امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۱۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6537
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۵۵
تعداد بازدید: 185
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، فردا آخرین روز برپایی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است و باز غرفه و سالن ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، فردا آخرین روز برپایی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است و باز غرفه و سالن کودکان و نوجوانان از میزان استقبال اندکی نسبت به سال گذشته برخوردار بود .

وارد سالن‌های کودک و نوجوان که می‌شوی ناعدالتی در تقسیم غرفه‌ها موج می‌زند به گونه‌ای که برخی از انتشاراتی‌ها به قول خودشان قدر و سرشناس از غرفه‌های بسیار بزرگ و باشکوهی برخوردار هستند که آنقدر میزان غرفه‌هایشان زیاد است که کتاب‌های قطور خود را وسط سالن باز کرده‌اند که بازدیدکنندگان به سهولت می‌تواند حتی در 10 فرسخی نمایشگاه آن را مشاهده کنند و غرفه‌هایی هم هستند که بازدیدکنندگان باید از دیگر بازدیدکنندگان خواهش کنند تا مقداری کنار رفته تا آنها نیز کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

                   
 
 
                     *     واگذاری غرفه‌های سالن کودک و نوجوان طبق مصوبه وزارت ارشاد بوده است

به همین منظور با عبدالعظیم فریدون، مدیرعامل انتشارات محراب قلم و یکی از مسئولان واگذاری غرفه‌ها به ناشران در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به گفت‌وگو نشستیم، وی درباره تقسیم ناعادلانه متراژ غرفه‌ها، می‌گوید: کسانی که به ناعدالتی واگذاری غرفه‌ها اعتقاد دارند، باید استدلال درستی از این مهم داشته باشند.
 


 

وی اضافه می‌کند: ناشران نزدیک 25 هزار عنوان کتاب طبق لیستی که از خانه کتاب دریافت کرده‌ایم، لیست داده‌اند که طبق بیش از 6 هزار متر مربع وسعت مفید غرفه‌های کودک و نوجوان هر 4 کتاب در یک متر جا داده شد.

فریدون ادامه داد: در واگذاری غرفه‌ها به ناشری که آثارشان برگزیده کتاب سال، فصل و مرجع بوده، امتیازهای اندکی قائل شده بودیم که بسیار اندک بود چراکه تفاوت ناشری که کتاب 7 الی 8 صفحه‌ای ترجمه‌ای منتشر می‌کند باید با تفاوتی با سایر ناشران وجود داشته باشد، همچنین طبق شاخص‌ها این امتیاز را درنظر گرفته و به واگذاری غرفه‌ها پرداختیم هر کسی می‌گوید ناعادلانه است به بنده مراجعه کند چراکه امتیازات داده شده به ناشران طبق مصوبه وزارت ارشاد بوده است.
 
عدم قبول شورا برای انتقال سالن کودک به بخش دانشگاهی کم لطفی دوستان بوده است 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایتکه قرار بوده که بخش سالن کودک و نوجوان به بخش سالن دانشگاهی انتقال یابد اما طبق صحبت‌های علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای شورا این تغییر مکان را نپذیرفتند، دلیل عدم قبولی این مهم چه بوده است: دلیل‌اش این است که دوستان کم‌لطفی کرده و عکس آن را بیان کردند.

وی اضافه می‌کند: ما خواهش کردیم که سالن کودک و نوجوان در بخش دانشگاهی برپا شود، اما دوستان فرمودند بررسی می‌کنیم و بعداً گفتند چون بخش بین‌الملل آن طرف خیابان شهید بهشتی واقع شده است، کتاب‌های دانشگاهی و کتاب‌های بین‌الملل تقریباً مخاطبانشان مشابه است این‌ها کنار هم باشند بهتر است و شما نمی‌توانید در این مکان حضور یابید وگرنه ما مخالفت نکردیم.
 
 4 سال است که اعلام می‌کنیم سالن کودک به بخش کتب دانشگاهی انتقال یابد

فریدون با بیان اینکه 4 سال است می‌گوئیم سالن کودک و نوجوان به بخش کتب دانشگاهی انتقال یابد، ادامه می‌دهد: ما می‌گوئیم گرچه نگاه اقتصادی برای ناشران مهم است اما اولویت با مخاطبان است نه با ناشران یعنی ما برای مخاطب در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور یافتیم نه برای منفعتمان؛ چراکه به واسطه کودکان و نوجوانان است که جیب‌مان پر یا خالی می‌شود، من برای مخاطب به نمایشگاه آمده‌ام نه اینکه جیب مخاطب را خالی کنم.
 
وی با اشاره به این مطلب که اولویت نخست برای یک ناشر باید راحتی مخاطب باشد، می‌گوید: کودکان که به بازدید از غرفه‌های کودک می‌آیند باید با نشاط باشند نه اینکه از ضلع جنوبی و شرقی خیابان بهشتی که جمعیت بسیاری از آن مسیر می‌آیند کودک 2 و 3 ساله مسافت طولانی را طی کند، که دیگر نائی برای خرید باقی نماند.

فریدون عنوان می‌کند: چه طوری می‌شود که ما مخالفت کرده باشیم، امسال 4 سال است که معتقدیم سالن کودک و نوجوان باید در بخش سالن کتاب‌های دانشگاهی برپا شود نه به خاطر ناشر بلکه به خاطر مخاطب.؛ همچنین یکی از ضعف‌های بزرگ نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بحث و موقعیت جغرافیایی است.             
 
 
سالن‌های کتب کودک و نوجوان مقاوم نیستند

این کارشناس حوزه نشر در پاسخ به این سوال که آیا برای سال آینده برنامه خاصی برای بهتر برگزار شدن نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان در نظر گرفته شده است، می‌افزاید:‌ نه ما اختیاری نداریم، برنامه‌ها دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است ما به دوستان می‌گوئیم و چهارمین سال است که اعلام می‌کنیم اینجا جای مناسبی برای کودکان و نوجوانان نیست؛ می‌دانیم آنها نیز محدودیت دارند.

وی اضافه می‌کند: والدین دو یا سه شغله و گرفتار هستند و در طول سال نمی‌توانند فرزندانشان را برای خرید ببرند به نوعی مخاطب ما مخاطبی است که خود به تنهایی امکان خرید را به بیرون ندارد یک 10 روزی است که والدین به اجبار و از روی ناچاری هم شده، به خرید یک ساله کودک خود در نمایشگاه کتاب می‌پردازند که باید این امکان را به خوبی برای آنها فراهم کنیم تا با آرامش و خاطره خوب خرید کنند اما این فاصله خاطره خوبی نیست.                                                     

فریدون ادامه می‌دهد: خود غرفه‌ها از لحاظ ساخت و ساز، خوب نیست به جزء سال 24  کودک و نوجوان بقیه سالن‌ها کودک اسپیس است که نه مقاوم و نه قابل اعتماد هستند باید به نظر ما بهترین سالن‌ها برای کودکان و نوجوانان درنظر گرفته شوند به ناشران فکر نکنند به کودکان فکر کنند که اگر باد و بارانی بیاید خیلی حوادث در این سالن رخ می دهد که اصلاًمقاوم نیست.
 
کف‌پوش‌های این سالن، خردسالان و کودکان را دچار بیماری‌های ریوی می‌کند

وی می‌افزاید: با همه محدودیت‌هایی که وجود دارد، باید تلاش کنیم که با توجه به سن و نیاز مخاطبان‌مان، به اولویت‌بندی غرفه‌ها بپردازیم چراکه نباید کودکان و نوجوانان را به دلیل اینکه بچه هستند و صدایشان در نمی‌آید، نادیده بگیریم.

فریدون در پایان ادامه می‌دهد: موکت‌های سالن کودک و نوجوان را متری 7 هزار تومان اجاره کرده‌ایم که کودکان به ویژه خردسالان به دلیل فاصله کم‌شان با موکت‌های آلوده، همه ریه‌هایشان از بین می‌رود؛ این نوع موکت کاری‌ها در سالن کودک و نوجوان برای بچه‌ها خوب نیست.                                                                                            
 
 
بر اساس این گزارش، متإسفانه غرفه‌ها و سالن‌های کودک و نوجوان در حیاط مصلی امام خمینی (ره) که دارای پله‌های بسیار بوده، برپا شده است که این امر نه تنها کودکان و خردسالان را با خستگی و بی‌میلی به خرید کتاب و دیدن غرفه‌ها مواجه کرده است بلکه موجب شده تا خانواده‌ها هم زیاد رغبتی به مراجعه و بازدید از سالن کودک و نوجوان نداشته باشند.                                                                                                                                                                                                                
 
هر چند سخنان عبدالعظیم فریدون نشانگر عدالت در تقسیم‌بندی غرفه‌ها است اما باز هم اگر سری به سالن کودک و نوجوان بزنیم به سهولت می‌توان دید که برخی از غرفه‌ها ناعادلانه تقسیم شده‌اند اما به دلیل اینکه برخی از ناشران با گرانی کاغذ و تحمل سختی وضعیت نشر دیگر حالی برای اعتراض ندارند، به این مقوله بی‌اعتناء شده و درخواست کمک از مسئولان فرهنگی برای بهبود وضعیت نشر به ویژه قیمت کاغذ دارند.                                                                                                                               
 
این  گزارش حاکی از آن است که متاسفانه هنوز در کشور اسلامی ایران گروه سنی کودک و نوجوان کم‌توجهی می‌شود در صورتی که آینده نظام به دستان کوچک همین نوگلانی خواهد شکفت که اگر مورد غفلت قرار گیرند، آینده درخشانی پیش رو نخواهیم داشت.                                                                                                                     

امیدواریم سال آینده شاهد برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با سالنی پربار و پرمخاطب از کودکان و نوجوانان در فضایی امن و مطمئن باشیم و مسئولان فرهنگی نیز نسبت به حساسیت و روح و جسم لطیف این گروه سنی توجه بسیار کرده و برای برگزاری نمایشگاهی خوب و لذت‌پذیر طی سال‌های آتی تدابیر درستی بیاندیشند.            
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها