امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65545
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست آسیب‌شناسی فعالیت‌های عرصه کتاب و کتابخوانی صبح امروز در پژوهشگاه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست آسیب‌شناسی فعالیت‌های عرصه کتاب و کتابخوانی صبح امروز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور نمایندگانی از برخی نهادها و سازمان‌های مذکور برگزار شد.

براساس این گزارش، بررسی موضوع رسانه‌ها و کتاب، محتوای کتاب‌های کودکان و کتابخوان‌ها و فضای کتابخانه‌ای از جمله موارد دستور جلسه بود.

در این نشست عبدالعظیم فریدون مسئول کار گروه کتاب کودک و نوجوان بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و از اعضای انجمن ناشران کودک و نوجوان ترجیح داد صحبت نکرده و تنها شنونده باشد.

* رواج کتاب‌های الکترونیکی

در این مراسم صباغیان استاد علوم سیاسی ضمن اشاره به اینکه ابهامی در دستور کار جلسه دیده می‌شود و اگر روشن شود شاید این جلسه منتج به نتیجه بهتری باشد گفت: تحول در شرایط کنونی در حوزه کتاب دیده می‌شود، کتاب‌های الکترونیکی امروزه به شدت رایج هستند به ویژه در دانشگاه‌ها جوانان مکتوبات خود را روی تبلت، لب‌تاپ و آیفون‌های خود در دسترس دارند پس باید به این بخش هم توجه کنیم.

وی به گرانی کتاب‌ها اشاره و اینکه استقبال از آثار الکترونیک بهتر از مکتوب است را در سخنان خود عنوان کرد.

* اجرای طرح کتاب نوروز

در ادامه همتی نماینده شبکه چهار سیما در سخنانی به برنامه‌های این بخش از رسانه ملی اشاره و گفت: شبکه چهار در سال‌های اخیر برنامه کتاب چهار را داشته است، 10 سالی است که این برنامه به شکل زنده روی آنتن می‌رود، البته برنامه کتابنامه نیز مشارکتی ارائه می‌شود و در ادامه کتاب چهار و کارنامه نیز پنج‌شنبه‌ها پخش می‌شود که برنامه تحلیلی است.

وی در ادامه سخنان خود به کتاب نوروز اشاره و آن را طرح جالبی برای جایگزینی پیک نوروزی عنوان کرد و گفت: کتاب نوروزی می‌تواند در محله‌ها و شهرهای کوچک و بزرگ ارائه شده و افراد به یکدیگر کتاب ارائه دهند.

وی کتابخانه شخصی در منزل را از دیگر موارد ترویج کتابخوانی عنوان کرد و با توصیه به والدین گفت: وجود چنین کتابخانه‌هایی می‌تواند مشوق خوبی برای خانواده‌ها باشد.

این نماینده شبکه چهار به کتاب‌های الکترونیک و تیراژ پایین انتشار در کشور اشاره و گفت: یک کتاب معمولی در امریکا با وجود عدم پرفروش بودن در 200 هزار جلد منتشر می‌شود، اما متأسفانه تیراژ انتشار در کشورمان پایین است.

وی در خاتمه سخنان خود افزود: کتاب‌های کودک نباید بنجل باشند، با توجه به گرانی کاغذ باید از چاپ کتاب‌های اینگونه جلوگیری کرد.

* کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و امانت کتاب

جعفری نماینده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: در نگاهی که به کتاب داریم، مجموعه حلقه‌هایی را مشاهده می‌کنیم که سازمان‌های متولی آن باید مشخص شوند که کدامیک کدام بخش از این حلقه‌ها هستند.

وی ادامه داد: 31 سال در کانون بودم و تأثیرات فرهنگی کتابخوانی را واقفم، اما باید جایگاه این جمع حاضر مشخص شود، آیا ما گروه آسیب‌شناسان هستیم؟ ما باید ببینیم فلسفه حضور ما در پاسخ به کدامیک از مطالبات و مسائل جامعه باعث شده حرف مشترک داشته باشیم. قاعدتاً هدف‌هایی داریم، رسیدن به همه آنها امکان‌پذیر نیست، پس باید برای رفع موانع، اولویت‌ها برنامه‌ریزی شود.

جعفری ضمن اشاره به اینکه  150 کتابخانه پستی و روستایی داریم، عنوان کرد: از کارهای اصلی ما امانت دادن کتاب است.

* خورجین کتاب برای خانواده و آموزش و پرورش

مینا رمضانی مسئول خانه کتابدار از دیگر سخنرانان این مراسم بود. او به اسفند 83 زمان تأسیس این مرکز اشاره و هدف از تأسیس را خواندن و ترویج کتابخوانی مطرح کرد و گفت: خانه کتابدار علاوه بر کارگاه‌ها سبد خواندن به خانواده‌ها ارائه می‌دهد که عنوان دیگر آن خورجین کتاب حاوی بسته‌هایی برای گروه‌های سنی مختلف است، درنهایت خانواده‌ها پس از مطالعه نتیجه را به ما اعلام می‌کنند که این نتیجه‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود. از این خورجین‌ها برای مدارس هم تهیه شده، اما آموزش و پرورش با ما همکاری نمی‌کند، ولی ما سعی داریم بچه‌ها را به کتابخوانی تشویق کنیم.
 
* متولی کتاب نداریم

محسن حاج زین‌العابدینی عضو انجمن کتابداری گفت: وقتی برآیند کلی برنامه‌های حوزه کتاب را نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم علی رغم همه اتفاق‌هایی که در این حوزه می‌افتد ولی انسجام کافی را نداریم.

وی افزود: ما متولی کتاب نداریم، هفته کتاب بیشتر دستوری، کمی و نمادین است.

زین‌العابدینی گفت: حوزه کتاب، حوزه پرسودی نیست، باید هر کس که می‌تواند و کاری از دستش بر می‌آید باید گوشه‌ای از کار را بگیرد، پله پله باید اثربخش بشویم.
 
* سازمان‌ها و موسسات زیادی هستند که در حوزه کتاب کار می‌کنند ولی حلقه مفقوده عدم ارتباط این گروه ها با یکدیگر است

در ادامه این برنامه، سمییاری، نماینده آموزش و پرورش گفت: 71 برنامه در حوزه کتاب از تلویزیون پخش شده است اما مهم بازدهی است که به نظر بنده بازدهی خوبی نداشته است.

وی بیان داشت: سازمان‌ها و موسسات زیادی هستند که در حوزه کتاب کار می‌کنند ولی حلقه مفقوده عدم ارتباط این گروه ها با یکدیگر است.
 
* نمایشگاهی در حوزه کتاب کودک به گستردگی نمایشگاه کتاب برگزار شود

فرامرز اعتمادی، مدیر کتابخانه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در ادامه این نشست گفت: باید نمایشگاهی در حوزه کتاب کودک در حد و گستردگی نمایشگاه کتاب برگزار شود.

وی افزود: باید در شبکه های سیما و مخصوصا شبکه پویا که مخاطبش کودکان هستند به قصه گویی توجه بیشتری شود.
 
* باید مشخص شود چه کسی حرف آخر را می‌زند

محمد دکامه‌ای مدیر کتابخانه‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در ادامه با بیان اینکه باید هدف برای برگزاری این نشست‌ها مشخص شود، گفت: این جلسات باید خروجی داشته باشد، سازمان زیادی در حوزه کتاب فعالیت می‌کنند که این مسئله هم حسن دارد هم ضرر، اما باید مشخص شود که چه کسی حرف آخر را می‌زند.
 
* روش‌های ترویج مطالعه در خانواده‌ها را گسترش می‌دهیم

مریم احمدی، نماینده موسسه مادران امروز نشر در این نشست گفت: ما در این موسسه رابط محتوای کتاب و نیاز خانواده‌ها هستیم روش‌های ترویج مطالعه در خانواده را ما گسترش دادیم و حتی کتاب را از بدو تولد کودکان برای والدین اماده می کنیم که کودکشان را برای کتابخوانی آموزش دهند.

وی در ادامه با اشاره به نکاتی که می‌تواند راهگشای معضل کتاب نخواندن در خانواده ها بشود، گفت: استفاده از دستاوردهای سازمان های متولی کتاب، تربیت کتابدار راهنما، پرهیز از شعار دادن در موضوع کتاب، کمک به ناشران از جمله این مسائل است.

وی در پایان گفت: بحث کمک به ناشران فقط بحث مادی نیست مثلا می شود در توزیع کتاب به ناشران کمک کرد.
 
* انگیزه لازم برای کتابخوانی در دانش آموزان وجود ندارد

در ادامه جباری، مسئول شورای کتاب کودک با طرح این سوال که جرا باید مردم کتاب بخوانند گفت: از روزی که شورای کتاب کودک تاسیس شد ما تعاملی جدی با آموزش و پرورش داشتیم اما باید بگویم که انگیزه لازم برای کتابخوانی در دانش آموزان وجود ندارد، ما در مدارس به طور جدی به بحث کتابخوانی نمی‌پردازیم و آن را جدی نمی‌گیریم.

وی افزود: باید در مدارس متولی برای کتاب به اسم کتابدار وجود داشته باشد تا بتواند آموزش‌های لازم را به دانش آموزان بدهد ما در شورای کتاب کودک لیست های آماده ای داریم و می توانیم آنها را به مدارس بدهیم تا کتابخانه هایشان را در سراسر کشور تجهیز کنند اما چون انگیزه لازم وجود ندارد این اتفاق نمی‌افتد.

وی با اشاره به کمکی که آموزش و پرورش و ارشاد می توانند به ناشران بکنند، گفت: فرهنگ نامه کودکان و نوجوانان که بسیار کتاب مناسبی است تیراژش 1000 تا 2000 است اگر آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و شهرداری یک دوره آن را می خریدند و به مدارس اهدا می کردند مطمئنا تیراژ این کتاب به صدهزار می رسد.
 
* زنگ مطالعه در مدارس باید حفظ شود، طبق تأکید رئیس‌جمهور باید متولی آن مشخص شود

در پایان این مراسم، آذربرزین جمع‌بندی از نشست داشته با تأکید بر اینکه موضوعاتی مثل کتاب مقوله‌ای چندوجهی است و بخش عمده آن حاکمیتی است، گفت: تمام صورتجلسات را برای افراد مرتبط با موضوع ارسال کرده‌ایم، اما قطعاً هیچ جلسه‌ای بدون دستور جلسه نیست، ولی ما باید تعاملی خوب با رسانه‌ها داشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه برای این نشست از محمد الهیاری مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد هم دعوت شده بود، گفت: زنگ مطالعه در مدارس باید حفظ شود، طبق تأکید رئیس‌جمهور باید متولی آن مشخص شود، در این راستا استفاده بهینه از وضعیت موجود موضوع مهمی است.

وی در پایان این مراسم، بن کتاب را اولین قدم برای آغاز راه عنوان کرد و گفت: اگر 3 درصد از مبلغ کل بن‌ها به کودک اختصاص یابد، فرصت مناسبی را دراختیار خانواده‌ها قرار خواهد داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها