امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۱:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65398
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صادق زیباکلام فعال سیاسی و استاد دانشگاه عصر امروز (دوشنبه) در مناظره ...

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، صادق زیباکلام فعال سیاسی و استاد دانشگاه عصر امروز (دوشنبه) در مناظره با حجت‌الاسلام خسرو پناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد «رابطه با آمریکا» که در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد اظهار داشت: باید دوستی و دشمنی با آمریکا را از منظر منافع ملی نگاه کنیم.

وی با طرح این پرسش که آمریکاستیزی در ایران چه منفعتی را برای جمهوری اسلامی داشته است خاطرنشان کرد: 6 الی 7 سال پیش به دلیل همین مشکلات با آمریکا سبب شد که ما نتوانیم نفتمان را به قفقاز بفرستیم و آمریکا به شدت مخالفت کرد.

این استاد دانشگاه همچنین به میادین مشترک گازی ایران و قطر اشاره و خاطرنشان کرد: پارس جنوبی یک حوزه عظیم گازی است که ایران تاکنون 2 میلیارد و 50 مترمکعب بهره‌برداری کرده است اما قطر نزدیک به 100 میلیارد مترمکعب از این میادین گازی استفاده کرده است بنابراین 100 میلیارد مترمکعب 40 میلیارد دلار درآمد به دنبال دارد یعنی چیزی معادل 120 هزار میلیارد تومان قطر از این منابع گازی درآمد داشته است بنابراین چرا باید جمهوری اسلامی نتواند تجهیزات خود را سریع‌تر آماده کند تا بتواند بهره‌برداری بیشتری داشته باشد.

زیباکلام خاطرنشان کرد: مقامات جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که ما دعوایی با آمریکایی‌ها نداریم و این آمریکایی‌ها هستند که با ما سر جنگ دارند و این مخالفت آمریکایی‌ها با آمریکا را نیز به دلیل استقلال ایران می‌دانند بنابراین همه خصومت آمریکایی‌ها با ایران به دلیل استقلال ایران است.

وی با تاکید بر اینکه دشمنی آمریکا با ایران به دلیل استقلال یک مغلطه بزرگ است تصریح کرد: این فرض که آمریکا به دلیل استقلال با ایران مشکل دارد موضوعی است که شما دانشجویان نباید باور کنید یعنی چراکه عدم دشمنی آمریکا با بقیه کشورها به دلیل نوکر بودن آنان و مزدور بودن آنان است یعنی در این کره خاکی فقط آمریکا با استقلال 3 کشور ایران، کره شمالی و کوبا مشکل دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: بنده معتقدم آمریکاستیزی از جهان‌بینی سال 58 از اشغال سفارت آمریکا شروع شد چراکه مردم ما به خاطر آمریکاستیزی انقلاب نکردند و هدف از انقلاب چیزهای دیگری بود اما امروز آمریکاستیزی تبدیل به گفتمان غالب جمهوری اسلامی ایران شده است به گونه‌ای که جزئی از هویت این حاکمیت محسوب می‌شود.

زیباکلام اضافه کرد: اگر روابط ما با آمریکا عادی شود مسئولان جمهوری اسلامی ایران دیگر می‌خواهند در خصوص چه چیزی صحبت کنند؟ هویت جمهوری اسلامی ایران در آمریکاستیزی است.

وی مدعی شد که بسیاری از تعریف‌ها و صحنه‌سازی‌ها از آنچه که بین ایران و آمریکا صورت گرفته است دروغ است و به گفته زیباکلام فقط بخشی از حقایق در خصوص اتفاقات صورت گرفته بین ایران و آمریکا گفته می‌شود.

این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که چرا بعد از 22 بهمن سال 57 آمریکاستیزی تبدیل به ایدئولوژی اصلی در ایران شد گفت: آیا مطالبات مردم آمریکاستیزی و نابودی اسرائیل بود یا اینکه مردم می‌خواستند آزادی بیان، آزادی قلم و همچنین زندان اوین تعطیل شود؟

زیباکلام همچنین در مورد هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران که توسط آمریکایی‌ها بر فراز دریای خلیج فارس نشانه گرفته شد گفت: آمریکایی‌ها ساعت‌ها در این خصوص تحقیق کردند که آیا ناخدا راجر درست عمل کرده یا خیر؟ بنابراین باید دید قصور از ناحیه راجر بوده یا چیز دیگری.

وی در مورد حادثه طبس نیز گفت: ایرانی‌ها 200 تا 300 آمریکایی را بعد از سفارت آمریکا گروگان گرفته بودند و دولت آمریکا نیز از سوی مردم خود تحت فشار بود بنابراین دو هواپیمای 330 باری را در طبس نشاند در حالی که می‌دانست این راه‌حل، راه‌حل درستی نیست.

زیباکلام ادامه داد: بعد از تسخیر لانه جاسوسی گفتند اسنادی به دست آمده که آمریکا بنا داشته بعد از انقلاب اسلامی کودتا کند اما من می‌گویم آمریکایی‌ها اینقدر عقب‌افتاده نبودند که بخواهند آبان 58 کودتا کنند چرا که اگر می‌خواستند آبان 57 کودتا می‌کردند.

وی تأکید کرد: تمام این کیفرخواست‌ها از آمریکا در طول این 35 سال دروغ، تحریف و یا نصف واقعیت است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها