امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۲۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65541
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 74
«علی نوری اسکویی» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس در پاسخ به این سوال که انیمیشن «فرزندان آفتاب» در حال پخش از شبکه پویا و شبکه دو است و ...

«علی نوری اسکویی» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس در پاسخ به این سوال که انیمیشن «فرزندان آفتاب» در حال پخش از شبکه پویا و شبکه دو است و در زمان پخش خود توانسته مخاطبان خوبی پیدا کند، چه شد که این موضوع تاریخی که به دفاع مقدس نیز می‌پردازد را برای ساخت انیمیشن انتخاب کردید؟، گفت: البته لازم به ذکر است که موضوع اصلی این سریال پیرامون حوادث انقلاب می‌گذرد و در فصل در حال پخش از شبکه سازمان، هنوز به موضوع دفاع مقدس نرسیده‌ایم. ان شاالله فصل دوم درباره این موضوع خواهد بود. اما تم اصلی سریال فرزندان آفتاب رشد و تلاش جمعی چند نوجوان در بستر زمانی از سال‌های 1350 تا سال‌های اخیر است که علاوه بر موضوعات اخلاقی و روابط دوستانه شخصیت‌های اصلی بخش‌هایی از حوادث تاریخی عصر حاضر کشور نیز در این سریال معرفی می‌شوند.

وی ادامه داد: احساس نیاز به شناخت درک بهتر از تاریخ معاصر انقلاب اسلامی برای مخاطبین نوجوان از مهم‌ترین دلایل طراحی داستان و ساختار این سریال بوده است. ایده های اولیه سریال بر مبنای چگونگی تشکیل پایگاه های مردمی بسیج شکل گرفت اما در هنگام نگارش موضوع بسط داده شد و پرداخت گسترده‌تری صورت گرفت.

وی همچنین درباره واقعی بودن داستان‌های این انیمیشن نیز توضیح داد: بسیاری از داستان‌های سریال از میان وقایع تاریخی مستند و واقعی انتخاب شده‌اند هرچند به فراخور فضای داستان سعی شده تا در دل قصه شکل مناسب‌تری به آنها داده شود، برخی از وقایع دیگر نیز خاطرات و نقل قول‌های شفاهی است که در هنگام تحقیق و پژوهش از طریق مردم کسب شده‌اند، هر چند اسامی شخصیت‌ها در داستان واقعی نیست.

اسکویی در پاسخ به این موضوع که با توجه به حجم گسترده انیمیشن‌هایی که در دنیا ساخته می‌شود، فکر نکردید شاید این موضوعی که برای انیمیشین انتخاب کرده‌اید خیلی مورد انتخاب کودکان قرار نگیرد؟ عنوان داشت: طبیعتاً در طول ساخت سریال همواره نگران این مطلب بوده‌ایم. اما تنها دلیل نگرانی ما حجم گسترده آثار تولیدی جهانی نبوده است. متأسفانه آثار تولید شده در چنین موضوعاتی برای کودکان و نوجوانان هیچوقت نتوانسته از جذابیت خوب برخوردار باشد که البته این جذابیت صرفاً مربوط به موضوع نیست، ساختار آنها جذاب نبوده همین مقوله باعث می‌شود تا این نگرانی به وجود آید که شاید مخاطب با توجه به تجربیات قبلی واکنش درستی به مجموعه نشان ندهد البته همین مجموعه نیز از حیث موارد ذکر شده دارای نقاط ضعفی بود که در فصل‌های بعدی امیدواریم بتوانیم به انتخاب‌های بهتر و جذاب‌تری در نحوه روایت و ساختار فنی کار دست یابیم.

تهیه‌کننده انیمیشن «فرزندان آفتاب» در توضیح این موضوع که چگونه یک واقعه تاریخی را با حجم گسترده‌ای که دارد به زبان کودکان تبدیل کردید؟ گفت: این سؤال نیاز به بحث کامل و پیچیده‌ای دارد که بعید می‌دانم در حوصله مخاطبان یک مصاحبه خبری بگنجد. در همین حد اشاره کنم که اساساً روایت موضوعات واقعی و پیام محور برای کودکان و نوجوانان کار بسیار پیچیده و سختی است ما سعی کردیم با استفاده از تجربه‌ها و دانش موجود در جهان در حوزه ادبیات کودک تا حدی پیش برویم اما واقعیت این است که برای رسیدن به نقطه  مطلوب فاصله زیادی وجود دارد. فاصله‌ای که جز با صبر، همکاری و تعامل مدیران دولتی طی نخواهد شد. متأسفانه ما عادت به دور ریختن تجربه‌های قبلی و از نو تجربه کردن را برای خود نهادینه کرده‌ایم. امیدوارم فرصت مناسبی فراهم شود تا تجربیات تولید چنین سریال‌هایی بتواند بستر مناسبی برای تولید بهتر سریال‌های دیگر شود.

اسکویی در پاسخ به این سوال که این انیمیشن فقط به موضوع انقلاب می‌پردازد یا مباحث ایدئولوژیک را هم در لابه لای خود دارد؟ تصریح کرد: بدون شک هیچ روایت داستانی نمی‌تواند خودش را از پرداختن به داشتن نگاه ایدئولوژیک مبرا بداند قطعاً نقطه نظر و زاویه نگاه تولید کنندگان اثر را می‌توان در لابه لای ساختار داستان یافت.

وی درباره تولیدات جدیدی که در دست دارد، نیز گفت: علاوه بر تولید فصل‌های دوم و سوم این سریال که در حال حاضر به کارگردانی آقایان مسعود حمزه‌ای و علی اصغر قربانی در حال تولید هستند، فیلم سینمایی پشت دروازه بهشت را که از سال گذشته آغاز شده به کارگردانی خودم در دست تولید دارم.

وی درباره فصل‌ها و قسمت‌های بعدی این انیمیشن نیز گفت: این انیمیشن 104 قسمت خواهد بود که در حال حاضر  26 قسمت آن به عنوان فصل اول از شبکه پخش شده‌اند. در فصل‌های بعدی ما به موضوعاتی مانند دفاع مقدس و موفقیت‌های علمی دانشجویی پس از انقلاب مثل جشنواره‌های خوارزمی و مسابقات روبوتیک و غیره می‌پردازیم.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها