امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 65573
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین پایانی سیزدهمین جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور دقایقی پیش در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آئین پایانی سیزدهمین جایزه کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور دقایقی پیش در مسجد جواد‌الائمه برگزار شد.

* نادری: وجه تمایز این دوره از جایزه شهید غنی پور/ بازگشت مجدد جایزه به مسجد

ناصر نادری از اعضای شورای نویسندگان این مسجد در این مراسم طی سخنانی گفت: این دوره سیزدهمین دوره است و وجه تمایزش با دوره‌های قبل در دو نکته نهفته است.
وی ادامه داد: نخست اینکه این جایزه بازگشت مجددی به مسجد داشته است، چرا که پیش از این به دلیل درخواست مادر شهید حبیب غنی‌پور چند دوره در مسجد برگزار نشد. اما خوشحالیم که پس از این فاصله جشنواره به مسجد بازگشته است.
به گفته این عضو شورای نویسندگان، مسجد جوادالائمه به ظاهر کوچک است اما در واقع بزرگ است چون انسان‌های با ارزش‌های بزرگ تربیت کرد. وجه تمایز دوم این است که امسال برای نخستین بار وجود نازنین مرحوم فردی را نداریم. رهنمودهای وی همواره مسیر راه را روشن می‌کرد. ما معمولا در این بخش از مرحوم فردی دعوت می‌کردیم تا از مدعوبین تشکر کند اما وجود نازنین ایشان امسال در کنار ما نیست به همین دلیل آخرین سخنرانی ایشان را که سال گذشته در مراسم جایزه انجام شد به نمایش می‌گذاریم.

پس از نمایش آخرین سخنرانی مرحوم فردی در جایزه شهید غنی‌پور محمد ناصری دبیر این جایزه در سخنانی با تشکر از مادر شهید غنی‌پور گفت: ایشان آرامش را به ما بازگرداند و اجازه داد ما این مراسم را دوباره در مسجد برگزار کنیم. دور شدن ما از مسجد به نفع جریان این جایزه نبود و جا عوض کردن تبعاتی داشت که اصلا خوشایند ما نبود.

* ناصری: فردی پس از انقلاب رسالت خود را تربیت نویسندگان در تراز انقلاب اسلامی قرار داد

محمد ناصری ضمن بیان اینکه مربیان بزرگی در این مسجد حضور داشته‌اند افزود: نوع احترامی که این بزرگان به یکدیگر داشته و نوع نگاهشان برای همه ما الگو است. یکی از این بزرگان امیرحسین فردی بود نوع اعتمادی که وی داشت پشتیبانی‌هایی که می‌کرد و نوع نگاهی که به این جریان داشت باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی به منش و رفتار زنده یاد فردی اشاره کرد و عنوان داشت: مرحوم فردی به داستان و قصه عشق می‌ورزید، پیش از انقلاب نیز شاگردانی داشت و به عنوان یک قصه‌گو شاگردانش را وادار به نظر دادن، فکر کردن و نوشتن می‌کرد. به برکت پیروزی انقلاب فردی در همین سال‌های نخست جلسات قصه‌نویسی را راه انداخت. فردی پس از انقلاب رسالت خود را تربیت نویسندگان در تراز انقلاب اسلامی قرار داد. او نه خسته شد و نه کوتاه آمد. انگیزه مقدس و بزرگی داشت و تنها فنون قصه‌نویسی را به ما نیاموخت. او به ما یاد داد که یکدیگر را تحمل کنیم نسبت به آراء احساسات و یادداشت‌های یکدیگر منصفانه نقد و نظر کنیم. یادمان داد که می‌توان با تلاش‌های بسیار کارهای قابل اعتنایی کرد و تجربیات ناب زندگی را در همین جلسات قصه‌نویسی یافت. از این بابت الگوی مسجد جوادالائمه قابل تسری است.

ناصری افزود: امروز شرایط بسیاری فراهم است برای اینکه آن مدل اجرا شود. روزی که فردی جلسات قصه‌نویسی را شروع کرد به ما آموخت باید ورود کنیم به عرصه‌ای که ممکن است با کلماتی مواجه شویم که مورد قبول ما نیست. پس از انقلاب بود که کتابهای قابل اعتماد، اعتنا و شاخص فراوانی منتشر شد که اکنون مساجد ما می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

این نویسنده تصریح کرد: مرحوم فردی نوجوانان را دست کم نگرفت چیزی که متاسفانه امروز نادیده گرفته می‌شود. او به دست نوجوانان قلم و انگیزه داد.

وی با نوع فعالیتی که داشت شرایطی را فراهم کرد که داستان‌نویسانی تربیت شوند که در آینده توفیقات بسیاری را به وجودآ ورند. مرحوم فردی با رفتن شهید حبیب غنی‌پور این جشنواره را با مشارکت حداکثری همه بچه‌های مسجد تاسیس کرد. ممکن بود یکی علاقه‌مند باشد نقش بیشتری داشته باشد و دیگری کمتر اما هیچگاه جمع بچه‌های مسجد از هم جدا نشد.

ناصری با بیان این مطلب که این جشنواره به اعتبار نام مسجد و نام شهید حبیب غنی‌پور برگزار می‌شود گفت: در جشنواره سیزدهم همه داوران از محفل قصه‌نویسی مسجد انتخاب شدند.

وی ضمن ابراز تاسف از اینکه در عرصه فرهنگی یک حلقه مفقوده‌ای وجود دارد، تصریح کرد: انشاءالله متولیان فرهنگی به این مهم دقت کنند. این انتخاب‌ها انتخاب‌های مسجد است و کتابهایی است که جشنواره غنی‌پور از آنها پشتیبانی می‌کند. بنابراین متولیانی که در امر خرید کتاب مسئولیت دارند از ارشاد گرفته تا نهاد کتابخانه‌ها، آموزش و پرورش، شهرداری و... باید نسبت به این جریان‌های فرهنگی دقت لازم را داشته باشند که متاسفانه ندارند. این یک نقص است که مکانیسم لازم برای توجه به کتابهایی که در اینگونه جوایز معرفی می‌شود وجود ندارد. برای نمونه در یکی از جلسات ما مسئولین ارشاد وعده خریداری برخی کتابها را دادند اما در ادامه هیچ حمایتی انجام نشد.
وی با این جملات که شهید حبیب غنی‌پور از جمله نویسندگانی بود که با انقلاب بار آمد و به نمایندگی از نویسندگان شهید شد، توضیح داد: این جشنواره نیز فعالیت خود را با رویکرد مرحوم فردی ادامه خواهد داد.
این دبیر جشنواره در خاتمه یادآوری کرد: 12 داور این جشنواره را داوری کردند و ارزیابی 492 کتاب در مرحله نخست در شاخه‌های چهارگانه صورت گرفت، این جشنواره در دو رتبه کتاب سال و کتاب تقدیری از آثار برگزیده تجلیل می‌کند. همچنین معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در این مراسم حضور دارند که جوایز 10 میلیون ریالی برای برگزیدگان و 5 میلیون ریالی را برای شایستگان تقدیر ارائه می‌کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها