امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65530
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 65
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مریم سادات آجودانی: «سجاد واعظی» یکی از حافظان ممتاز قرآن است که در مراسم تکریم چهره‎های قرآنی مورد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- مریم سادات آجودانی: «سجاد واعظی» یکی از حافظان ممتاز قرآن است که در مراسم تکریم چهره‎های قرآنی مورد تجلیل قرار گرفت. وی از دوران کودکی با پدرش در جلسات قرآنی شرکت می‌کرد و همین انس با قرآن باعث علاقه‌مندی به ورود در عرصه قرائت قرآن شد.

پس از کسب مهارت‌های مقدماتی قرائت قرآن حفظ موضوعی قرآن را آغاز کرد و همین امر باعث شد تا در مسابقات سراسری اوقاف سال 1376 شرکت کند. حضور در این مسابقات نقطه عطفی در زندگی واعظی بود چرا که به واسطه شرکت در این مسابقات و مشاهده رقابت حافظان قرآن، وی نیز ترغیب به حفظ قرآن شد به طوری که در سن 20 سالگی توانست حافظ کل قرآن شود.

واعظی علاوه بر چاپ کتاب با عناوین «خرما درخت زندگی»، «حدیث آرزومندی»، «قلم اینجا رسید» و «باورنامه شیعه»، مقالات فراوانی با رویکرد دین‌پژوهی منتشر کرده است. آخرین پژوهش وی با عنوان «یادکردهای دین زرتشت در تفاسیر قرآن کریم» دربهار 1389 در 375 صفحه چاپ و منتشر شده است.

این حافظ ممتاز قرآن، حفظ آیات الهی را بزرگ‌ترین ثروت معنوی می‌داند و معتقد است که گام نخست برای حفظ تخصصی قرآن، یادگیری روخوانی و تجوید سطح یک است.

وی که پس از اخذ مدرک دیپلم به حوزه رفت تا بتواند امور دینی را یاد بگیرد، معتقد است که دوران دبیرستان تأثیری در ارتقای دانش قرآنی ندارد بر همین اساس باید پس از پایان دوران راهنمایی برای توسعه دانش قرآنی و دینی حوزه علمیه را انتخاب کرد.

در ادامه مشروح گفت‌وگوی فارس را با این حافظ ممتاز قرآن می‌خوانید؛
خودتان را معرفی کنید.

سجاد واعظی متولد سال 1360 در استان بوشهر و هم‌اکنون دانشجوی دکتری در رشته ادیان و عرفان در قم هستم؛ سابقه تحصیلات حوزوی و علوم قرآنی نیز دارم.

چگونه وارد فعالیت‌های قرآنی شدید؟

از سال سوم دبستان روخوانی قرآن را در مکتب‌خانه‌های شهرستان دشتستان استان بوشهر یاد گرفتم و به همراه پدرم در جلسات قرآنی شرکت می‌کردم تا اینکه علاقه‌مند به یادگیری مهارت‌های تخصصی قرآن شدم. پس از آن زیر نظر آموزش برخی اساتید مثل سیدموسی موسوی، ابراهیم شمسی‌زاده، عبدالرضا برازجانی و حبیب‌الله سعادت در رشته‌های تجوید، قرائت، ترجمه و تفسیر به مهارت‌های مقدماتی دست یافتم. پس از ورود در عرصه‌های قرآنی به مرور زمان به حفظ قرآن علاقه‌مند شدم و با توجه به سابقه‌ای که در رشته‌های قرائت و تجوید به دست آورده بودم توانستم در مدت سه سال قرآن کریم را حفظ کنم.

زمانی که وارد عرصه حفظ شدید چند ساله بودید؟

از 17- 18 سالگی شروع به حفظ قرآن کردم.

حفظ کل قرآن چند سال طول کشید؟

حدود سه سال یعنی در سن 20 سالگی حافظ کل قرآن شدم.

حضور در مسابقات سراسری اوقاف بزرگ‌ترین مشوقم برای حفظ قرآن بود

چه چیزی عامل حرکت جدی شما به سمت حفظ قرآن شد؟

در ابتدا در رشته تجوید و قرائت فعالیت می‌کردم و در این زمینه موفق نیز بودم اما بعد از گذشت مدتی احساس کردم که تفسیر و حفظ قرآن ارزش معنوی بالایی دارد البته در سوم دبیرستان نیز در رشته حفظ موضوعی قرآن در مسابقات سراسری اوقاف شرکت کردم. برای حضور در این مسابقات حدود 300 آیه از قرآن را به صورت موضوعی حفظ کردم؛ زمانی که مسابقات سراسری اوقاف را که در شهر قزوین برگزار شده بود، از نزدیک دیدم علاقه‌ام به حفظ قرآن بیشتر شد و و این امر باعث شد به حفظ کل قرآن تشویق شوم.

یعنی نخستین جرقه در ذهن شما برای حفظ کل قرآن در مسابقات سراسری اوقاف زده شد.

بله شرکت در مسابقات سراسری قرآن انگیزه خوبی بود تا بتوانم حافظ کل قرآن شوم چرا که شاید پیش از آن تنها یک جزء از قرآن را حفظ بودم آن‌هم ممکن بود به دلیل غفلت فراموش شود اما حضور در مسابقات سراسری اوقاف و حفظ موضوعی آیات قرآن باعث شد که هیچ‌گاه حفظ قرآن را کنار نگذارم.

حفظ قرآن برگ‌ترین ثروت معنوی است

زمانی که آخرین آیه را حفظ کردید چه حسی داشتید؟

آن شب که حافظ کل قرآن شدم، احساس کردم بزرگ‌ترین ثروت معنوی از آن من شده است.

نقش خانواده در حفظ قرآن را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به عقیده من در خانواده‌هایی که به معارف قرآنی توجه نمی‌کنند و همه فعالیت‌ها بر محور مشغولیت‌های دنیوی می‌چرخد با خانواده‌هایی که در فضای قرآنی فرزندان خود را تربیت می‌کنند تفاوت‌های بسیاری وجود دارد.

خانواده ما خانواده‌ای قرآنی هستند به طوری که از دوران کودکی به واسطه علاقه پدرم به امور قرآنی ما نیز در جلسات قرآنی شرکت می‌کردیم و با قرآن مأنوس بودیم؛ برادر کوچکم که حدود 20 سال دارد و در حوزه تحصیل می‌کند حافظ کل قرآن است و امسال در آزمون‌های اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن موفق به کسب مدرک درجه سه حفظ شد.

شما گفتید در حوزه هم تحصیل کردید، چه چیزی باعث شد تا به حوزه بروید؟

اواخر دوران دبیرستان بود که تصمیم گرفتم وارد حوزه شوم، پس از اخذ دیپلم به کاشان رفتم و در حوزه علمیه کاشان تحصیل کردم اما در سال‌های دوم و سوم حوزه به شهرهای برازجان و بوشهر رفتم. سال چهارم حوزه را نیز در قم تحصیل کردم تا پایان سال دهم که اتمام پایه کلاسیک حوزه بود موفق شدم مدرک کارشناسی علوم قرآنی را نیز بگیرم و در کنار حوزه نیز وارد دانشگاه شدم.

دوری از خانواده برایتان سخت نبود؟

دوری از خانواده برایم خیلی سخت بود شاید این تصمیم درستی نبود و بهتر بود در سال اول در شهر خودمان درس حوزوی را آغاز می‌کردم البته در سال دوم و سوم به بوشهر بازگشتم و تحصیلات حوزوی را ادامه دادم با این وجود درست است که تحصیل در کاشان و دوری از خانواده همراه با سختی‌هایی بود اما در کاشان با جامعه قرآنی و اساتید آنجا ارتباط برقرار کردم و این امر باعث پیشرفتم در این عرصه و کسب تجربیات خوبی شد.

بعد از پایان دوران راهنمایی باید به حوزه می‌رفتم

اگر دوباره به گذشته بازگردید باز هم حفظ قرآن و حضور در حوزه علمیه را انتخاب می‌کنید؟

حفظ قرآن را قطعا برمی‌گزینم و چه بسا دوست داشتم زودتر به حفظ کل قرآن نائل بیایم. در رابطه با رفتن به حوزه نیز احساس می‌کنم اگر پس از سوم راهنمایی به حوزه می‌رفتم به طور حتم تأثیرگذاری بیشتری داشت چرا که دوران دبیرستان هیچ گونه تأثیری در ارتقای دانش قرآنی من نداشت.

در حفظ قرآن فرسایشی عمل نکنید

چه توصیه‌ای به افرادی که می‌خواهند حافظ کل قرآن شوند دارید؟

توصیه می‌کنم محافل و جلسات قرآنی را جدی بگیرند، در مسابقات قرآنی شرکت کنند و زیر نظر اساتید متخصص در زمینه‌های صوت و لحن و تجوید فعالیت‌های قرآنی را ادامه دهند و بالاتر از آن مرور روزانه را فراموش نکنند.

علاوه بر این، بهتر است حفظ کل قرآن به صورت فرسایشی صورت نگیرد یعنی به گونه‌ای نباشد که افراد در پنج سال یا بیشتر حافظ کل شوند چرا که اگر زمان حفظ قرآن طولانی شود باعث خستگی افراد می‌شود.

همچنین توصیه می‌کنم افراد پیش از ورود به عرصه حفظ، مهارت‌های روخوانی و تجوید سطح یک قرآن را کسب کنند تا در مسیر حفظ دچار خستگی یا ناتوانی نشوند.

به نظر شما خانواده‌هایی که دوست دارند فرزندان‌شان حافظ قرآن شود باید از چه شیوه‌ای اقدام کنند؟

محرک‌های تشویقی همچون مسابقات، جوایز و محافل قرآنی در سطح جامعه وجود دارد که این امر انگیزه خوبی برای افراد به وجود می‌آورد. اگر خانواده‌ها به صورت ماهانه هدیه‌ای برای فردی که در عرصه حفظ فعالیت می‌کند در نظر بگیرند، فرزندان را با اهمیت و ارزش حفظ آشنا کنند و اولویت را قرآن قرار دهند به طور حتم فرزندان نیز به حفظ کل قرآن علاقه‌مند می‌شوند و قدم در این راه می‌گذارند بر همین اساس خانواده‌ها باید در زندگی ارزش‌گذاری کنند، من نمی‌گویم افراد کلاس‌های تقویتی و زبان را رها کنند اما باید اولویت را به قرآن بدهند چرا که تربیت قرآنی از اهمیت بیشتری برخوردار است بنابراین اگر سعی کنیم فرزندان را قرآنی بار بیاوریم و از مباحثی که باعث می‌شود روح فرزندان دچار آلودگی‌‌های فکری و اخلاقی شود خودداری کنیم موفقیت در دنیا و آخرت نصیب ما خواهد شد.

علاقه همسرم به امور قرآنی باعث پیشرفتم در این عرصه شد

حالا از زندگی شخصی خودتان بپرسیم، ازدواج هم کرده‌اید؟

بله حدود چهار سال است که با خانواده‌ای مذهبی وصلت کردم.

ازدواج چه تغییراتی در فعالیت‌های قرآنی ایجاد کرد؟

همسرم با قرآن مأنوس و در خانواده‌ای قرآنی متولد شده است و همین علاقه وی به امور قرآنی باعث پیشرفتم در زندگی شده تا بتوانم زندگی خوبی بر مبنای قرآن داشته باشم.

بوشهر استانی موفق در امور قرآنی/ دوری از مرکز کشور مانع رشد امور قرآنی نشده است

فعالیت‌های قرآنی در استان بوشهر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استان بوشهر از جمله استان‌های موفق در عرصه‌های قرآنی است که اسایتدی همچون «عباس هاشمی» و «رضا دیانت» را که رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن را کسب کرده‌اند در خود جای داده است؛ استان بوشهر با وجود اینکه از مرکز ایران دور است اما از لحاظ قرآنی چه در بخش حفظ و چه قرائت فعالیت‌های گسترده‌ای دارد البته به برکت فرمایشات مقام معظم رهبری فعالیت‌های قرآنی در عرصه حفظ در تمامی نقاط کشور مورد توجه قرار گرفته و رونق پیدا کرده است در صورتی که در گذشته به حفظ قرآن کمتر توجه می‌شد. به طور مثال؛ در برنامه‌های ترتیل‌خوانی ماه مبارک رمضان در گذشته اولویت را به قاریان که تلاوت مجلسی دارند می‌دادند در حالی که حافظان قرآن تسلط بیشتری به تلاوت ترتیل قرآن دارند بر همین اساس پس از مطالبات مقام معظم رهبری و تأکید ایشان به اهمیت تربیت حافظان توجه مسئولان نیز به حافظان معطوف شده است تا جایی که برخی از امور تشویقی همچون تحصیل رایگان حافظان قرآن را تصویب کرده‌اند تا انگیزه‌ای برای تشویق افراد به حفظ قرآن باشد.

برای ارتقا از محضر چه اساتیدی استفاده کردید؟

در محضر اساتیدی همچون «غلامرضا شاه‌میوه» در اصفهان، «محمدحسین سعیدیان» و «احمد ابوالقاسمی» در تهران، حجت‌الاسلام «محمدرضا شهیدی‌پور» و «شهریار پرهیزکار» در قم و سایر اساتید قرآن تحت آموزش قرار گرفتم و توانمندی‌های خود را ارتقا دادم.

هجرت برای ارتقای دانش قرآن/پیشرفتی که در قم داشتم در هیچ جای دیگر نمی‌توانستم داشته باشم

چرا برای زندگی شهر قم را انتخاب کردید؟

شهر قم شهری مذهبی است که بسیاری از علما در آن زندگی می‌کنند بنابراین برای توسعه فرهنگ قرآنی و یادگیری مضامین الهی من نیز این شهر را برگزیدم و احساس می‌کنم در قم نسبت به بوشهر موفق‌تر هستم و بهتر می‌توانم در کلاس‌های تفسیر مراجع تقلید شرکت کنم به طوری که می‌توانم ادعا کنم پیشرفتی که در قم داشتم در هیچ جای دیگر نمی‌توانستم داشته باشم؛ البته ارتباط قرآنی با سایر اساتید استان‌های مختلف کشور را نیز حفظ کردم اما ترجیح می‌دهم فعالیت‌هایم را در قم پیگیری و در این شهر زندگی کنم.

بالاترین نعمت مؤمنان در بهشت «رضوان» و «رضایت خدا» است

از خاطرات و سفرهای قرآنی خودتان بگویید.

یکی از بهترین خاطرات من در حفظ این است که در بوشهر، قم و سمنان به اجرای برنامه قرآنی و تدریس می‌پردازم که این امر برایم ارزشمند است چرا که این را خدمت به قرآن می‌دانم.
 
درباره خاطرات سفرهای قرآنی هم یکی از ماندگارترین آنها سفر به خانه خدا و شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن عربستان در سال 1384 بود، در آن مسابقات حدود 60 کشور شرکت کرده بودند که در آن مسابقات با وجود مشکلات عربستان با ایران که بر روی اعطای جوایز و انتخاب نفرات برگزیده نیز تأثیرگذار بود، توانستم به لطف خداوند متعال در جمع نفرات ممتاز قرار بگیرم. در یکی از شب‌نشینی‌های که به تفسیر قرآن پرداخته می‌شد استاد جلسه پرسشی مطرح کرد مبنی بر اینکه «بالاترین نعمتی که خداوند در بهشت به مؤمنان می‌دهد چیست؟» یکی از حافظان به آیه 26 سوره مبارکه «یونس» اشاره و این آیه را تلاوت کرد «لِّلَّذِینَ أَحْسَنُواْ الْحُسْنَى وَ زِیَادَةٌ وَ لاَ یَرْهَقُ وُجُوهَهُمْ قَتَرٌ وَ لاَ ذِلَّةٌ أُوْلَئِکَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ؛ براى کسانى که کار نیکو کرده‏اند نیکویى [بهشت] و زیاده [بر آن] است چهره‏هایشان را غبارى و ذلتى نمى‏پوشاند اینان اهل بهشتند [و] در آن جاودانه خواهند بود».

من در تفسیر این آیه خوانده بودم که برخی از مفسران اهل سنت درباره «زیاده» اظهار نظر کرده‌ و معتقدند مؤمنان در روز قیامت می‌توانند خداوند را ببییند؛ این عقیده با چیزی که در مذهب تشیع مطرح می‌شود متفاوت است چرا که شیعیان معتقدند حتی در روز قیامت هم امکان رویت خداوند وجود ندارد چون وجود خداوند نامحدود است و وجود نامحدود را نمی‌توان با چشم محدود مشاهده کرد مگر چشم باطنی؛ بر همین اساس در آن لحظه بلند شدم و آیه 72 سوره مبارکه «توبه» یعنی «وَعَدَ اللّهُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَ مَسَاکِنَ طَیِّبَةً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ وَ رِضْوَانٌ مِّنَ اللّهِ أَکْبَرُ ذَلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ؛ خداوند به مردان و زنان با ایمان باغ‌هایى وعده داده است که از زیر [درختان] آن نهرها جارى است در آن جاودانه خواهند بود و [نیز] سراهایى پاکیزه در بهشت‌هاى جاودان [به آنان وعده داده است] و خشنودى خدا بزرگ‌تر است این است همان کامیابى بزرگ» را تلاوت کردم و گفتم که بالاترین نعمتی که خداوند به بنده در روز قیامت می‌دهد نعمت «رضوان» و «خشنودی خداوند» است سپس از آن حافظ قرآن نیز حرف مرا تأیید کرد و استاد جلسه نیز به من جایزه‌ای اهدا کرد.

تأثیرگذارترین آیه قرآنی در مورد شخص شما کدام آیه است؟

زیبایی‌های بی‌شمار آیات قرآن و اعجاز آن در ابعاد لفظی و معنوی همه را به عجز و سرفرود آوردن در برابر آیات آن وا می‌دارد بر همین اساس به قرآن به عنوان یک مجموعه واحد می‌نگرم که آیات آن در عین کثرت موضوعی و تنوع فوق‌العاده دارای یک وحدت پیوندی هستند به همین دلیل همه آیات قرآنی در شرایط و مراحل و موقعیت‌های گوناگون برایم الهام‌بخش بوده و هست.

به مسئولان چه توصیه‌ای دارید؟

مقام معظم رهبری حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به امور قرآن توجه ویژه‌ای داشتند بنابراین مسئولان نیز باید با الگوگیری از ایشان به امور قرآنی بپردازند. رهبر معظم انقلاب دو سال گذشته 10 میلیون حافظ قرآن مطالبه فرمودند که این امر باعث ارتقای امور قرآنی و حرکت سازمان‌ها در زمینه حفظ شد تا جایی که باید گفت اگر فرمایشات رهبری نبود شاید ما در امور قرآنی به این جایگاه نمی‌رسیدیم؛ بنابراین اگر مسئولان می‌خواهند مطالبه ایشان را عملی کنند باید به حافظان توجه بیشتری داشته باشند به طوری که آن‌ها را در اولیت فعالیت‌های اجرایی قرار دهند تا مردم تشویق به حفظ قرآن شوند.

در انتها اگر صحبتی دارید بفرمایید.

خدا را شاکرم که مرا در راه حفظ قرآن هدایت کرد تا بتوانم به واسطه انس با قرآن زندگی معنوی خوبی داشته باشم و از قرآن آرامش بگیرم. همچنین امیدوارم کسی دین و قرآن را ابزار و وسیله معاش و دنیای خود قرار ندهند که گناهی است نابخشودنی.

علاوه بر این از مسئولان تقاضا دارم پژوهشگران و محققان قرآنی را حمایت کنند تا بتوانیم در عرصه فعالیت‌های قرآنی قطب جهانی شویم.

انتهای پیام/ت 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها