدود 600 امتیاز را در نظر گرفتیم. در نهایت طبق امتیازات در بخش‌های کودک و نوجوان ناشر دولتی و خصوصی انتخاب می‌شود. همین امر در بخش تهران و شهرستان‌ها هم صورت می‌گیرد. در این راستا امروز صبح جلسه‌ای داشتیم تا معرفی ناشران را نهایی کنیم اما هنوز نهایی نشده و به جلسه فردا موکول شد.

وی درباره این روند افزود: این روند انتخاب طولانی مدت است و زمانی 6 یا 7 ماهه می‌طلبد اما ما این موضوع را در ایام نمایشگاه انجام می‌دهیم. امیدواریم از امروز و امسال استارت انتخاب ناشران سال آینده را بزنیم البته بنا بوده این امر در هفته کتاب صورت گیرد اما دو سالی است که در نمایشگاه کتاب انجام می‌شود ولی باید بدانیم که در نمایشگاه فرصت کم است.

اسماعیلی درباره غرفه برتر اضافه کرد: این موضوع هم بر اساس یک سری شاخص و معیارها صورت می‌گیرد تا بهترین غرفه را در همه بخش‌ها داشته باشیم. هم در بخش داخلی، بین‌الملل، دانشگاهی، عمومی، خصوصی، شهرستان‌ها و تهران؛ امیدواریم امشب به جمع‌بندی برسیم تا فردا برترین‌ها را اعلام کنیم.

رئیس نمایشگاه کتاب درباره رونمایی از سند چشم‌انداز صنعت چاپ اضافه کرد: این مهم روز گذشته انجام شد. شورای سیاستگذاری تشکیل و در نهایت تلاش کردیم سال گذشته سند چشم‌انداز را تدوین کنیم اما در نمایشگاه کتاب فرصتی نیست که از این سند بهره بریم. این موضوع را به پس از نمایشگاه کتاب موکول کردیم.

وی ادامه داد: امسال برای اولین بار مجموعه قوانین، آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل و روابط را به صورت یک کتاب تهیه کردیم که فردا در مراسم اختتامیه از آن رونمایی می‌شود. این اثر امروز چاپ شد و فردا در اختیار عموم قرار می‌گیرد. 10 کتابی هم که قبلا وعده داده بودیم آماده شده و در مراسم افتتاحیه رونمایی می‌شود.

رئیس نمایشگاه کتاب درباره بخش بین‌الملل توضیح داد: ما هنوز به قانون کپی‌رایت نپیوسته‌ایم و این قانون در جامعه ما به رسمیت شناخته نمی‌شود ولی باز بخش بازار جهانی را با این هدف ایجاد کرده‌ایم تا فرصت چگونگی حضور ناشران ایرانی را در فضای بین‌الملل فراهم کنیم اما کم و بیش ارتباطات خوبی در این بخش ایجاد شده و برای اولین بار حدود 40 هزار عنوان کتاب نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و در حال حاضر حدود 247 هزار عنوان در بخش ناشران بین‌الملل داریم.

اسماعیلی درباره خرید‌های خود از نمایشگاه کتاب گفت: من بیشتر کتاب‌های تخصصی در موضوعات امنیتی و مدیریت خریدم.

این مقام مسئول درباره آخرین آمار تخلفات بیان داشت: امسال نمایشگاه ما پاک‌ترین نمایشگاه از نظر مسائل اینگونه بود. این موضوع را بر اساس آمار مستند ارائه می‌کنم چرا که ما کمترین آمار تخلفات را امسال داشتیم.

وی افزود: سالهای گذشته وقتی فضای بین‌الملل در داخل مجموعه بود هیچ سفیر و رایزنی نمی‌توانست به صورت خاص در آن حضور داشته باشد اما امسال حضور چشمگیر ناشران و شخصیت‌های سایر کشورها را شاهدیم. بر اساس آمار و نسبت به سال گذشته ما کاهش بازدید‌کننده از بخش بین‌المللی را نداشتیم و آمار روز گذشته بازدید ما نسبت به سال گذشته نیز کاهش نداشته، حتی با افزایش هم مواجه است. از نظر تعداد عناوین آمار بیش از سال گذشته است و دیروز در بخش بین‌الملل صد هزار نفر بازدید‌کننده داشتیم. ما تا امروز از سوی هیچ ناشری تقاضای تخلیه غرفه و ترک نمایشگاه را نداریم.

رئیس نمایشگاه تصریح کرد: همه مسئولان بازدید‌کننده نظم امسال نمایشگاه را نسبت به 25 دوره گذشته بی‌نظیر دانستند و از نظر حجاب هم انصافا در این دوره شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی درباره نشست‌های تخصصی هم آنها را بی مانند دانست و خاطرنشان کرد: تلاش کرده‌ایم جنبه نمایشگاهی این دوره به فروشگاهی آن غلبه یابد تا نشست‌های امسال نمایشگاه هدایت‌ شده باشد.

اسماعیلی در پاسخ به فارس درباره بن‌کارت‌های دانشجویی اعلام کرد: آمار شب گذشته نشان می‌دهد 158 هزار و 415 دانشجو بن‌کارت دریافت کرده‌اند البته مدت مراجعه به بانک به پایان رسیده است.

وی در پاسخ به اینکه چرا برای طلاب تمهیداتی اندیشیده نشده گفت: این موضوع ظاهرا صحت نداشته است. وقتی با مسئول نرم‌افزار صحبت کردیم گفت که ما محدودیتی نداشته‌ایم و طلاب با کد 5 رقمی خودشان هم می‌توانستند وارد سایت شده و ثبت‌نام کنند. آمار ما نشان می‌دهد 1000 طلبه ثبت‌نام کرده‌اند اما در حال تمهید بحث اعتبار هستیم.

این مقام مسئول درباره حضور ناشران متخلف امسال در نمایشگاه سال آینده توضیح داد تخلف تخلف است و میزان تخلفات مشخص، در مجموع کمتر از 1400 تخلف به شکل‌های مختلف را شاهد بودیم. البته این عدد حدودی است و قرار است پس از نمایشگاه آمار دقیق در این راستا طی نشستی اطلاع‌رسانی شود.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره ناشران و تخلفات آنها افزود: ما در این دوره واگذاری غرفه به غیر را نداشته‌ایم و درصد تخلفات اینگونه در نمایشگاه با کاهش مواجه بوده. ما نگاه سختگیرانه نداریم و ناشری را نمی‌یابید که درخواست غرفه داده باشد اما غرفه‌ای نگرفته باشد.

وی در پایان این پرسش و پاسخ در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه آخرین روز نمایشگاه نزدیک است دغدغه رئیس چیست گفت: امسال به لحاظ امنیت در آرامش کامل هستیم و هیچ نگرانی‌ای در این 10 روز نداشتیم. تنها دغدغه ما حضور مردم است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار