امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۴:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65403
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر امروز ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عصر امروز (دوشنبه) در مناظره با صادق زیباکلام با موضوع رابطه با آمریکا  در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد، اظهار داشت: ای کاش روحانیت این مطلب را در ذهن روشنفکران جامعه ما قرار دهد که چه کنیم ایران‌ستیزی آمریکا کم شود.

وی افزود: ما این واقعیت را قبول داریم که تنش بین ایران و آمریکا سبب ضررهای بسیاری شده است اما سؤال من از آقای زیباکلام این است که آیا به خاطر صدام ستیزی صدام به ایران حمله کرد؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران ارتباط با همه کشورهای دنیا است، گفت: هیچکس نیست که ادعا کند ایران در هر شرایطی حاضر نیست با آمریکا رابطه داشته باشد چرا که بحث رابطه با یک کشور امر ثابتی نیست چرا که امکان دارد با آمریکا در شرایطی دوست و در شرایطی دشمن باشیم.

حجت‌الاسلام خسروپناه با تأکید بر اینکه آمریکا نمی‌خواهد ایران رشد کند، گفت: آیا اگر ما دیگر شعار مرگ بر آمریکا سر ندهیم این کشور اجازه می‌دهد که ما گاز بیشتری نسبت به قطر برداشت کنیم. قطعاً نه.

وی ادامه داد: کودتای 28 مرداد که در رژیم پهلوی اتفاق افتاد، آیا رژیم پهلوی آمریکا ستیز بود. حتی آمریکایی‌ها در زمان رژیم پهلوی مصوب کردند که هر آمریکایی که وارد ایران شود باید حق توحش بگیرد. بنابراین آیا ایران‌ستیزی دولتمردان آمریکا در زمان پهلوی به خاطر این بود که پهلوی آمریکا ستیز بود.

این استاد دانشگاه به اقدامات خصمانه آمریکا در هندوستان اشاره و خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها، هندوستان را تحریم کرده‌اند اما این کشور در حوزه IT و دارو بسیار رشد کرد. البته این حرف من به معنای این نیست که تحریم به نفع یک کشور است اما هندوستان از این تحریم‌ها در جهت رشد خود استفاده کرد.

حجت‌الاسلام خسروپناه ادامه داد: آمریکایی‌ها از آن سو که بر ضد هندی‌ها رفتار می‌کردند از پاکستانی‌ها حمایت همه‌جانبه داشتند اما امروز کشور پاکستان بیش از 70درصد بی‌سواد دارد آیا پیشرفت چندانی در پاکستان صورت گرفت؟

وی تصریح کرد: بنده از آقای زیباکلام می‌خواهم فرمولی بدهند که ایران و آمریکا چگونه می‌توانند ارتباط منطقی بر اساس حقوق بین‌الملل داشته باشند و به نظر من آنها به دنبال این هستند که منافع ملی ما تابع منافع ملی آمریکا باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه آقای زیباکلام می‌گوید آمریکاستیزی جزو هویت جمهوری اسلامی شده است، گفت: من این حرف را قبول دارم اما ایران‌ستیزی نیز جوز هویت دولتمردان آمریکایی شده است.

حجت‌الاسلام خسروپناه ادامه داد: هویت انقلاب ما آمریکاستیزی نبود اما استعمارستیزی بود و چون شوروی و آمریکا مظهر استعمار بودند ما شعار مرگ بر آمریکا سر دادیم اما برخی اقدامات خصمانه آمریکا سبب شد که مظهر استعمارستیزی آمریکا باشد.

وی ادامه داد: آیا اسنادی که در لانه جاسوسی کشف شد، حمله آمریکا به ایران و بلوکه کردن پول ایران در اول انقلاب به خاطر آمریکاستیزی ما بود؛ اولین تحریم آمریکا علیه ایران در سال 1979 صورت گرفت در آن زمان که ایران هویت آمریکاستیزی نداشت. پس چرا این کار را انجام دادند.

وی به حمله هوایی آمریکایی‌ها به هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آبهای نیلگون خلیج فارس اشاره و خاطرنشان کرد: سرهنگ آمریکایی هواپیمای ما را مورد حمله قرار داد و آمریکایی‌ها به وی مدال افتخار دادند. آقای زیباکلام شما که ادعا دارید آمریکا ساعت‌ها در مورد چرایی حمله به هواپیمای مسافربری ایران تحقیق کرده است پس چرا به آن سرهنگ آمریکایی مدال افتخار دادند؟

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه رابطه ایران با آمریکا مثل رابطه بره و گرگ است، گفت: اگر رابطه بر اساس معقول باشد عدم رابطه با هیچ کشوری همیشگی نیست و رابطه با آمریکا نفی استقلال است اما منافع ملی ما یعنی همین استقلالی که به آن اشاره شد.

حجت‌الاسلام خسروپناه در پاسخ به سؤال دانشجویی که پرسید آمریکا انقلاب اسلامی را به رسمیت شناخت،‌ گفت: آمریکا هیچگاه جمهوری اسلامی را به رسمیت نشناخت. این کشور پول ایران را پس از انقلاب بلوکه کرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها