امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65558
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کورش گلناری دبیر بخش «خیال نو» در طرح پیشواز از بهار درباره فراخوان بخش خیال نو که در عرصه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کورش گلناری دبیر بخش «خیال نو» در طرح پیشواز از بهار درباره فراخوان بخش خیال نو که در عرصه مجسمه و چیدمان منتشر شده است گفت: فراخوان ما در دو بخش متمرکز و نیمه متمرکز منتشر شد. در این بخش 730 اثر از 540 هنرمند طی سه دوره فراخوان دریافت شده و پس از بررسی هیات داوران 80 اثر از 75 هنرمند انتخاب و این مجسمه‌های شهری به صورت متمرکز و غیرمتمرکز در بهار 1393 در شهر نصب خواهند شد.
 
او افزود: 14 مجسمه در محل‌های پر تردد شهر مانند پل پارک وی، میدان صنعت، انقلاب و بهارستان نصب خواهند شد. اما عمده کار ما امسال این است که به جای چراغانی در چند نقطه با استفاده از پارچه و نور نوعی چیدمان محیطی ایجاد کنیم که این نقاط عبارتند از سیدخندان، میدان صنعت، میدان ونک، میدان حسن آباد، پل پارک وی و ... را با این کار پوشش بدهیم.
 
او توضیح داد: یکی از بخش های مجسمه سازی را می توان به شاخه چیدمان اختصاص داد که این نوع آثار بسیار در ارتباط با محیط و هر آنچه در آن در رفت و آمد است تعریف می شود.
 
گلناری درباره کیفیت آثاری که در این طرح در سطح شهر نصب می شود و دائم و موقت بودن آنها نیز گفت: سعی کردیم کارهایی که ماندگاری بیشتری دارند را انتخاب کنیم البته در میانشان آثار موقت هم هست اما شما می بینید که گاهی آثار موقت هم 2 سال است که در شهر مانده اند. واقعیت این است که بیشتر جوان ها در فراخوان ها شرکت می کنند و معتقدم باید با آنها به گونه ای دیگر برخورد کرد. سعی کردیم هر چند فرصت کم بود اما حداکثر تاثیر را در جهت کیفیت آثار انتخابی داشته باشم.
 
او با اشاره به اینکه در این سالها حوزه زیباسازی کارهای مهمی در زمینه مجسمه سازی شهری صورت داده با اشاره به مجموعه مجسمه هایی که در باغ موزه نگهداری می شود و حکم یک گنجینه را برای شهر دارد گفت: در سمپوزیوم ها و فراخوان ها سهم هنرمندان حرفه ای کم است و دارد این گونه برنامه ها به سمت فضای دانشجویی کشیده می شود که اگر در این زمینه هم با برنامه ریزی جلو برویم آثاری که در شهر حضور دارند تبدیل به ارزش افزوده می شود.
 
گلناری که خود سابقه خوبی در طراحی و ساخت مجسمه ها و چیدمان های شهری دارد درباره ویژگی های یک مجسمه شهری گفت: جنبه های مهمی در این زمینه باید مدنظر قرار بگیرد . اینکه هنگام خلق یک اثر چقدر به بوم شهر و زمینه توجه داریم چقدر به وسعت و اندازه آن اثر در قیاس با انسان ها توجه داریم این روزها متاسفانه خیلی ها اینترنت زده شده اند . به نظرم برای ساخت یک اثر خوب شهری لااقل باید یک سال هنرمند درگیرش باشد نه اینکه ظرف دو ماه آن را بسازد و تحویل دهد.

وی زمان نصب مجسمه ها در شهر را تا 25 اسفندماه و برخی را در فروردین اعلام کرد. در مجموعه آثار مجسمه های بهاری از کارهای 9 متری تا 2 متری را به گفته گلناری می توان دید.
 
طرح پیشواز بهار سال 1393 به همت سازمان زیباسازی شهر تهران، در هفت بخش، دیدار نو، رفتار نو، خیال نو، رنگ نو، سامان نو، سیمای نو و اندیشه نو برگزار می شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار